ventilation. | 21 nov 2025

Återbruk i fokus i nytt mediehus

Fastigheten som byggs om till ett mediehus för TV4 passar bra för mycket återbruk eftersom bygg- och installationsvaror fortfarande är funktionsdugliga. I den första färdiga delen har nära 90 procent av ventilationssystemet återbrukats.

Återbruk i fokus i nytt mediehus
Joel Nilsson från RO-gruppen längst fram med Milorad Markovic, Mikael Wojkovski och Simon Jennstål, Instair, bakom rektangulära och cirkulära ventilationskanaler som lämpar sig för återbruk.

TEXT: KLAS SÖRBO FOTO: ANNA SVANBERG

Fastigheten Rotterdam 1 i Stockholms hamnkvarter i Norra Djurgårdsstaden byggs om till ett nytt mediehus för TV4. Huset kommer att rymma både kontor och studior. Projektet beräknas vara färdigt sommaren 2026 och inflyttning sker etappvis under hösten samma år.

Projektet omfattar ombyggnation och hyresgästanpassning av cirka 15 000 kvadratmeter. Fastighetsägaren Castellum bedömde att projektet lämpade sig för en hög grad av återbruk. Anledningen är att en stor del av lokalerna har byggts om efter att fastigheten uppfördes i slutet av 1990-talet. Bygg- och installationsvaror är därmed fortfarande funktionsdugliga.

Milorad Markovic och Mikael Wojkovski gör en översyn av cirkulära kanaler, böjar och tilluftsdon, möjliga för återbruk, i ett av rummen som ska bli studio för TV4.

Projektet genomförs enligt miljöcertifieringssystemet Miljöbyggnad Silver 4.0 ombyggnadsversion, där återbruk står i centrum. Målet är att klara ombyggnaden med en klimatpåverkan på under 100 kg koldioxidekvivalenter per kvadratmeter BTA.

Fakta

Ventilationsåterbruk

  • Återbruk av ventilationsprodukter kan ta sig många former – från att hela ventilationssystem demonteras och installeras i en annan fastighet, till att komponenter uppdateras på plats.
  • För att återbruk ska fungera krävs att systemets funktion, prestanda och energieffektivitet bibehålls. Svensk Ventilations skrift ”Återbruk av ventilationsprodukter – rekommendationer i praktiken” riktar sig till projektörer, installatörer eller förvaltare av ventilationssystem. Den innehåller praktiska råd och tekniska bedömningar baserade på gällande regler och beprövad erfarenhet.

– Castellum har med sina högt ställda miljökrav på sig att kravställa att alla detaljer i projektet från ax till limpa fokuserar på vilket klimatavtryck som genereras. I ett ombyggnadsprojekt av denna dignitet är det viktigt att samarbeta med entreprenörer som både förstått och jobbar med återbruk och att hitta produkter med låga GWP-värden, säger Michael Lundblad, projektchef på Castellum.

RO-gruppen tilldelades totalentreprenaden i samverkansprojektet, bland annat för en bedömning av möjligheten till en stor andel återbruk av material. Byggföretaget gjorde en klimatberäkning redan i kalkylskedet av projektet. Den ursprungliga klimatkalkylen från anbudsskedet indikerade 140 kg koldioxidekvivalenter per kvadratmeter BTA.

Vi har demonterat materialet från lokaler hos tidigare hyresgäster i huset. Kylbafflarna är till exempel ungefär sex år gamla.

– Jag tror att både vi och våra underentreprenörer kommer att behöva lämna två anbud i vartenda projekt framöver. I det ena minimerar man koldioxidpåverkan, exempelvis genom återbruk, och i det andra använder man bara nytt material, säger Joel Nilsson, platschef i Stockholm på RO-gruppen.

Första hyresgäst i fastigheten blev Head, som tillverkar utrustning och kläder inom vinteroch racketsport. De hyresgästanpassade lokalerna på cirka 460 kvadratmeter besiktigades och överlämnades i juni. Där finns nu det skandinaviska huvudkontoret och ett showroom.

Milorad Markovic ser på när Mikael Wojkovski monterar återbrukspåse på avstick.

Nära 90 procent av ventilationssystemet i Heads lokaler har återbrukats, bedömer ventilationsinstallatören Instair, som är en av projektets samverkansentreprenörer.

– Det har fungerat som en pilot för återbruk i hela projektet, säger Simon Jennstål, vd för Instalcobolaget Instair.

De återbrukade komponenterna hos Head är bland annat vav-kylbafflar, kökskåpor, spjäll, ljuddämpare samt både cirkulära och rektangulära kanalsystem, inklusive imkanaler. Det är delar som passar bra för demontering och återmontering utan att funktionen försämras. Samtidigt har de stor klimatpåverkan om de nyproduceras.

Vi har frågat alla entreprenörer och leverantörer om de har återbrukade produkter som vi kan köpa och använda.

– Vi har demonterat materialet från lokaler hos tidigare hyresgäster i huset. Kylbafflarna är till exempel ungefär sex år gamla. Det är främst frånluftsdelarna i systemet som vi har ersatt med nya, av hygieniska skäl, eftersom de blir väldigt smutsiga över tid, berättar Mikael Wojkowski, produktionsledare på Instair.

Instair har fått bygga upp egna rutiner för administration, dokumentation och spårbarhet, då det ännu saknas någon etablerad standard för återbruk i den här omfattningen. Före rivning av ett våningsplan i fastigheten har befintliga ventilationskomponenter inventerats. Livslängd, skick, eventuella skador, korrosion och estetik har bedömts med hjälp av checklistor.

Därefter har fabrikat, modell och dimensioner dokumenterats. Beslut om återbruk har sedan fattats tillsammans med Instairs projektör Poab, RO-gruppen och Castellum. Utgångspunkten har varit att rätt komponenter återbrukas, de som både håller tekniskt och ger störst klimatnytta i projektet.

Återbrukad vav-kylbaffel hos Head som är den första hyresgästen i den ombyggda fastigheten.

En av de största utmaningarna har varit att hitta en balans mellan projektering och produktion. Projektören måste i första hand tänka på funktion, samtidigt som entreprenören behöver uppdatera med vilka produkter som faktiskt kan återbrukas. Stor vikt har lagts vid gemensamma beslut där funktion, kvalitet och estetik vägts samman av alla intressenter.

– Vissa ventilationsdelar kan vara svåra att återbruka eftersom de har specifika dimensioner, till exempel rektangulära kanaler. Då krävs det en tajt dialog med konsulten så att vi kan styra vad som ska ritas in vid projekteringen, säger Simon Jennstål.

Funktionen säkerställs genom en process i flera steg. Efter inventeringen görs okulära kontroller, egenkontroller och vid behov tester, rengöring eller mindre reparationer före återmontering. Fokus ligger främst på komponenter med låg risk för framtida problem, som kanaler, ljuddämpare och spjäll. Även mer avancerade produkter återbrukas om de klarar kriterierna. Endast delar med fullgod funktion förs in i den nya anläggningen.

Simon Jennstål, Instair, ser en stor potential att skala upp återbruk, men det behöver ske stegvis. Först behöver metodiken sättas i det enskilda projektet. Därefter behöver fungerande modeller utvecklas för att kunna nyttja återbruksprodukter och spill mellan egna projekt.

Något som skiljer sig åt från ett traditionellt projekt med nya produkter är materialhanteringen. Istället för raka leveransflöden från fabrik måste Instair hantera demontering, märkning, lagring och transport. Detta kräver mer logistik, planering och närvaro på plats för att dokumentera varje steg.

Instair har tagit fram egna anvisningar som beskriver hur de återbrukade komponenterna ska demonteras och lagras.

Mikael Wojkovski monterar stråk och Milorad Markovic betraktar arbetet.

– Det finns inga demontageanvisningar för ventiationsprodukter i dag. Vi önskar att leverantörerna hade det på samma sätt som de har montageanvisningar för alla nya produkter. Då kan våra egenkontroller hänvisa till deras demontageanvisningar och de kan också lämna någon form av garanti på den återbrukade produkten, säger Milorad Markovic, enhetschef och projektledare på Instair.

Garantifrågor för återbrukade produkter i det aktuella fallet hanteras på samma sätt som för nya. Instair som entreprenör ansvarar för funktionen i hela anläggningen. Skillnaden är att återbrukade delar öppet redovisas.

För att minimera klimatpåverkan och uppnå bästa kostnadseffektivitet krävs tillräckliga ytor för lagring av återbrukade produkter på plats.

Instair har tagit fram egna återanvändbara kanalskydd, som ersätter engångsplast.

– I det här fallet har lagringen gått smidigt eftersom det mesta av det återbrukade materialet hämtats från samma fastighet och även kunnat lagras här. Om vi hade behövt skicka det på mellanlagring hade det blivit mycket dyrare, säger Milorad Markovic.

Han ser ett behov av att branschen utvecklar smidigare lösningar och digitala plattformar för att produkter, som kan återbrukas, ska kunna hitta nya användare i realtid mellan projekt.

Vi har också blivit utmanade till att prova nya åtgärder och sedan utvärdera det.

För lagringen av material som kanske kommer att återbrukas i det aktuella projektet används två stora rum som ska bli tevestudior efter ombyggnaden. Där finns bland annat ventilationskanaler.

– Vi har möjlighet att styra projekteringen så att kanalerna kan användas senare i projektet. Till dess ligger de här och väntar. Om vi inte hittar någon ny lämplig plats här, kanske vi skickar dem till Castellums återbrukshubb eller säljer dem till grannbygget på andra sidan gatan, säger Joel Nilsson.

Milorad Markovic efterlyser demontageanvisngar för ventilationsprodukter från leverantörerna.

– Vi har frågat alla entreprenörer och leverantörer om de har återbrukade produkter som vi kan köpa och använda. Vi får också tips från entreprenörer i andra projekt om hur de arbetar med återbruk. Det finns en återbruksmarknad på stan. Det handlar bara om att ta reda på vem som har prylarna på lager och var de finns.

Instair märker återbrukade produkter med ett unikt nummer som följer varje komponent genom alla steg i processen, från demontering och eventuell omlackering till återmontering. Märkningen fungerar både som en kvalitetsstämpel och som ett sätt att kunna spåra eventuella fel tillbaka till en specifik komponent och dess demontageanvisning.

De ekonomiska effekterna av återbruket varierar. Ibland tillkommer kostnader för hantering, logistik och rekonditionering, medan det i andra fall innebär en tydlig besparing på materialkostnaden. Ett exempel är kylbafflar. Om de är i gott skick och kan rengöras och återmonteras utan omlackering blir resultatet en tydlig ekonomisk vinst. När det krävs omfattande rekonditionering, omlackering och extern lagring kan det bli kostnadsneutralt eller till och med dyrare än nyinköp.

Fakta

Projektfakta

  • Projektet präglas av säkerhet. De tekniska systemen kommer att ha både avbrottsfri- och reservkraft för att kunna driva TV4:s hela verksamhet vid strömavbrott.
  • Studiorna byggs enligt ”rum i rum”-principen för att säkerställa bästa möjliga ljud och minimera vibrationer. Nyhetsmorgon, Sport, Väder och flera egna produktioner kommer att ha sina sändningar från det nya huset.
  • Den största utmaningen är att genomföra hela flytten utan att sändningarna avbryts alls.

– Om vi till exempel plockar ner en baffel i en viss kulör, kan det bli komplicerat om den ska vidare till en hyresgäst med en annan grafisk profil. Då kan vi behöva ta bort ytterhöljet och skicka det på lackering, vilket innebär en extra kostnad, tidsåtgång och en krångligare hantering, säger Milorad Markovic.

Eftersom byggnaden haft installationer från olika tidsperioder, från slutet av 1990talet till så sent som 2019, har skicket varierat kraftigt. Äldre produkter har i många fall varit för slitna eller för smutsiga för att återbruka på ett säkert sätt. Instair har också valt bort detaljer i kanalsystem som haft hög läckagerisk eller skador från tidigare montage, exempelvis spikad isolering eller kablage som skruvats fast i kanalerna. När täthetskraven inte har uppfyllts har Instair bedömt att klimatnyttan inte övervägt riskerna.

– Det har varit lite pyssel med att få till ett tätt kanalsystem. Vi har märkt att kanaldetaljer och deras gummipackningar inte är tillräckligt täta längre, säger Mikael Wojkowski.

– Men alla hinder och motgångar som vi stöter på gör att vi hittar nya sätt att tänka inför fortsättningen av projektet. Behöver vi byta gummipackningar för att det ska bli tätt eller ska vi inte återbruka detaljerna alls för att det blir för mycket jobb? Ska vi täta med något tätningsmedel? Vi måste trampa på de här minorna för att hitta sätt som kommer att fungera i fortsättningen av projektet, säger Milorad Markovic.

Av hygien- och säkerhetsskäl återbrukas heller inte filter, brandprodukter eller komponenter som passerat sin tekniska livslängd. I de fallen är det bättre att ersätta med nytt material för att säkerställa driftsäkerhet, energieffektivitet och kvalitet.

I ett ombyggnadsprojekt av denna dignitet är det viktigt att samarbeta med entreprenörer som både förstått och jobbar med återbruk och att hitta produkter med låga GWP-värden.

Instair har på eget initiativ tagit fram återanvändbara kanalskydd, som ersätter engångsplast. De är framtagna i företagskulören och har försetts med budskapet ”Instair – Nej till engångsartiklar”.

– Förutom att bidra till minskad användning av onödig engångsplast på byggena ser vi ett stort signalvärde. Vi hoppas kunna inspirera andra entreprenörer till att göra detsamma, som man gör inom sjukvården och andra branscher. Samtidigt är det leverantörerna som har det största ansvaret för att styra utvecklingen mot minskad plastanvändning, säger Milorad Markovic.

Ett annat initiativ från Instair för att minska klimatpåverkan är att transportera rör i andra rör så att de tar mindre plats och lastbilarna kan fyllas bättre.

En viktig lärdom i projektet så här långt för Instair är att återbruk av ventilationsprodukter i större skala är fullt möjligt. Det kräver dock tidig planering, tydlig kravställning och rutiner för märkning och hantering av produkter. Dokumentationen av produkterna behöver ske direkt vid demontering, eftersom det blir både svårare och mer tidskrävande i efterhand.

Fakta

Hyresgäster

  • Det finns fler hyresgäster än TV4 i huset. Övriga företag är Kanal 75, The Faculty, Head, Eatery och NEP Sweden AB.
  • Castellum har sitt eget region- och huvudkontor i fastigheten men flyttar under nästa år till nya lokaler.

Tankarna på återbruk i större skala har funnits länge inom Instair.

– Det som har saknats har varit en fastighetsägare som har trott på det och öppnat vägen för oss. När vi nu fick chansen var mycket redan förberett när det gäller arbetsprocesser och materialval. Vi har också blivit utmanade till att prova nya åtgärder och sedan utvärdera det. Ibland visar det sig vara en bra idé och i andra fall inte, säger Milorad Markovic.

Publicerad 21 november 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Lisa Tiger (bilden) är ny energispecialist på Nordic Energy Audit i Linköping. Hon kommer från utbildning.
  • John Lindblom blir ny affärschef för Service på Systemair Sverige och medlem av ledningsgruppen. Han kommer från en liknande roll på Swegon.
  • Mathias Andersson är ny affärsutvecklingschef på Systemair Sverige. Han kommer från Stappert där han var ansvarig för affärsutveckling och försäljning.
  • Oskar Lenner är ny teknisk säljare i Umeå på Systemair Sverige. Han kommer från Belimo där han var regional försäljningschef Norr.
  • Daniel Ellison är ny vd och koncernchef för Comfort. Han kommer från vd-posten på Hasopor.
  • Jens Persson är ny försäljningsdirektör för Laufen Sverige. Han kommer från Vieser där han var försäljningschef i Skandinavien.
  • Jonas Pettersson är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem. Han kommer från Aktea Energy i Göteborg där han var energikonsult.
  • Anastasia Andersson är ny utvecklare av försäljningsprocesser och produktägare på Swegon. Hon var tidigare teknisk marknadsförare.
  • Mikael Lind är ny senior vvs-ingenjör på WSP i Karlskrona. Han kommer från EMG Energimontagegruppen där han var regionchef Blekinge/Småland/Öst.
  • Mattias Carlsson är ny verksamhetschef för Airteam Thorszelius i Uppsala där han tidigare var projektchef. Han efterträder grundaren Mats Thorszelius, som stannar kvar inom Airteamkoncernen i en rådgivande roll.
  • Tobias Sandmark är ny affärsutvecklare/vvs-konstruktör på Rejlers i Ljusdal. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Stefan Nilsson har startat det egna bolaget Celikon i Malmö där han arbetar som oberoende teknikkonsult inom fastighetsautomation och energioptimering. Han kommer från Bastec där han var produktchef.
  • Kristian Alfredsson är ny sakkunnig vvs-ingenjör på Talk Project i Malmö. Han kommer från AB Rörläggaren där han var affärsansvarig.
  • Emil Wallander är ny TSS- och produktansvarig säljare Automation på KSB Sverige. Han kommer närmast från Xylem där han var säljstödsansvarig vvs.
  • Peter Hagren är ny filialchef på Assemblin VS i Göteborg. Han kommer närmast från egen verksamhet.
  • Erik Thörn är ny direktör för specifikationsförsäljningen hos Saint-Gobain Sweden. Han kommer från Svedbergs där han var försäljningschef.
  • Bertil Eirell är ny vvs-ingenjör på Hydro inom Afry Energy. Han hade tidigare en liknande roll på Afrys kontor i Östersund.
  • Oskar Trönnhagen är ny teamledare vvs i Hälsingland. Han var tidigare vvs-ingenjör i Hudiksvall.
  • Anders Lithén är ny regionchef Nedre Norrland på Ahlsell Sverige. Han var tidigare regional försäljningschef där.
  • Mattias Larsson är ny säljare Automation på Malthe Winje Automation. Han kommer från Regin i Stockholm där han var försäljningsingenjör.
  • Eric Mattiasson är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgrens kontor i Visby. Han arbetade tidigare på företagets Göteborgskontor.
  • Robin Söderberg är ny junior vvs-ingenjör i Göteborg på Bengt Dahlgren. Han kommer från utbildning.
  • Tobias Almström är ny teknisk förvaltare vvs på Västfastigheter i Skövde. Han var tidigare teknikspecialist industrimedia på Volvo Group.
  • Daniel Onttonen är ny ovk-besikningsman på OVK-service Syd. Han kommer från Skorstenseliten där han var hantverkare.
  • Dennis Ikonomidis är ny vvs-projektör på Facil Consult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Carl-Johan Rydman har startat det egna bolaget Energiplan Väst. Han kommer från Elektrokyl Energiteknik i Borås där han var energiprojektör.
  • Elio Joe Saade är ny vvs-ingenjör på Wikström i Kinna. Han kommer från utbildning.
  • André Göransson är ny servicechef Ventilation i Göteborg och Halland på Bravida. Han kommer från LH Ventteknik där han var servicechef.
  • Kristofer Adolfsson är ny regionchef konstruktion syd på Radiator VVS. Han kommer från Teknik & Projekt i Växjö där han var vvs-konsult.
  • Joakim Laurentz är ny ansvarig för varumärket Midea på Klima-Therm. Han kommer från Solar Sverige där han var kategorichef HWS/VVS.
  • Jonas Ingelsson är ny vvs-ingenjör på Rejlers i Gävle. Han kommer från samma roll på Afry.
  • Enis Gashi är ny serviceledare ventilation & kyla på Kylservice i Halmstad.
  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.