NYHETSREPORTAGE | 24 okt 2018

REPORTAGE: Grymt, sa grisen!

REPORTAGE: Grymt, sa grisen!
Text: Maria Åslund Foto: Clas Göran Carlsson

Grymt, sa grisen om ventilationen på Vistena Askegård utanför Skänninge. Men Hans Blackert och hustru Jeanette är ändå på jakt efter en givare som reagerar på lufttrycket. För ventilationen ska förstås kunna styras på bästa sätt.

Finns det någon bland Energi & Miljös läsare som kan tipsa om en givare som reagerar på lufttrycket, så att ventilationen kan styras till 7 pascal undertryck? Hans Blackert på Vistena Askegård säger att det just nu är hans största önskan som grisbonde. I övrigt har han och hustrun Jeanette kommit långt när det gäller gårdens installationer. De kanske inte ligger i teknikens framkant, men gården är försedd med konventionella och stabila system, som ger en bra miljö åt 450 suggor och de 13 000 smågrisar, som föds där varje år. Höstdagen är solig och vägen slingrar sig fram genom ett rofyllt jordbrukslandskap på Östgötaslätten, mellan Mantorp och Skänninge. Här tog Hans och Jeanette Blackert över efter hans pappa, som började 1981 med uppfödning av slaktgrisar, som ett komplement till spannmålsodlingen. Det första stallet har nu fått sällskap av ytterligare två stora byggnader och tre gigantiska silotorkar.

I etapper har Hans och Jeanette byggt ut verksamheten, från att ha varit en ren familjeangelägenhet till att ha fyra anställda. Målet har varit att bli självförsörjande – så långt det nu är möjligt. För att till exempel slippa köpa importerade sojabönor utökades spannmålsodlingen med åkerbönor. De har inte samma proteinsammansättning, men det avhjälps med tillskott av några syntetiska aminosyror. Som komplement till spannmålen köper gården även in gränsmjölk och vassle från osttillverkning. Gränsmjölk är helt enkelt spill från mejerierna, när de byter produktion från exempelvis jordgubbsyoghurt till naturell yoghurt. Under en kort tid kommer maskinen att producera yoghurt som innehåller rester av jordgubbar. Den produkten kasseras och går som gränsmjölk, liksom returer av mejeriprodukter från butikerna, och så vidare. – Grisarna tycker att det är gott och mjölksyrabakterierna är bra för deras magar, säger Jeanette. Ett stenkast från stallarna snurrar ett vindkraftverk. Vistena Askegårds andel av dess årsproduktion motsvarar gårdens hela årsanvändning – 650 MWh el. – Men vi funderar på solceller också. Det äldsta stallet har ett bra tak och kan man kvitta kilowatttimmarna vi använder på gården så tror jag det är en bra deal, säger Jeanette och konstaterar att den långa återbetalningstiden kan vägas upp med att solceller är tämligen underhållsfria. En annan sak är att gården har gjort sig självförsörjande på smågrisar. På 80-talet köptes smågrisar in. Under gårdens utbyggnad, med start 2007, började man också att producera egna smågrisar. I dag är den produktionen uppe i 13 000, varav familjen Blackert föder upp 11 000 själv. Resten säljs vidare.

Inne i suggstallet är det varmt och skönt. Med korta intervaller är det alltid någon sugga som grymtar till, vilket utlöser närmast en hysterisk aktivitet bland hennes smågrisar. Suggan släpper nämligen mjölk bara i 20 sekunder åt gången, så det är bråttom. Lika plötsligt är det över. Det blir lugnt i båset och kultingarna börjar busa med varandra igen. Så hör man en grymtning från ett annat bås och den suggans småttingar börjar att tjuta. Så pågår det hela tiden. Suggstallet är den mest vältempererade delen av gårdens tre stallar. Särskilt behagligt är det där smågrisarna finns. De nyfödda behöver värme. I golvet finns värmeslingor, som försörjs av en värmepump. Kollektorslangarna ligger nergjutna i gödselrännorna och återvinner värme därifrån. Det ger både bra värme till smågrisarna och deras mödrar samt minskade kostnader för uppvärmning. I en annan del av stallet går sinsuggorna, som för tillfället inte har smågrisar, i jättestora boxar. Där finns massor av halm i djupströbädden, som de kan äta och leka med. Eller bara ordna till sig en skön sovplats. – Vi har också några ”trivselgaltar” på gården. Något för suggorna att nosa på och prata lite med. Mer kontakt än så blir det inte, eftersom suggorna blir inseminerade, berättar Hans. Kontakten med galtar gör att suggorna lättare blir dräktiga igen.

Läs hela artikeln i Energi & Miljö nr 10!

Publicerad 24 oktober 2018

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.