Paketlösningar ska sänka husens energianvändningen

Paketlösningar ska sänka energianvändningen Små, lokala avloppsvärmeväxlare skulle kunna sänka energianvändningen rejält i flerbostadshus. Det visar de första resultaten från ett Bebo-projekt.

– Det här kan bli ett tekniklyft för hela vvs-branschen, säger Roland Jonsson, energichef hos HSB Riksförbund och ansvarig för projektet Ett hus, fem möjligheter. Projektet har simulerat ett typhus som är 4 000 kvadratmeter stort och byggt 1970 i Landskrona, men teoretiskt förflyttat till Mälardalen. Simuleringarna har visat hur husets energianvändning kan halveras med hjälp av fem olika åtgärdspaket, se faktaruta. Ett av de mest överraskande resultaten visade sig i åtgärdspaket 3, kallat ”det gröna alternativet” där förnybar energi (ej fjärrvärme) används samt andra ”gröna lösningar”.

– Vi kallar lösningen för HSB Fixx. Den minskar husets energianvändning för varmvatten och VVC från 48 kWh per kvadratmeter och år till åtta kWh/kvm, säger Roland Jonsson.

VVC-systemet borta
En viktig del i lösningen, som redan används på andra håll i Europa, är små, lokala avloppsvärmeväxlare i badrummen. Det handlar om beprövad teknik i nya kombinationer. Bland annat har VVC-systemet skrotats i huset. – Det ger lika mycket som om man sätter in FTX-ventilation, men till en lägre investering, säger Roland Jonsson. Mer om tekniken vill han inte avslöja än, men en mer utförlig beskrivning kommer att publiceras i Energi & Miljö nr 3. Resultaten från simuleringar av de fyra övriga åtgärdspaketen har också börjat ta form. Utöver de tekniska lösningarna kommer kostnaderna för paketen vid olika driftsituationer att presenteras under mässan Nordbygg. – Annat som vi sett, främst i åtgärdspaket 5, är att de nya energideklarationerna inte ger hus med bergvärmepump någon bra energiklassning, eftersom huset då räknas som elvärmt och klassas på en hårdare skala, berättar Roland Jonsson.

Marie Granmar, Energi & Miljö nr 2/2014 sidan 10

  • FAKTA
    Fem olika paketlösningar Projektet Ett hus, fem möjligheter delfinansieras med 450 000 kronor av Bebo och ska presentera fem alternativa paketlösningar för att minska energianvändningen i ett flerbostadshus. Huset är ett trevåningshus byggt 1970 i Landskrona, men i simuleringarna förflyttat till Mälardalens klimatzon. De fem alternativen är: 1. Ersätta det befintliga huset med ett nybyggt 2. Renovera med fokus på klimatskalet 3. ”Det gröna alternativet” med förnybar energiproduktion och andra gröna lösningar 4. Renovera med installationsfokus 5. ”Den enkla genvägen” med bergvärmepump.

 

Publicerad 24 februari 2014

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.