Luftkonditionering för små rum

AC. Panasonic presenterar en luftkonditioneringsenhet för mindre rum och kontor.
I små rum, som hotellrum och mindre kontor, och i byggnader med lågt behov av energi krävs det mindre luftkonditioneringsenheter. Därför har Panasonic tagit fram en enhet på 1,5 kW som är särskilt anpassad för detta.
Det går bra att koppla upp flera enheter till samma system, vilket innebär att behovet av utomhuskapacitet kan minskas. 1,5 kW-enheten finns tillgänglig som Y2, 4-vägs 60×60-kassett eller som K2/K1 väggmonterad enhet. Y2 är med sina 60×60 centimeter anpassad för mindre kontor och för att monteras i efterhand.
Den väggmonterade K2/K1-enheten har en stilren panel och är enkel att rengöra. Den är mindre, lättare och tystare än tidigare modeller.
Inomhusenheten kan hanteras via Panasonics lösningar, exempelvis genom nya styrpanelen CZ-RTC3, vilken gör det enkelt att administrera energianvändningen.