debatt | 22 aug 2022

SLUTREPLIK: Okunnighet om kärnkraft och vindkraft

PER FAHLÉN: Lennart Asteberg kommenterar mitt bemötande av Oscianssons påståenden om kärnkraft i Energi & Miljö 14/6. Han insinuerar att min källkritik är dålig. Men utrymmet i mitt inlägg medgav bara kortfattade kommentarer. Referenser rymdes inte och Asteberg vet därför ingenting om min källkritik men referenser har jag till exempel i mina rapporter ”Energy and politics in the wake of the climate debate” och ”Ett energisystem i omställning – Varför och till vad?”.

SLUTREPLIK: Okunnighet om kärnkraft och vindkraft
Kärnkraften levererar till skillnad från vindkraften viktiga systemtjänster, den behöver ingen balanskraft och inga stora nätombyggnader, skriver Per Fahlén i sin slutreplik på energidebatten som pågått i Energi & Miljö under sommaren. Foto: Pixabay

Asteberg noterar att debatten bland politiker ofta visar på en ”skrämmande okunnighet”. Samtidigt antyder han att jag tror att ”hela värdens investerare och energipolitiker är idioter som inte fattar hur dålig vindkraften är jämfört med kärnkraft”. De är inte idioter men de är okunniga i elsystemfrågor och därmed lätta offer för politiska drömmar och stora skattesubventioner i kombination med aggressiva lobbygrupper.

Okunniga politiker har utan sakliga underlag beslutat om vår framtida elförsörjning medan det tidigare var kunniga och erfarna experter som utformade elsystemet. Experternas lösningar levererade pålitlig el med hög kvalitet till låg kostnad för att tillgodose kundernas behov. Både behov och tillförsel var i hög grad planerbara. Politikerna har däremot valt ett system med vindkraft där varken behov eller tillförsel blir planerbara; kunder, nätoperatörer och andra energislag ska alla anpassa sig till vindkraften.

Per Fahlén, professor emeritus inom energi och miljö på Chalmers tekniska högskola.
Foto: Signhild Gehlin

Byggtiden för kärnkraft diskuteras ofta i media och nästan alltid refereras till det finska Olkiluoto 3 (OL3), så gör även Asteberg. Men det har nästan inte byggts någon kärnkraft i Europa de senaste 30 åren; de som byggde den finska reaktorn hade aldrig byggt ett kärnkraftverk tidigare. För att uttala sig om förväntad byggtid för kärnkraft är det mer relevant att titta på de som faktiskt har byggt ett antal. Till exempel byggde Sverige 12 reaktorer på drygt 10 år med cirka 5 år per reaktor. Varför skulle inte det vara möjligt i en framtid utan politiska hinder? Framförallt tar det ingen tid alls att låta bli att stänga väl fungerande och lönsamma kärnkraftverk.

I dagsläget är det framför allt i Asien som det byggs kärnkraft. Jag refererade till Korea, som bygger på cirka 5 år. Men Asteberg påstår att jag ljuger; påståendet är grundlöst och oförskämt! WNA redovisar namn, datum för byggstart, datum för nätanslutning m.m. för namngivna reaktorer. I perioden 1986-1999 nätanslöt Korea 24 reaktorer med en byggtid av 4-10 år; medianvärde 4,8 år. I Förenade Arabemiraten har Korea på 10 år (2012-2022) byggt 4 reaktorer med en sammanlagd effekt av 5600 MW. Som jämförelse beräknas det enorma vindkraftprojektet i Markbygden att pågå mellan 2008-2024, 16 år. Det ska byggas 1100 vindkraftverk som täcker en yta av 450 km2 med en total effekt av 4000 MW. Reaktorerna ger högre effekt, som är planerbar, och ger under sin livscykel en energileverans som är cirka 12 gånger högre än vindkraftens med en byggtid som är minst 6 år kortare. Vattenfall har hållit på i 20 år med havsbaserad vindkraft vid Kriegers Flak och det lär dröja länge än innan det blir några kWh.

I Sverige går den vindkraft som inte har PPA-avtal med stora förluster. Flera kommuner har förlorat hundratals miljoner på grund av satsningar på vindkraft. Foto: Pixabay

Ekonomin för kärn- och vindkraft debatteras flitigt. Men påståenden om vindkraftens kostnader är baserade på exploatörernas säljdata, inte på faktiska kostnader. Professor Hughes har under 20 år i detalj granskat ekonomin för tusentals vindkraftverk och hans data visar att livslängden i medel är 15 år för landbaserad och 12 år för havsbaserad vindkraft, långt från kalkylernas 25-30 år (för kärnkraften har däremot livslängden kunnat ökas från 40 till 60 och numera till 80 år). Dessutom sjunker kapacitetsfaktorn stadigt för att vid livslängdens slut kanske vara halverad. Den elproduktion, som ska finansiera investeringen, blir därmed avsevärt lägre än budgeterat. Hughes gjorde en kalkyl för vindkraft i Storbritannien 2020, vilken visade att vindkraften hade ett nettovärde av 0,16 SEK/kWh medan dess produktionskostnad var 1,15 SEK/kWh för landbaserad och 1,92 SEK/kWh för havsbaserad vindkraft.

I Sverige går den vindkraft som inte har PPA-avtal med stora förluster. Svenska kommuner har förlorat stort: Umeå 200 miljoner, Karlstad 250 miljoner, Gävle, Eskilstuna, Dorotea med flera; de försöker att så fort som möjligt bli av med sina innehav. Skellefteå kraft har aldrig gått med förlust tidigare; 2019 var vinsten 500 miljoner men 2020 hade man en förlust på över 200 miljoner på grund av av satsningar på vindkraft. Havsnäs i Jämtland, som när det byggdes var Europas största landbaserade vindindustriområde, har gått med förlust alla år utom ett (2020 var det -160 miljoner). Men det mesta av vindkraften ägs av utländska bolag med PPA-tal, vilket gör att de kan ha en prisnivå som är högre än börspriset. Det innebär också att merparten av svensk vindkraft inte finns tillgänglig för svenska konsumenter, inte ens om vi måste ransonera. Bolagen kan sitta i ”skatteparadis” med företagskonstruktioner som gör det lätt att slippa betala skatt i Sverige. Vi blir sittande med en ödelagd miljö, ett överbelastat nät och utan el.

Asteberg påstår att Frankrike har de högsta elpriserna i EU, högre än Tyskland. Men enligt Eurostat 2021 har Danmark (0,34 €/kWh) och Tyskland (0,32 €/kWh) EU:s högsta elpriser med Frankrike som nr 11 (0,20 €/kWh). Elpriset är emellertid ett dåligt jämförelsemått på grund av olika skatter och subventioner. Länder som Sverige och Frankrike får höjda elpriser på grund av Tysklands katastrofala situation, vilken påverkar stora delar av Europa; Tyskland är beroende av den franska kärn- och vattenkraften samt egen kol- och gaskraft. Den tyska produktionen är dubbelt så dyr som den franska och ger 10 gånger högre koldioxidutsläpp.

Enligt Eurostat 2021 har Danmark (0,34 €/kWh) och Tyskland (0,32 €/kWh) EU:s högsta elpriser med Frankrike som nr 11 (0,20 €/kWh). Foto: Pixabay

Under ett trettiotal år har det byggts industriell vindkraft i Sverige, som ger cirka 20 TWh/år med nära noll i effektgaranti. Med kärnkraft nåddes 65 TWh/år efter drygt 10 år där hela effekten är planerbar. Asteberg säger att Finland bygger mycket vindkraft; i dagsläget 8 TWh. Men OL3 ger cirka 11 TWh/år, 38 procent mer än den samlade vindkraften från många års byggnation. OL3 sänkte det finska börspriset dramatiskt när den kopplades in och den levererar el till cirka 40 öre/kWh.

Asteberg hävdar att de planerade stora industrisatsningarna i norr inte blir av om vi satsar på kärnkraft. Men planerna är i dagsläget fromma förhoppningar och elförsörjningen står skriven i stjärnorna. Med tanke på den tid det tagit att bygga vindkraft är det utsiktslöst att nå behoven till 2035. Dessutom måste nästan all vindkraft som byggts hittills ersättas till dess. Asteberg är bekymrad över åldern på befintliga reaktorer men de ”gamla” reaktorerna har en längre återstående livslängd än nybyggd vindkraft. Dessutom tar det 20-30 år att lösa vindkraftens nätförsörjning. Mycket enklare att bygga en SMR i direkt anslutning till ett industriområde och att även utnyttja värmen i processer där detta är lämpligt samt slippa ödelägga en stor del av den norrländska naturen.

Kärnkraften levererar till skillnad från vindkraften viktiga systemtjänster, den behöver ingen balanskraft och inga stora nätombyggnader. Redan vid en andel av 20 procent vindkraft lär de ökade systemkostnaderna vara lika stora som kostnaderna för själva vindkraften och de ökar snabbt med ökande andel vindkraft. Asteberg påstår att jag är ledamot i KVA och att KVA tvärsäkert påstod att ”att vid mer än fem procent vindkraft i Sveriges elsystem så skulle det haverera”. För det första är jag inte ledamot i KVA, däremot i IVA, och för det andra var KVAs utlåtande följande: ”I Energiutskottets analys antas upp till 10 TWh kunna regleras med nuvarande tillgång på balanserande vattenkraft och existerande ledningsnät.” IVA, KVA och SVK har i mer än ett decennium varnat för den ohämmade vindkraftsutbyggnaden och vi lever redan med de förutspådda problemen. Marginalerna i systemet har krympt till nära noll, antalet allvarliga feltillbud har ökat kraftigt, vi har ett stort effektunderskott och riskerar roterande nedsläckning av stora områden. Försvaret varnar för den försämrade leveranssäkerheten och våra grannländer är mycket irriterade över att Sverige inte längre klarar EU:s krav på nättillgänglighet.

Det är stabiliseringen och förmågan att producera och konsumera reaktiv effekt från stora synkrongeneratorer som är poängen.

Att kärnkraften behövs för ett stabilt elnät tycker Asteberg är ett konstigt påstående eftersom de flesta länder saknar kärnkraft. Han verkar inte ha förstått problemställningen; det är stabiliseringen och förmågan att producera och konsumera reaktiv effekt från stora synkrongeneratorer som är poängen. Hur de drivs saknar betydelse men kol, olja, gas eller ny vattenkraft är knappast aktuella i Sverige. Då återstår kärnkraft. Till exempel minskade kapaciteten i stamnätet med 1000 MW när R1 och R2 stängdes, vilket kan ta 20-30 år att kompensera. Av samma skäl blev kapaciteten för den nyligen öppnade Sydvästlänken 30 procent lägre än projekterat (den planerades 2005 för att minska problemen med stängningen av Barsebäck). Asteberg menar att även vindkraften kan stabilisera; visst, det finns lösningar men de används inte idag, de kostar pengar och ger förluster och behövs inte om vi slipper vindkraft. Dessutom hjälper inte en rotor med stor massa lika mycket när den står stilla! Det finns mycket som är möjligt men som man ändå inte gör för att det inte behövs, blir för dyrt med mera. Asteberg hänvisar också till vattenkraftens bidrag men det är ändligt och redan intecknat. Vattenkraften kan inte vara både baskraft, balanskraft och reglerkraft. Dessutom medför vindkraften att vattenkraften får minskad effektivitet, ökade kostnader och försämrad ekonomi.

Elsystemets uppgift är att leverera el av rätt kvalitet, på rätt plats och i rätt tid. Det är ofattbart att Sverige håller på att rasera sin elförsörjning utan någon analys av om det framtida systemet kommer att klara det primära funktionskravet.

Frågan om el är viktig men bara en del av energisystemet. Asteberg menar att elverkningsgraden försämras vid utnyttjande av spillvärme. Trivialt men ett samhälle har behov av både el och värme (Asteberg kan läsa om sambandet mellan temperatur, värme och arbete i min rapport). Hur behoven ser ut har varierat men i min undervisning har jag tagit upp relationen mellan behov, tillförsel samt produktions och distributionsförluster. Prisförhållandet mellan el och värme påverkar om det är värt att satsa på ren elproduktion, ren värmeproduktion eller kraftvärme. Kärnkraft kan användas för alla alternativ och Finland planerar reaktorer för bara värme. Med ”kall fjärrvärme” minskar både produktions- och distributionsförlusterna.

Elsystemets uppgift är att leverera el av rätt kvalitet, på rätt plats och i rätt tid. Det är ofattbart att Sverige håller på att rasera sin elförsörjning utan någon analys av om det framtida systemet kommer att klara det primära funktionskravet. Ett system med stor andel vindkraft kan varken klara rätt kvalitet (stabilitet för spänning och frekvens, övertonshalt, rotorvinkelavvikelse med mera), rätt plats (vindkraften byggs långt från behoven) eller rätt tid (vindkraften är helt oförutsägbar). Allt detta klarar kärnkraften ”på direkten” medan vindkraften måste kompletteras med stora nätutbyggnader, stabiliseringssystem samt balanskraft och/eller lagring. Man måste således bygga i stort sett ett nytt kraftsystem parallellt med det befintliga, som ersätter vindkraften när det inte blåser. Dåligt utnyttjande av resurser!

I jämförelse med kärnkraft ger vindkraften ökade miljöstörningar, både globalt och lokalt. Bullerstörningar är ett utbrett problem för närboende men enligt Asteberg är ljudet från ett vindkraftverk ”inte särskilt högt (max 40 dBA)”; en typ av vilseledande påstående som exploatörerna använder. Men dBA begreppet är oanvändbart för karakterisering av vindkraftsbuller! Det är tonalt, amplitudmodulerat och med stor andel lågfrekvent energi. A-filtret tar bort det mesta av det störande bullret. Infraljud från vindkraft kan mätas miltals från industrierna och det går rakt igenom byggnader och människokroppen. Att tro att infraljud inte kan ha allvarliga medicinska följder är som att tro att UV- eller gammastrålning inte påverkar kroppen för att de inte syns. I Sverige tillämpas irrelevanta krav och beräkningsmetoder och det är exploatörens konsult som både beräknar och verifierar sina egna mätningar. Många människor drabbas av bullerstörningar från vindkraft, de riskerar sin hälsa med att bo kvar men husen kan bli osäljbara på grund av vindindustrin. Politikerna har riggat en gräddfil för vindkraftens tillståndsprocess och det är en skam för den svenska rättssäkerheten och demokratin att myndigheter och domstolar får bryta mot gällande lagstiftning.

Vad är poängen med att satsa stort på något som i jämförelse med det system vi haft är sämre beträffande funktion och leveranssäkerhet, koldioxidutsläpp, användning av icke-förnybara resurser och hållbarhet samt med stor negativ lokal miljöpåverkan?

Per Fahlén, prof.em. (energi och miljö, Chalmers)

Publicerad 22 augusti 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Tobias Berge  (bilden) är ny vd för Chalmers Industritekniks dotterbolag CIT Renergy. Han kommer från Sweco där han var regionchef för Hållbara byggnader och efterträder Per-Erik Nilsson som har blivit senior rådgivare i företaget.
  • Björn Wettervik är ny branschexpert vvs på Installatörsföretagen. Han kommer från Intec Uppsala där han var sektionschef vvs.
  • Thomas Jansson är ny filialchef för ventilation på Bravida i Uppsala. Han kommer från Caverion i samma stad där han var avdelningschef ventilation.
  • Andreas Helgesson är ny chef för affärsenheten Installation på Sweco och ingår i ledningsgruppen för division Buildings. Han kommer från WSP där han var regionchef för byggnader och fastigheter.
  • Tuba Cicek är ny filialchef i Uppsala på VVS-Montörerna. Hon var tidigare entreprenadchef på Umia i samma stad.
  • Robert Lövgren är ny försäljningsdirektör på Camfil Svenska AB. Han var tidigare försäljningschef. Johan Valfridsson är ny innesäljare i Kalmar. Han kommer från samma roll på Bevego.
  • Gunnar Linder är ny senior marknadschef inom Buildings, Industry & Architecture på Cowi. Han kommer från egen konsultverksamhet.
  • Fredrik Allthin är ny vd för Assemblin Caverion i Sverige. Han var tidigare vd för Assemblin el.
  • Jimmy Bodbacka är ny energi- och klimatrådgivare i Uppsala. Han kommer från Enköpings kommun där han var energiingenjör.
  • Johan Schildt är ny vd för Chtech, som han har grundat. Han kommer från Enwell där han var avdelningschef fastighet i Stockholm.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig ventilation på Comfort. Han kommer från Klarpris Sverige där han var partneransvarig.
  • Vilhelm Gustavsson är ny kalkylator för rörinfodring på Serwent i Västerås. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Eskilstuna, där han var vvs-konsult.
  • Fredrik Engström är ny chef för affärsområdet Värme & Kyla på Luleå Energi. Han kommer från Stegra där han var chef för globala tjänster och efterträder Magnus Johansson som har blivit projektchef för Framtidens energi.
  • Johan Arthursson är ny avdelningschef på Bravida vs i Karlskrona. Han var tidigare tillförordnad på posten och dessförinnan servicechef.
  • Frans Östlund är ny säljare i Umeå. Han kommer från Caverion där han var distriktschef.
  • Jimmie Blomqvist-Rosenberg är ny kontorsansvarig entreprenadchef hos GK Sverige i Norrköping. Han kommer från Region Sörmland där han var första linjechef för verksamhetsservice.
  • Samuel Backman är ny vvs-specialist för projektering på Fortifikationsverket i Eskilstuna. Han kommer från Ramboll i samma stad där han var vvs-konsult.
  • Robin Nilsson är ny säljare i Kramfors/Piteå på IV Produkt. Han kommer från Storfors plåt där han var arbetsledare.
  • Jesper Sollenstedt är ny projektledare på VS Contractor AB i Stockholm. Han kommer från Klimatrör där han var vs-kalkylator.
  • Bo Wahlund är ny vvs-konsult på Värmex. Han kommer från utbildning.
  • Jonas Larsson är ny vd för Bjerking. Han var tidigare vd för verksamheten som Sitowise driver i Sverige.
  • Ramona Moshfegh är ny vvs-ingenjör på Andersson & Hultmark. Hon kommer från Sitowise där hon var vvs-konstruktör.
  • Jimmy Hildinggren är ny vd för Rörmontering Kristianstad. Han kommer från Assemblin i samma stad där han var filialchef.
  • Lars-Johan Kleregård, Rickard Honkanen och Tommie Erlandsson är nya projektledare på IVAB Sprinklers filial i Örebro. Honkanen och Erlandsson kommer från Assemblin sprinkler där de var servicechef respektive projektledare.
  • Viktor Leuba är ny uppdragsansvarig på Forell vvs-ingenjörer i Nyköping. Han kommer från WSP i Eskilstuna där han var vvs-konsult.
  • Fredrik Pernmatt är ny produktionschef på Veitech och ansvarig för företagets satsning i Malmö/Lund/Helsingborg. Han kommer från Serneke Sverige där han var teknikchef.
  • Khalil Hassan är ny vvs- och sprinkleringenjör på Norconsult i Västerås. Han kommer från Bengt Dahlgren i Stockholm där han var sprinkleringenjör.
  • Erik Hedström är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Norrköping. Han kommer från Ramboll i Nyköping där han var handläggare vvs- och energiteknik. Johan Berg är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från WSP där han var handläggande vvs-konstruktör.
  • Claes Thor är ny säljare på Flexits distrikt syd. Han kommer från Acetec där han var utesäljare.
  • Lars Sjögren, Robin Hämälä och Robin Larsen är nya tekniska säljare på Mitsubishi Electric. Sjögren kommer från Engi där han var energikonsult, Hämälä från Francks kylindustri där han var projektledare och Larsen från Assemblin där han var kyltekniker. Christian Persson är ny teknisk support. Han kommer från samma roll på Samsung.
  • Andreas Johansson är ny avdelningsansvarig för ventilation på Instatech. Han kommer från LH Ventteknik där han var arbetsledare.
  • Stefan Gustafsson Ledell är ny forsknings- och utvecklingschef på Esbe. Han kommer från vd-posten på Cotec Labs.
  • Niklas Gustavsson är ny vvs-konsult på Wikström i Falkenberg. Han kommer från Vattenfall.
  • Juan Manuel Coria är ny handläggare för vvs på Afry i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var vvs-konsult.
  • Joacim Lindström är ny projektledare och säljare inom VA på Malthe Winje. Han kommer från Kungälvs kommun där han var enhetschef för VA-drift, VA-anläggningar och ledningsnät.
  • Martin Malmström är ny distriktssäljare för östra Skåne på Carpings. Han kommer från en säljroll på Oso Hotwater.
  • Tim Svensson blir företagsledare för Erlandsson & Berghs som bildas när Erlandssons VVS & Fastighetsservice och Berghs rörteknik fusioneras under våren. Han kommer från den egna verksamheten Rör-Janne Svensson som han fortsätter att driva parallellt.
   
  • Robert Aldrich (bilden) blir 3 mars ny vd för Ecoclime Group. Han kommer från Manager Columbus Sweden där han var Commercial strategic account.
  • Patrik Svelander är ny Skandinavienchef på Oras. Han kommer från Franke där han var nordisk försäljningschef.
  • Emil Carlsson är ny produktchef på Bosch Thermoteknik. Han var tidigare försäljningsingenjör där.
  • Peter Filipsson är ny energisystemarkitekt på Öresundskraft i Helsingborg. Han kommer från CIT Renergy där han var projektledare.
  • Viktor Niklasson är ny projektledare på Planproj i Linköping. Han kommer från samma roll på Victoriahem i Norrköping.
  • Svenåke Boman blir 2025 vd för GK Sverige. Han är för närvarande tillförordnad vd och tidigare regionchef för bolaget.
  • Peter Bodin är ny försäljningschef för avdelningen Ventilation-Retrofit på Ebm-Papst. Han kommer från en liknande roll på Ecoclime.
  • Anders Fagerkrantz är ny vd för Caverion i Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Joel Nyberg är ny vvs-konstruktör på Intec i Nässjö. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • David Nordström är ny vvs-konstruktör i Uppsala. Han kommer från Caverion där han var projektledare.
  • Dennis Hagel är ny gruppledare för Sprinkler i Uppsala. Han kommer från Afry där han var sprinklerprojektör.
  • Peter Lillbacka är ny projektledare på Engis i Stockholm. Han kommer från samma roll på Locum.
  • Sebastian Pålsson är ny energikonsult i Göteborg. Han kommer från Totalinstallation i samma stad där han var vvs-konsult.
  • Linda Olsson har återanställts som vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon kommer från Sweco.
  • Victor Jiglund är ny teknik- och kvalitetsansvarig på Indoor Energy i Uppsala. Han var tidigare konstruktör och projektledare i Linköping.
  • Lucas Leal Östlund är ny projektledare för energi och omställning på Erelko i Helsingborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad.
  • Josefin Dahlander är ny projektledare på Installationsbolaget Sprinkler GBG. Hon var tidigare installationssamordnare på Skanska i samma stad.
  • Jimmy Hildenborg är ny konstruktör på Sandbäcken Sprinkler Mitt. Han var tidigare projektör på Projpartner.
  • Robert Sjöbeck är ny filialchef på Assemblin Sprinkler i Malmö. Han var tidigare entreprenadchef för VS i samma stad.
  • Cristin Hahn är ny projektledare för sprinkler i Göteborg. Hon kommer från samma roll på Högbergs Rör i Borås.
  • Marie Ekström är ny kalkylator och vvs-ingenjör på AB Oscar Hanson i Halmstad. Hon kommer från Instotal där hon var kalkylator för ventilation.
  • Marcus Kvist är ny vvs-konsult på PE Teknik & Arkitektur i Malmö. Han kommer från samma roll på Erelko i samma stad.
  • Pritesh Mistry är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri i Borås.
  • Linda Pålsson är ny vd och koncernchef för Afry. Hon var tidigare vice vd och chef för energidivisionen.
  • Sebastian Tham är ny specialist för medicinska gaser. Han var tidigare vvs-ingenjör på Ramboll i Göteborg.
  • Martin Lindholm är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Norrköping. Han kommer från samma roll på Ramboll i Nyköping.
  • Victor Åberg är ny vvs-ingenjör på samma kontor. Han kommer från samma roll på Ramboll i Norrköping.
  • Herolind Olomani är ny vvs-ingenjör i Malmö. Han kommer från annan bransch men har tidigare varit verksam som vvs-projektör.
  • Lina Lindström är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team i Umeå. Hon kommer från utbildning.
  • Yasser Ghavamnejad är ny vvs-ingenjör på Sweco i Uppsala. Han kommer från samma roll på Scania Industrial Maintenance i Södertälje.
  • Rebecka Andersson är ny energiingenjör/vvs-konstruktör i Malmö. Hon kommer från utbildning.
  • Johan Enmalm är ny affärschef för Energi på Sitowise. Han var tidigare avdelningschef för Energi i Stockholm.
  • Osman Budak är ny vvs-konsult på A Klimat i Enköping. Han kommer från samma roll på PQR International.
  • Louise Pollak är ny vvs-konstruktör på PGB Group i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Ken Nordlund är ny vvs-montör/projektör på Effektiv Fastighetsteknik i Stockholm. Han kommer från PGB Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Fredrik Waldemarsson är ny injusterare på Ventilation Entreprenad, Veab, i Malmö. Han kommer från samma roll på WNAB.
   
  • Tim Otter (bilden) har anställts som försäljningschef på Bevent Rasch. Han kommer från Fläktgroup, där han var distriktschef för Väst.
  • Sebastian Englinde har startat det egna företaget Värme- och sanitetsexperterna i Göteborg. Han kommer från Bravida, där han var avdelningschef i samma stad.
  • Carl-Johan Johansson är ny nyckelkundsansvarig på Villeroy & Boch Gustavsberg. Han var tidigare regional försäljningschef för Syd/Väst.
  • Love Nilsson har börjat som vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö. Han kommer från Cowi, där han var uppdragsledare inom vvs.
  • Johan Sundström är ny projektsäljare på Beulco Armatur. Han kommer från Assemblin, där han var ledande vvs-montör i Stockholm.
  • Erik Magnusson har tillträtt som projektchef på Caverion i Linköping. Han kommer från Coor, där han var sektionschef för projektledning.
  • Klas Norrstig är ny energiingenjör på Caverion i Linköping. Han kommer också från Coor.
  • Sargon Chanko är ny vd för SLS Kyla Värme Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Turnmill Group.
  • Joachim Solstrand har anställts som teknisk marknadsförare på Swegon. Han kommer från Systemair, där han var teknisk säljare.
  • Mats Adolfsson är ny regionansvarig för Syd på Bad & Värme. Han kommer från Oras, där han var säljare.
  • Håkan Dagerborn har börjat som projektledare på TPH Kleaa Ventilation & Projektering i Stockholm. Han kommer senast från en annan bransch och har tidigare varit egenföretagare inom vvs.
  • Martin Rundqvist är ny kontorschef på Aktea i Göteborg. Han var tidigare energikonsult där.
  • Alma Engman har anställts som vvs-projektör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark. Hon kommer direkt från utbildning.
  • Alexander Nennedal är ny installationsledare på Fram Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Veitech, där han var projektledare för VA.
  • Christoffer Järkeborn är ny vd och koncernchef för Nimlas Group. Han fortsätter även i samma roll för Sandbäckens, som är en del av Nimlas.
  • Andreaz Wennerström är ny vd/filialchef på Botkyrka VVS & Fastighetsservice. Han kommer från Abab Sverige, där han var regionchef.
  • Nils Grunditz är ny Sverigechef för Enerz. Han kommer från vd-posten på Bengt Dahlgren Greenergy.
  • Sanna Vesterberg har börjat som innesäljare vvs på Bra Gross i Norrköping. Hon kommer från Origo Group, där hon var projektadministratör.
  • Jonas Åhman är ny operativ chef på VVS Rental Scandinavien. Han kommer från Comfortzone, där han var teknisk chef.
  • Björn Dezitter är ny energiingenjör på Assemblin i Göteborg. Han kommer från Huurre Sweden.
  • Fredrik Färjh har startat det egna företaget Färjhstarka AB i Bjärred. Han kommer från Geberit Sverige, där han var försäljningschef OEM.
  • Marcus Sandlund är ny vd för Systemair Sverige. Han kommer från Caverion, där han var kommersiell direktör.
  • Katerina Kasian har anställts som energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Yara Marine Technologies, där hon var processingenjör.
  • Diana Mesropyan är också ny energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Afry i samma stad.
  • Marcus Persson är ansvarig för etableringen av Värmex nya kontor i Uppsala. Han är teamledare och vvs-konsult på företaget.
  • Helen Carlström har blivit ansvarig för forskning och utveckling på Qvantum. Hon kommer från Eon, där hon ansvarade för försäljning och tillväxt på nya marknader för Ectogrid.
  • Stefano Poppi är ny produktledningsansvarig på Qvantum. Han kommer från Nibe, där han var global produktchef.
  • Karzan Ashrafi är ny vvs-konstruktör på Tecnoresolut i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Jimmy Telin har blivit affärsområdeschef för projekt på Svensk Ventilationsservice. Han var tidigare planeringschef på företaget.
 
  • Niklas Grönlund (bilden) är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Karlstad. Han kommer från samma roll på företagets kontor i Göteborg. Kenneth Kotowski är ny VA-projektör i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Magnus Hansson är ny servicechef på Systemair Sverige. Han kommer från Bravida där han var filialchef för service, ventilation, automation, kyla och energi i Örebro.
  • Anders Collberg är ny vd för Alig ventilation i Mariestad. Han kommer från Fläktgroup där han var service- och eftermarknadsansvarig och efterträdde Mikael Ohlsson som har gått i pension.
  • Anders Bergvall är ny region ansvarig för Currentum sydväst, Göteborg. Han kommer från vd-posten i Installationsbolaget i GBG.
  • Mikael Gripenstam är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem i Stockholm. Han kommer från Indoor Energy där han var teamledare energi.
  • Per-Olof Nilsson är ny affärsutvecklare på Veitech. Han kommer från Bravida där han var teknik- och marknadschef för region vvs Stockholm. Fredrika Skoglund är ny projektledare. Hon kommer från Veidekke Sverige där hon var arbetsledare produktion i Göteborg.
  • Wikström i Göteborg har rekryterat tre nya vvs-projektörer: Lucas Andersson kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur. Patrik Kwiatkowski kommer från samma roll på Concoord. Malin Nordh kommer från utbildning. Mohammed Hadrous är ny energiingenjör. Han kommer från utbildning.
  • Ibrahim Al-bwab är ny energiingenjör på Scea i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Robin Säker blir 1 januari ny sektionschef VA & Dagvatten på Afry. Han kommer från Bengt Dahlgren där han är gruppchef VA & Dagvatten i Stockholm. Daniel Ögren är ny gruppchef i Alingsås. Han var tidigare uppdragsledare för multidisciplinära projekt där. Jacob Lundin är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Concoord.
  • Stefan Ellmin är ny vice vd för FVB Sverige. Han är energiingenjör och har arbetat i bolaget sedan 1999. Han fortsätter också att vara regionchef för FVB Nord och kontorschef i Sundsvall.
  • Fredrik Djure är ny vvs-ingenjör och uppdragsansvarig handläggare, på Savtec i Stockholm. Han kommer från WSP Real Estate där han var fastighetsrådgivare.
  • Yalda Ghoreishi är ny vvs-konstruktör på P O Andersson konstruktionsbyrå i Solna. Hon kommer från Bravida i Stockholm där hon var installationsingenjör.
  • William Topallaj är ny affärsutvecklare/ regional produktchef ventilation på Klima-Therm i Malmö. Han kommer från Komfovent där han var regionchef Syd.
  • Martin Eriksson är ny vvs-konstruktör på Projpartner i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Bertil Wickander är ny energitekniker på Ferla i Nacka. Han kommer från Kylgruppen där han var projektledare. Philip Rudén är ny energicontroller på Energiförvaltning. Han kommer från FMV där han var utvecklingsingenjör. Engelyous Bebawy är ny energicontroller inom samma affärsområde. Han kommer från Lassila & Tikanoja där han var drifttekniker/energioptimerare.
  • Lars Göransson är ny regional försäljningschef för Norrland på Atrea med placering i Östersund. Han kommer från Swegon där han var distriktschef för Jämtland.
  • Jan Petersson är ny vvs-specialist på Statens fastighetsverk i Göteborg. Han kommer från Sitowise där han var vvs-ingenjör.
  • Milad Amsih är ny filialchef på Assemblin ventilation, Stockholm kyla. Han var tidigare servicechef på Caverion i Stockholm.
  • Tim Johansson är ny teknisk projektsäljare på Armatec kyla. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Pontus Lindell är ny distriktsansvarig säljare för region syd och Stockholm på Calectro. Han kommer från Acetec där han har varit distriktssäljare.
  • Peter Norrman är ny distriktssäljare Västergötland & Dalsland på Carpings. Han kommer från vd-posten på Rör-Anders i Vänersborg.
  • John Björklin är ny vvs-uppdragsledare på Fresh Air i Uppsala. Han kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur.
  • Daniel Lanz är ny chef för avdelningen Underhåll och lokalanpassning på Higab i Göteborg. Han kommer från Västfastigheter och en roll som fastighetschef.
  • Jakob Andersson är ny specialistsäljare chillers på Ahlsell. Han kommer från Stulz där han arbetat som säljare av datakylaggregat.
  • Fredrik Forsberg är ny arbetsledare Ventilation/OVK på Örebrosotarn. Han kommer från Ventpartner i Närke där han var servicechef.
  • Christian Lilja är ny serviceprojektledare ventilation/klimat på Caverion i Malmö. Han var tidigare kyltekniker där.
  • Magnus Ramström är ny filialchef vs på Assemblin i Stockholm. Han kommer från VVS Montage i Bålsta där han var arbetschef entreprenad.
  • Petri Suomäki är ny projektledare/energiingenjör på Brion i Borås. Han kommer från Bengt Dahlgren.
  • Mohamed Omar är ny verksamhetsspecialist energi på Region Skåne. Han var tidigare teknisk förvaltare där.
  • Maria Nylander har utsetts till medlem i Bjerkings ledningsgrupp. Hon är sedan tidigare hållbarhetsstrateg på företaget.
  • Johannes Hedman är ny regionansvarig säljare öst hos Wavin Sweden. Han kommer från Assemblin VS Västerås, där han var filialchef.
  • Simon Pihl är ny vvs-handläggare på Vinnergi i Malmö. Han kommer från samma roll på PQR Malmö.
  • Joakim Zeybrandt är ny projektledare ventilation på Kungälvs rörläggeri. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var byggledare.
  • Robert Selberg är ny filialchef för Radiator VVS i Hudiksvall. Han kommer från Botkyrka VVS & Fastighetsservice, där han var vd.
  • Meis Qattan är ny vvs-konstruktör på Scania Maintenance Group QPK i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Emil Reuterham är ny vd för Stockholm Luftkompetens. Han var tidigare vice vd.
  • Clas Crafoord Olsson är ny vd för Tollco. Han var tidigare marknadschef där.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.