TEKNIK OCH FORSKNING | 1 feb 2018

Så ser småhusägare på energieffektivisering när de ska renovera

Det finns en uttalad uppfattning att det är viktigt att minska energianvändningen, samtidigt som energipriset uppfattas vara lågt. Det visar en enkätstudie från Umeå universitet bland småhusägare i norra Sverige. Studien visar också att många småhusägare anser sig ha problem med inomhusmiljön. Åtgärder som förbättrar inomhusmiljön kan följaktligen indirekt motivera energieffektivisering.

Medan byggnader bidrar till cirka 30 procent av de globala koldioxidutsläppen [1] finns det en stor potential för att minska utsläppen av växthusgaser inom denna sektor [2]. Samtidigt finns det många väl beprövade energieffektivitetsåtgärder för byggnader som kan resultera i minskade koldioxidutsläpp, där nytto-effekterna dominerar [2].  Andra fördelar kan vara förbättrad komfort och hälsa hos de boende. De nyproducerade byggnaderna, som utmärks av höga krav på energieffektivitet, utgör endast en liten andel av det totala byggnadsbeståndet. För att få till stånd en förändring är det därför viktigt att påverka de boende i det befintliga byggnadsbeståndet i riktning mot minskad energianvändning.

Hur småhusägare fattar beslut om renovering kan bero på många olika faktorer. Det mänskliga beteendet styrs av underliggande orsaker. Det sätt som besluten fattas kan hänföras till dessa, vilket i sin tur kan bidra till ökad eller minskad motivation. För att öka energieffektiv renovering av småhus i norra Skandinavien har vi i denna studie identifierat och undersökt faktorer som påverkar hur beslut fattas. Resultatet visar på möjligheter och hinder som kan leda till att energieffektiviteten för småhus i norra Sverige förbättras.

Enkätundersökningen

Analysen baseras på en enkätundersökning som skickades till cirka 1 550 enfamiljshus under våren och sommaren 2017. Urvalet var slumpmässigt och begränsat till sju kommuner i Västerbotten och Norrbotten. Svarsfrekvensen blev cirka 30 procent, med en påminnelse. Majoriteten av de svarande (85 procent) bor i hus större än 100 kvadratmeter och äldre än 40 år.

Resultat och diskussion

Ungefär 47 procent av husägarna rapporterade förekomst av inomhusmiljöproblem i sina hus. Ett betydande antal av husägarna uppgav att det finns problem med kalla ytor (golv och väggar), instängd unken luft (bristande ventilation), felaktiga eller varierande temperaturer och kalldrag.

Cirka 30 procent av respondenterna uppgav att de har planer på att göra en större renovering under de kommande tre åren (fram till 2020), vilket möjligen kan inkludera energieffektivitetsåtgärder. Det finns ett signifikant förhållande mellan tiden som de svarande bebott huset och intresset för att göra större renoveringar. De småhusägare som nyligen flyttat till sina hus planerar renovering i högre grad. Nio procent av de respondenterna har bott i sina hus en kortare tid än tre år. Avsikten att genomföra större renovering har inte någon betydande relation till husets ålder. En anledning kan vara att de äldre husen redan har genomgått en omfattande renovering.

En mindre andel av respondenterna anser att kostnaden för energianvändning (värme och el) är hög. Trots det anser ett stort antal av respondenterna att det är viktigt för dem att minska el- och värmeanvändning i sina småhus.

 För de flesta respondenterna (72 procent) var hantverkare (som inkluderar installatörer och snickare) den viktigaste informationskällan inför en renovering. Personliga nätverk, som inkluderar vänner och arbetskompisar, rapporterades vara den näst viktigaste informationskällan. Information från online-källor ansågs också av ett stort antal respondenter vara viktigt. Information i tidningar, tv och reklam var den informationskälla som tillmättes minst värde.

Majoriteten av respondenterna (73 procent) rapporterade att en minskning av energikostnaden skulle vara en viktig anledning till en renovering. Ökat fastighetsvärde, förbättrad inomhusmiljö och minskat underhåll rapporterades också som viktiga faktorer av en majoritet av respondenterna. Ett större antal respondenter (46 procent) rapporterade förbättrad estetik som en anledning till renovering. Att minska utsläppen av växthusgaser (GHG) anses vara viktigt för cirka 40 procent av respondenterna.

Majoriteten av respondenterna (72 procent) anser att höga initialkostnader är ett hinder för att genomföra energieffektiv renovering. Komplicerade processer, tidsåtgång, osäkerhet om kostnadsbesparingar och olägenheter i boendet under renoveringen framstår också som hinder. Cirka 25 procent av respondenterna uppfattar tillgången till pålitlig information som ett hinder.

Småhusägarna uppvisar ett relativt stort intresse för att installera energieffektiva hushållsapparater och solceller.

Sammanfattningsvis anser respondenterna att finansiella instrument (såsom investeringsbidrag, skattebidrag, lågräntelån från banker) effektivt främjar energieffektiv renovering. Cirka 80 procent av respondenterna ansåg att investeringsbidrag och skatteincitament (ROT-avdrag) är effektiva policyinstrument. En betydande andel av småhusägarna (57 procent) ansåg att tillgången till pålitlig information skulle kunna vara effektivt för att motivera människor att genomföra energieffektiv renovering. Ett relativt litet antal av respondenterna (cirka 30 procent) anser att energibeskattning kan påverka människor att genomföra energieffektiva renoveringar.

Slutsatser

Denna studie bidrar med insikter om möjligheter och hinder för att förbättra aktivitetsgraden för energieffektiv renovering i småhus. Bland de undersökta småhusen var 93 procent äldre än 25 år. Endast 30 procent av husägare hade planer på att renovera sina hus under de närmaste tre åren. Det är viktigt att fånga upp denna grupp så att de i högre grad beaktar energi-effektivitetsåtgärder i sina renoveringsplaner.

Det nuvarande låga energipriset framstår som ett hinder för energi-effektivisering eftersom mindre än 20 procent av respondenterna ansåg att deras energikostnad var hög. Ändå anser ungefär 50 procent av respondenterna att en minskning av energianvändningen är viktig. Denna gynnsamma inställning till minskning av energianvändningen måste omvandlas till ett energieffektivt beteende som innefattar energieffektiv renovering. Dessutom rapporterade flera husägare någon form av problem med inomhusmiljön. Det adresserar ökade möjligheter att vidta energieffektivitetsåtgärder.

Majoriteten av respondenterna ansåg att investeringsstödet skulle kunna motivera människor att genomföra energieffektiv renovering. Uppfattningen utgår från att subventionerna ger omedelbara fördelar genom att minska investeringskostnaderna, som kan vara ett av de största hindren för energieffektiv renovering. De ekonomiskt relaterade faktorerna är visserligen viktiga hinder, men det finns också andra faktorer relaterade till sådana policyinsatser som avser att öka aktivitetsgraden för energieffektiv renovering.

En stor andel av respondenterna ansåg till exempel att tillgång till trovärdig information skulle kunna vara effektivt för att motivera människor att genomföra energi-effektiv renovering. Följaktligen kan tillförlitlig och skräddarsydd information, som är lättillgänglig, stärka småhusägarnas positiva inställning till renovering. De som nyligen flyttat in i sina småhus är mer benägna att renovera. Följaktligen kan kommunerna vidta lämpliga åtgärder för att tillhandahålla information om energieffektiv renovering till de som nyligen köpt ett hus. Dessutom är det viktigt att kommunicera sådan information så tidigt som möjligt efter köpbeslutet, eftersom det kan vara enklare för småhusägare att genomföra renoveringen före inflyttningen

Artikelförfattare: Thomas Olofsson, professor tillämpad fysik och elektronik, Umeå universitet

Gireesh Nair, universitetslektor, tillämpad fysik och elektronik, Umeå universitet

Shoaib Azizi, doktorand, tillämpad fysik och elektronk, Umeå universitet

Referenser:

  1. IEA (International Energy Agency).:  Energy Technology Perspectives 2010. Scenarios & Strategies to 2050. IEA publication, France (2010).
  2. IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change).: Climate change 2007: Residential and Commercial buildings (Chapter 6). Fourth Assessment report (2007). 

Detta är en något kortad version av artikeln. Hela artikeln, med figurer, finns att läsa i den tryckta utgåvan av Energi & Miljö samt i e-tidningen, exklusivt för dig som är medlem i Energi- och Miljötekniska Föreningen eller prenumerant på Energi & Miljö. E-tidningen hittar du här.

 

Publicerad 1 februari 2018

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

   
  • Robert Aldrich (bilden) blir 3 mars ny vd för Ecoclime Group. Han kommer från Manager Columbus Sweden där han var Commercial strategic account.
  • Patrik Svelander är ny Skandinavienchef på Oras. Han kommer från Franke där han var nordisk försäljningschef.
  • Emil Carlsson är ny produktchef på Bosch Thermoteknik. Han var tidigare försäljningsingenjör där.
  • Peter Filipsson är ny energisystemarkitekt på Öresundskraft i Helsingborg. Han kommer från CIT Renergy där han var projektledare.
  • Viktor Niklasson är ny projektledare på Planproj i Linköping. Han kommer från samma roll på Victoriahem i Norrköping.
  • Svenåke Boman blir 2025 vd för GK Sverige. Han är för närvarande tillförordnad vd och tidigare regionchef för bolaget.
  • Peter Bodin är ny försäljningschef för avdelningen Ventilation-Retrofit på Ebm-Papst. Han kommer från en liknande roll på Ecoclime.
  • Anders Fagerkrantz är ny vd för Caverion i Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Joel Nyberg är ny vvs-konstruktör på Intec i Nässjö. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • David Nordström är ny vvs-konstruktör i Uppsala. Han kommer från Caverion där han var projektledare.
  • Dennis Hagel är ny gruppledare för Sprinkler i Uppsala. Han kommer från Afry där han var sprinklerprojektör.
  • Peter Lillbacka är ny projektledare på Engis i Stockholm. Han kommer från samma roll på Locum.
  • Sebastian Pålsson är ny energikonsult i Göteborg. Han kommer från Totalinstallation i samma stad där han var vvs-konsult.
  • Linda Olsson har återanställts som vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon kommer från Sweco.
  • Victor Jiglund är ny teknik- och kvalitetsansvarig på Indoor Energy i Uppsala. Han var tidigare konstruktör och projektledare i Linköping.
  • Lucas Leal Östlund är ny projektledare för energi och omställning på Erelko i Helsingborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad.
  • Josefin Dahlander är ny projektledare på Installationsbolaget Sprinkler GBG. Hon var tidigare installationssamordnare på Skanska i samma stad.
  • Jimmy Hildenborg är ny konstruktör på Sandbäcken Sprinkler Mitt. Han var tidigare projektör på Projpartner.
  • Robert Sjöbeck är ny filialchef på Assemblin Sprinkler i Malmö. Han var tidigare entreprenadchef för VS i samma stad.
  • Cristin Hahn är ny projektledare för sprinkler i Göteborg. Hon kommer från samma roll på Högbergs Rör i Borås.
  • Marie Ekström är ny kalkylator och vvs-ingenjör på AB Oscar Hanson i Halmstad. Hon kommer från Instotal där hon var kalkylator för ventilation.
  • Marcus Kvist är ny vvs-konsult på PE Teknik & Arkitektur i Malmö. Han kommer från samma roll på Erelko i samma stad.
  • Pritesh Mistry är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri i Borås.
  • Linda Pålsson är ny vd och koncernchef för Afry. Hon var tidigare vice vd och chef för energidivisionen.
  • Sebastian Tham är ny specialist för medicinska gaser. Han var tidigare vvs-ingenjör på Ramboll i Göteborg.
  • Martin Lindholm är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Norrköping. Han kommer från samma roll på Ramboll i Nyköping.
  • Victor Åberg är ny vvs-ingenjör på samma kontor. Han kommer från samma roll på Ramboll i Norrköping.
  • Herolind Olomani är ny vvs-ingenjör i Malmö. Han kommer från annan bransch men har tidigare varit verksam som vvs-projektör.
  • Lina Lindström är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team i Umeå. Hon kommer från utbildning.
  • Yasser Ghavamnejad är ny vvs-ingenjör på Sweco i Uppsala. Han kommer från samma roll på Scania Industrial Maintenance i Södertälje.
  • Rebecka Andersson är ny energiingenjör/vvs-konstruktör i Malmö. Hon kommer från utbildning.
  • Johan Enmalm är ny affärschef för Energi på Sitowise. Han var tidigare avdelningschef för Energi i Stockholm.
  • Osman Budak är ny vvs-konsult på A Klimat i Enköping. Han kommer från samma roll på PQR International.
  • Louise Pollak är ny vvs-konstruktör på PGB Group i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Ken Nordlund är ny vvs-montör/projektör på Effektiv Fastighetsteknik i Stockholm. Han kommer från PGB Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Fredrik Waldemarsson är ny injusterare på Ventilation Entreprenad, Veab, i Malmö. Han kommer från samma roll på WNAB.
   
  • Tim Otter (bilden) har anställts som försäljningschef på Bevent Rasch. Han kommer från Fläktgroup, där han var distriktschef för Väst.
  • Sebastian Englinde har startat det egna företaget Värme- och sanitetsexperterna i Göteborg. Han kommer från Bravida, där han var avdelningschef i samma stad.
  • Carl-Johan Johansson är ny nyckelkundsansvarig på Villeroy & Boch Gustavsberg. Han var tidigare regional försäljningschef för Syd/Väst.
  • Love Nilsson har börjat som vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö. Han kommer från Cowi, där han var uppdragsledare inom vvs.
  • Johan Sundström är ny projektsäljare på Beulco Armatur. Han kommer från Assemblin, där han var ledande vvs-montör i Stockholm.
  • Erik Magnusson har tillträtt som projektchef på Caverion i Linköping. Han kommer från Coor, där han var sektionschef för projektledning.
  • Klas Norrstig är ny energiingenjör på Caverion i Linköping. Han kommer också från Coor.
  • Sargon Chanko är ny vd för SLS Kyla Värme Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Turnmill Group.
  • Joachim Solstrand har anställts som teknisk marknadsförare på Swegon. Han kommer från Systemair, där han var teknisk säljare.
  • Mats Adolfsson är ny regionansvarig för Syd på Bad & Värme. Han kommer från Oras, där han var säljare.
  • Håkan Dagerborn har börjat som projektledare på TPH Kleaa Ventilation & Projektering i Stockholm. Han kommer senast från en annan bransch och har tidigare varit egenföretagare inom vvs.
  • Martin Rundqvist är ny kontorschef på Aktea i Göteborg. Han var tidigare energikonsult där.
  • Alma Engman har anställts som vvs-projektör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark. Hon kommer direkt från utbildning.
  • Alexander Nennedal är ny installationsledare på Fram Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Veitech, där han var projektledare för VA.
  • Christoffer Järkeborn är ny vd och koncernchef för Nimlas Group. Han fortsätter även i samma roll för Sandbäckens, som är en del av Nimlas.
  • Andreaz Wennerström är ny vd/filialchef på Botkyrka VVS & Fastighetsservice. Han kommer från Abab Sverige, där han var regionchef.
  • Nils Grunditz är ny Sverigechef för Enerz. Han kommer från vd-posten på Bengt Dahlgren Greenergy.
  • Sanna Vesterberg har börjat som innesäljare vvs på Bra Gross i Norrköping. Hon kommer från Origo Group, där hon var projektadministratör.
  • Jonas Åhman är ny operativ chef på VVS Rental Scandinavien. Han kommer från Comfortzone, där han var teknisk chef.
  • Björn Dezitter är ny energiingenjör på Assemblin i Göteborg. Han kommer från Huurre Sweden.
  • Fredrik Färjh har startat det egna företaget Färjhstarka AB i Bjärred. Han kommer från Geberit Sverige, där han var försäljningschef OEM.
  • Marcus Sandlund är ny vd för Systemair Sverige. Han kommer från Caverion, där han var kommersiell direktör.
  • Katerina Kasian har anställts som energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Yara Marine Technologies, där hon var processingenjör.
  • Diana Mesropyan är också ny energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Afry i samma stad.
  • Marcus Persson är ansvarig för etableringen av Värmex nya kontor i Uppsala. Han är teamledare och vvs-konsult på företaget.
  • Helen Carlström har blivit ansvarig för forskning och utveckling på Qvantum. Hon kommer från Eon, där hon ansvarade för försäljning och tillväxt på nya marknader för Ectogrid.
  • Stefano Poppi är ny produktledningsansvarig på Qvantum. Han kommer från Nibe, där han var global produktchef.
  • Karzan Ashrafi är ny vvs-konstruktör på Tecnoresolut i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Jimmy Telin har blivit affärsområdeschef för projekt på Svensk Ventilationsservice. Han var tidigare planeringschef på företaget.
 
  • Niklas Grönlund (bilden) är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Karlstad. Han kommer från samma roll på företagets kontor i Göteborg. Kenneth Kotowski är ny VA-projektör i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Magnus Hansson är ny servicechef på Systemair Sverige. Han kommer från Bravida där han var filialchef för service, ventilation, automation, kyla och energi i Örebro.
  • Anders Collberg är ny vd för Alig ventilation i Mariestad. Han kommer från Fläktgroup där han var service- och eftermarknadsansvarig och efterträdde Mikael Ohlsson som har gått i pension.
  • Anders Bergvall är ny region ansvarig för Currentum sydväst, Göteborg. Han kommer från vd-posten i Installationsbolaget i GBG.
  • Mikael Gripenstam är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem i Stockholm. Han kommer från Indoor Energy där han var teamledare energi.
  • Per-Olof Nilsson är ny affärsutvecklare på Veitech. Han kommer från Bravida där han var teknik- och marknadschef för region vvs Stockholm. Fredrika Skoglund är ny projektledare. Hon kommer från Veidekke Sverige där hon var arbetsledare produktion i Göteborg.
  • Wikström i Göteborg har rekryterat tre nya vvs-projektörer: Lucas Andersson kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur. Patrik Kwiatkowski kommer från samma roll på Concoord. Malin Nordh kommer från utbildning. Mohammed Hadrous är ny energiingenjör. Han kommer från utbildning.
  • Ibrahim Al-bwab är ny energiingenjör på Scea i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Robin Säker blir 1 januari ny sektionschef VA & Dagvatten på Afry. Han kommer från Bengt Dahlgren där han är gruppchef VA & Dagvatten i Stockholm. Daniel Ögren är ny gruppchef i Alingsås. Han var tidigare uppdragsledare för multidisciplinära projekt där. Jacob Lundin är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Concoord.
  • Stefan Ellmin är ny vice vd för FVB Sverige. Han är energiingenjör och har arbetat i bolaget sedan 1999. Han fortsätter också att vara regionchef för FVB Nord och kontorschef i Sundsvall.
  • Fredrik Djure är ny vvs-ingenjör och uppdragsansvarig handläggare, på Savtec i Stockholm. Han kommer från WSP Real Estate där han var fastighetsrådgivare.
  • Yalda Ghoreishi är ny vvs-konstruktör på P O Andersson konstruktionsbyrå i Solna. Hon kommer från Bravida i Stockholm där hon var installationsingenjör.
  • William Topallaj är ny affärsutvecklare/ regional produktchef ventilation på Klima-Therm i Malmö. Han kommer från Komfovent där han var regionchef Syd.
  • Martin Eriksson är ny vvs-konstruktör på Projpartner i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Bertil Wickander är ny energitekniker på Ferla i Nacka. Han kommer från Kylgruppen där han var projektledare. Philip Rudén är ny energicontroller på Energiförvaltning. Han kommer från FMV där han var utvecklingsingenjör. Engelyous Bebawy är ny energicontroller inom samma affärsområde. Han kommer från Lassila & Tikanoja där han var drifttekniker/energioptimerare.
  • Lars Göransson är ny regional försäljningschef för Norrland på Atrea med placering i Östersund. Han kommer från Swegon där han var distriktschef för Jämtland.
  • Jan Petersson är ny vvs-specialist på Statens fastighetsverk i Göteborg. Han kommer från Sitowise där han var vvs-ingenjör.
  • Milad Amsih är ny filialchef på Assemblin ventilation, Stockholm kyla. Han var tidigare servicechef på Caverion i Stockholm.
  • Tim Johansson är ny teknisk projektsäljare på Armatec kyla. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Pontus Lindell är ny distriktsansvarig säljare för region syd och Stockholm på Calectro. Han kommer från Acetec där han har varit distriktssäljare.
  • Peter Norrman är ny distriktssäljare Västergötland & Dalsland på Carpings. Han kommer från vd-posten på Rör-Anders i Vänersborg.
  • John Björklin är ny vvs-uppdragsledare på Fresh Air i Uppsala. Han kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur.
  • Daniel Lanz är ny chef för avdelningen Underhåll och lokalanpassning på Higab i Göteborg. Han kommer från Västfastigheter och en roll som fastighetschef.
  • Jakob Andersson är ny specialistsäljare chillers på Ahlsell. Han kommer från Stulz där han arbetat som säljare av datakylaggregat.
  • Fredrik Forsberg är ny arbetsledare Ventilation/OVK på Örebrosotarn. Han kommer från Ventpartner i Närke där han var servicechef.
  • Christian Lilja är ny serviceprojektledare ventilation/klimat på Caverion i Malmö. Han var tidigare kyltekniker där.
  • Magnus Ramström är ny filialchef vs på Assemblin i Stockholm. Han kommer från VVS Montage i Bålsta där han var arbetschef entreprenad.
  • Petri Suomäki är ny projektledare/energiingenjör på Brion i Borås. Han kommer från Bengt Dahlgren.
  • Mohamed Omar är ny verksamhetsspecialist energi på Region Skåne. Han var tidigare teknisk förvaltare där.
  • Maria Nylander har utsetts till medlem i Bjerkings ledningsgrupp. Hon är sedan tidigare hållbarhetsstrateg på företaget.
  • Johannes Hedman är ny regionansvarig säljare öst hos Wavin Sweden. Han kommer från Assemblin VS Västerås, där han var filialchef.
  • Simon Pihl är ny vvs-handläggare på Vinnergi i Malmö. Han kommer från samma roll på PQR Malmö.
  • Joakim Zeybrandt är ny projektledare ventilation på Kungälvs rörläggeri. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var byggledare.
  • Robert Selberg är ny filialchef för Radiator VVS i Hudiksvall. Han kommer från Botkyrka VVS & Fastighetsservice, där han var vd.
  • Meis Qattan är ny vvs-konstruktör på Scania Maintenance Group QPK i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Emil Reuterham är ny vd för Stockholm Luftkompetens. Han var tidigare vice vd.
  • Clas Crafoord Olsson är ny vd för Tollco. Han var tidigare marknadschef där.
Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.