VETENSKAPLIG KOMMENTAR | 26 jan 2021

Avloppsvatten som smittindikator på samhällsnivå

Avloppsvatten som smittindikator på samhällsnivå
Genom en strategisk insamling av prover från avloppsvatten bildas en grov, men ändå hyggligt tillförlitlig, uppfattning om antalet personer inom ett visst geografiskt område som utsöndrar virus till avföringen. Foto: Istockphoto

I en översiktsartikel i två delar tolkar Magnus Olofsson, medicine doktor, aktuell forskning om folkhälsoaspekter av covid-19. Översikten tangerar byggtekniken, i första hand vatten och avlopp. Artikeln bygger på två artiklar från Science of the Total Environment och Environmental Pollution, samt statistik från Världshälsoorganisationen (WHO) och Wikipedia.

Det finns ytterligare ett sätt som virussjukdomarna skiljer sig från bakteriesjukdomarna, nämligen att virussjukdomarna oftare leder till utsöndring av spårbara partiklar i avföringen.

Magnus Olofsson,
medicine doktor.
Foto: Jennie Lindberg

Vi förlitar oss på tekniska lösningar för att motverka smittspridning i våra inomhusmiljöer. Trots detta uppmärksammar den medicinska forskningen sällan annan teknik än den patientnära tekniken, exempelvis mätning av blodsocker och blodtryck. Trots att folkhälsoaspekter av covid-19 tangerar byggteknikens betydelse för krav på hygien och åtskillnad av smittade och icke-smittade personer, får inte ens sjukhusbyggnader får någon större uppmärksamhet i forskningen.

Under 2020 såg världen sitt tredje stora utbrott av coronavirus. De två föregående utbrotten, Sars-CoV 2003 och Mers-CoV 2012, ledde till 8 000 respektive 2 000 döda. Det nuvarande utbrottet, Sars-CoV-2, eller covid-19, hade vid utgången av 2020 lett till oerhörda 1,8 miljoner döda – mer än 200 gånger fler jämfört med 2003. Samtidigt är pandemin fortsatt aktiv. När det nya, muterade covid-19-viruset ”VUI 202012/01” upptäcktes i december 2020 tätnade orosmolnen på nytt i och med mutationens tänkbara inverkan på vaccinskyddet.

Om man jämför bakteriesjukdomar och virussjukdomar ur ett folkhälsoperspektiv, är vissa metodproblem unika för virussjukdomarna. Bland dessa metodproblem torde oförutsägbarheten vara det största. Bakteriernas egenskaper påverkas sällan drastiskt av slumpvisa förändringar i arvsmassan (mutationer), medan virus kan mutera kraftigt och ge upphov till nya och oväntade egenskaper. Det mest välkända exemplet är förstås influensaviruset, vars säsongsvariation bara är delvis förutsägbar – vissa år tar mutationerna plötsliga ”kliv” vad gäller smittsamhet och dödlighet.

I början av covid-19-pandemin bidrog virusmutationernas oförutsägbarhet till att vilseleda våra makthavare, eftersom förhållandet mellan smittsamhet och dödlighet inte var klarlagt. Med facit i hand var det olyckligt att man upptäckte att covid-19 faktiskt är mindre dödligt än både Sars-CoV och Mers-CoV. Makthavarna insåg därför inte hotet, utan gjorde istället olyckliga uttalanden där man jämförde covid-19 med säsongsinfluensa.

Efterhand insåg man att covid-19 skiljer sig från andra luftvägsinfektioner genom sin gränslösa smittsamhet – en hög smittsamhet kan ju förstärka effekten av en måttlig dödlighet genom att smittan ”letar upp” fler individer som är mottagliga för sjukdomen. Det motsatta förhållandet gäller för sjukdomar med hög dödlighet och måttlig smittsamhet, exempelvis Ebolaviruset, vars utbrott är enklare att motverka med enkla åtgärder som isolering (samtidigt är ett muterat Ebolavirus med hög smittsamhet givetvis en mardrömslik vision).

Tabellen (nederst) jämför den svenska covid-19-statistiken med de fyra hårdast drabbade länderna i världen med avseende på antalet konstaterade fall. Det är flera länder som har förlorat upp till en promille av sin befolkning.

Samtidigt finns det dock få uppenbara samband för övrigt med undantag för befolkningens genomsnittsålder. Indien, som har en låg genomsnittsålder, avviker från de övriga länderna genom sitt låga antal döda totalt sett, medan den genomsnittliga dödligheten (andelen avlidna som testats positivt) ligger inom ett snävt intervall på mellan 1,4 och 2,5 procent för alla länder i tabellen. Detta tyder på att mängden mottagliga människor i de olika befolkningarna skiljer sig åt, medan risken att avlida i sjukdomen är förhållandevis konstant.

Ur ett folkhälsoperspektiv skulle det vara önskvärt med ett trovärdigt ”early warning system” för virussjukdomar, som omfattar en kalkyl av både dödlighet och smittsamhet. Samtidigt finns det andra krav som måste vara uppfyllda för att ett sådant system ska kunna användas i praktiken – till exempel måste metoden måste vara billig och enkel att använda.

Det finns ytterligare ett sätt som virussjukdomarna skiljer sig från bakteriesjukdomarna, nämligen att virussjukdomarna oftare leder till utsöndring av spårbara partiklar i avföringen. Studier från flera länder har visat att genetiskt material från covid-19-viruset utsöndras i mänsklig avföring. Man räknar med att hälften av individerna som burit på smittan har utsöndrat viruspartiklar till avföringen i upp till fem veckor.

Parallellt med utvecklingen av teknisk utrustning för att rena avloppsvatten, har tanken om avloppsvatten som smittindikator på samhällsnivå (wastewater-based epidemiology, WBE) vuxit fram. Istället för att förlita sig på kostsamma undersökningar av stora mängder individer, kan man genom en strategisk insamling av prover från avloppsvatten bilda sig en grov, men ändå hyggligt tillförlitlig, uppfattning om antalet personer inom ett visst geografiskt område som utsöndrar virus till avföringen.

Genom att kombinera uppgifter om dödlighet med uppgifter om spridningstendensen, borde man kunna (1) snabbare uppskatta den genomsnittliga risken för en individ att insjukna inom ett geografiskt område och (2) koncentrera fysiska åtgärder som isolering och distansering till områden med en hög spridningstendens. 

Fakta

Referenser

[1] Lahrich S, Laghrib F, Farahi A, Bakasse M, Saqrane S, El Mhammedi MA. Review on the contamination of wastewater by Covid-19 virus: Impact and treatment. Sci Total Environ. 2021 Jan 10;751:142325.

[2] Langone M, Petta L, Cellamare CM, Ferraris M, Guzzinati R, Mattioli D, Sabia G. Sars-CoV-2 in water services: Presence and impacts. Environ Pollut. 2020 Oct 13;268(Pt A):115806.

Publicerad 26 januari 2021

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.