Okunskap problem vid effektivisering

Projektet Halvera mera ska visa om det är möjligt att halvera energianvändningen i flerbostadshus. Nu har 31 förstudier granskats av professor Arne Elmroth, som är kritisk till kvaliteten.

Inom Bebo-projektet Halvera Mera har utförts 31 förstudier och 17 energibesiktningar av i första hand miljonprogramsfastigheter. Förstudierna ska visa om det är möjligt att halvera energianvändningen vid renovering av flerbostadshus. Det finns dock stora osäkerheter kring bland annat areabegrepp.

WSP:s Katarina Högdal har en gjort en sammanställning av resultaten från förstudierna, vilka till stor del är relaterade till företag i Mellansverige. Ett resultat som sticker ut är kopplingen låg initialkostnad – låg energibesparing och vice versa. De åtgärder som betalar sig bäst på lång sikt är de något dyrare, som värmeåtervinning ur frånluft och åtgärder i klimatskalet.

Förvirring kring arean

Som kritisk granskare av de inkomna förstudierna har Bebo satt förre professorn Arne Elmroth. Han konstaterar att arean i genomsnitt ökade med 32 procent när företagen tvingades räkna om sina ytor från LOA och BOA till areamåttet Atemp.

– När Atemp lanserades var jag positiv till det, men nu missbrukas begreppet, genom att det gör det möjligt att medräkna areor som endast behöver vara uppvärmda till +10 grader, för att få en så låg energianvändning som möjligt. Med stora areor som inte behöver uppfylla de normala kraven på inneklimat kan ett ”dåligt” hus få bra värde på energiprestanda, sade Arne Elmroth vid ett seminarium ordnat av Bebo.

Han konstaterade att företagens spridning i omräkningsfaktorer var stor, alltifrån 1,0 till 1,6.

Ett liknande exempel är angiven energibesparing med frånluftsvärmepumpar, som rör sig från 6,7 till 55 kWh/kvm, år.

– I och för sig var besparingen på 6,7 extremt låg, men även besparingen på 55 kWh/kvm, år förvånade. Precis som i flera andra beräkningar redovisades inte hur man kommit fram till dessa siffror. Den genomsnittliga beräknade besparingen anges till cirka 35 kWh/kvm och år.

Liknande skillnader har han noterat vid användning av FTX-ventilation. Där är spannet allt från 7 till 51 kWh/kvm, år. De flesta anger en besparing mellan 20 och 30 kWh/kvm, år.

Mindre skillnader var det i beräkningarna av isolering i yttervägg. Där rörde det sig bara om mellan 2-20 kWh/kvm, år.

– Självklart kan besparingen skilja sig åt vid isolering av fasad, eftersom man isolerar olika mycket och i flera fall väljer man att endast isolera vissa mindre väggpartier. Men man kan fråga sig om det är meningsfullt att som i extremexemplet bara lägga på en två centimeter tjock isolering.

Liknande stora skillnader var det också när det gäller nya fönster inklusive isolerglas, varmvattenanvändning och värmesystem.

Arne Elmroth har sett mycket av stuprörstänkande, där den som är specialist på bygg fokuserar på byggrelaterat energisparande, och den som är specialist på vvs fokuserar på sitt.

– Det behövs team som består av arkitekter, inneklimatforskare, bygg- och vvs-tekniker. Med en sådan grupp skulle oändligt mycket kunna få väsentligt ökad kvalitet i beslutsunderlaget och öka sannolikheten för att genomförda åtgärder ger förväntad besparing.

Många besparingar i de inlämnade förstudierna bygger på schabloner och icke redovisade antaganden, menar Arne Elmroth.

Mark Kretz, Energi & Miljö nr 11/2013 sidan 20

 

Publicerad 19 november 2013

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.