NYHETER | 19 maj 2020

Deras syrgas på mässan ska rädda liv

Deras syrgas på mässan ska rädda liv

I Älvsjö i södra Stockholm har en mycket stor syrgasanläggning satts upp för det fall att de sjukvårdsplatser som placerats i Stockholmsmässans lokaler tas i bruk.

Tillsammans med Försvarsmakten har Region Stockholm och Locums projektavdelning med projektledare och specialister byggt ett sjukhus i Älvsjö i södra Stockholm. Tält, sängar och sjukvårdsutrustning sätts upp i mässans största utställningshall, A-hallen, där Nordbyggs vvs-del skulle inrymts.
Tyréns har bidragit med vvs- och elkompetens i det speciella uppdraget. Förutom lösningar för vatten, avlopp och ventilation har Tyréns bidragit med projekteringsstöd för de medicinska gaser som behöver hanteras på ett sjukhus och även med projekteringsstöd för el. Eftersom covid-19-patienter kräver kontinuerlig försörjning av syrgas, har den syrgasanläggning som byggts vid Stockholmsmässan blivit stockholmsregionens största.

Mikael Nygren, Tyréns, är medicinsk gasspecialist och vvs-konstruktör.
– Jag håller på med ett stort gasprojekt i Huddinge och Urban Jönsson från Locum, som var projektledare i Huddinge, fick också projektet på Stockholmsmässan. Han ringde mig andra dagen in i projektet och bad mig komma in som specialist, berättar Mikael Nygren.
Gasanläggningen är dimensionerad efter konstant användning av det maximala antalet patientplatser (550) och består av två tankar med sammanlagt 67 kubikmeter kondenserad syrgas i vätskeform som hålls i en temperatur under -183 °C. Till det kommer fyra förångare (som gör att vätskan blir gas) med 13 bars tryck samt så kallade stabbar, som minskar trycket i systemet till fem bar innan det når patienterna.

Volymen per patientplats är beräknad till 60 liter per minut. Omräknat per timme blir det cirka 33 kubikmeter i minuten, vilket ger 1 980 kubikmeter i timmen. Till det kommer 144 kubikmeter syrgas till duschplatser och matplatser i timmen. Eftersom syrgasen när den förångas får en volym som är 800 gånger större, kan man få ut 30 000 kubikmeter ur den ena tanken och 24 000 kubikmeter ur den andra, vilket teoretiskt skulle klara förbrukningen i 25 timmar.
Däremot varierar syrgaskoncentrationen beroende på patientens behov, se faktaruta. Enligt Mikael Nygren dimensionerades syrgasanläggningen även för 380 patientplatser i C hallen dit även en rörledning drogs fram ifall den skulle behöva tas i bruk för covid-19-patienter.

För att hålla koll på trycket ute i systemet finns trådlösa tryckgivare som ska larma om trycket går ner. Innan syrgasen når patienterna blandas den med andningsluft.
– Mässan hade redan ett system för luftförsörjning med en fin kompressoranläggning och rörsystem i golvet i hallarna som vi kunde nyttja. I vissa fall var det gamla rör så vi fick sätta in kolfilter för att rena luften så att det blev andningsluft. Dessutom kompletterade vi med några till kompressorer för att få redundans, säger Mikael Nygren.

Färdigställandetid till dess att första patienterna skulle anlända var cirka 20 dagar. Detta innebar att en stor mobilisering och kraftansträngning krävdes av alla inblandade, enligt Mikael Nygren.
– Projektledning, mässans personal och alla entreprenörer gjorde en stor arbetsinsats med mängder av övertids- och helgarbete.

Text: Mark Kretz Foto: Locum

Publicerad 19 maj 2020

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.