STOCKHOLMSKÖP | 31 maj 2021

Bravida förvärvar E3K

Bravida förvärvar E3K
Roger Blomkvist, vd på E3K och Lars Täuber, divisionschef på Bravida i Stockholm. Foto: Bravida

Bravida har köpt E3K och stärker därmed helhetserbjudandet i Stockholm inom installation, service, automation, el, ventilation, vs och fastighetsdrift. E3K omsätter idag omkring 165 MSEK och har 100 anställda.

E3K grundades 2005 och verkar idag inom områdena automation, el, ventilation, värme och vs. Verksamheten har specialiserat sig på helhetsleveransen inom installationsentreprenader, fastighetsdrift, service och teknik. Andra expertisområden omfattar även helhetssyn och samverkan mellan byggnadens olika system. 

– E3K är ett företag som ligger väl i linje med Bravidas strategi att erbjuda tjänster till fastighetsbranschen, där vi tar ett ansvar för de tekniska installationernas hela livscykel. Vi kommer att bygga ett starkt vinnande lag med ett ännu skarpare erbjudande till marknaden i Stockholmsmrådet, kommenterar Lars Täuber, divisionschef i division Stockholm. 

Roger Blomkvist är idag vd för E3K, och kommer att fortsätta leda hela den nuvarande verksamheten i rollen som regionchef. Han kommenterar försäljningen:

– Jag är övertygad om att E3K och Bravida kommer att utvecklas bra tillsammans. Det kommer öppna för möjligheten till många nya affärer och att alla våra befintliga kunder fortsättningsvis kommer få samma goda service som tidigare. 

E3K är i dagsläget etablerade i Danderyd och Årsta i Stockholm och de kommer inledningsvis fortsätta i befintliga lokaler.  

Publicerad 31 maj 2021

På nytt jobb

Pål Warolin har utsetts till ny vd på Uniwater AB, Göteborg. Han kommer från annan bransch.
 Peter Nyberg har anställts som energistrateg på Specialfastigheter Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Aktea.
Leo Olsson har anställts som energingenjör hos Aktea AB, Stockholm. Han kommer från TUC. Jules Hanley har anställts som energiingenjör i Malmö. Hon kommer från Lunds tekniska högskola. Riccardo Maggioni har anställts som energispecialist i Göteborg. Han kommer från KYH.
Jonas Brandstedt har anställts som projektledare på Ventpartner i Västmanland AB, Västerås.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.