Vent och Energi blir generalimportör för Stravent

Ventilation och Energiprodukter Sveriga AB och Stravent OY har den 1:a februari slutit avtal om att Vent och Energi tar över ansvaret för den svenska försäljningen och marknadsföringen av Stravent OY.s produkter för stratifierad ventilationsteknik.

Ventilation och Energiprodukter Sverige AB eller som i dagligt tal kallas Vent och Energi drivs och ägs av Robert Johansson. Företaget startade under början av 2008 innehar bl.a. generalagenturen för Wolf GmbH:s produktprogram.

– Stravents produktprogram och den stratifierad ventilationstekniken som på ett mycket effektivt och energibesparande sätt ventilerar bort ”föroreningarna” ur rummet, ser jag som mycket intressant säger VD för Vent och Energi, Robert Johansson.

Stravent teknik har framgångsrikt installerats och förbättrats sedan år 2000. Fortsatt produktutveckling styrs av det finska bolaget Stravent Oy:s VD Timo Karkulahti, som bl.a. koordinerar detta arbete tillsammans med Linköpings universitet och professor Bahram Moshfeg.

Den stratifierade tekniken möjliggör förutsättningar till att få bättre driftenergi samtidigt som man i vistelsezonen får en bättre luftkvalitet. Stravents rumsprodukter är ett bra kompliment till Wolfs produktprogram som består av luftbehandlingsaggreat och fläktar av hög klass.

När det gäller marknadsföring av stravents produkter kommer Stig Nyström, som arbetat med Stravent under en tid, fortsätta som kontaktperson men nu i Vent och Energis namn.

Källa: Vent och Energi

Publicerad 8 mars 2009

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.