Spara pengar genom smartare styrning
Öresundskraft och Lunds Energi inleder tillsammans försök för att se om villakunder kan spara pengar genom smartare styrning av sin eluppvärmning.
Idén bygger på ny teknik som tar hänsyn till flera olika parametrar för att styra uppvärmningen av husets vatten: timpriset på el, om man är hemma eller inte, tillskottsvärme från datorer och andra värmekällor, SMHI:s prognos för utetemperaturen, verkningsgraden på värmepumpen med mera. Smart effektstyrning innebär en möjlighet för hushållet att reducera elkostnaden. Detta genom att flytta uppvärmningen från dyra timmar till timmar med lägre elpris. Systemet är främst avsett för villor med vattenburen elvärme där vattnet kan fungera som en värmebuffert.
– Preliminära beräkningar visar att kunder med elpanna skulle kunna spara runt 2.000 kronor per år, medan kunder med värmepump kan spara cirka 2.500 kronor. Siffrorna är dock preliminära och ett av pilotstudiens syften är att verifiera uppskattningarna. Det säger Bo Lindberg, chef för affärsområde Marknad vid Öresundskraft.
Öresundskraft och Lunds Energi, som samarbetar i pilotförsöket, söker nu frivilliga kunder runt Helsingborg respektive Lund som kan delta i projektet. I annonser och på sina hemsidor efterlyser företagen befintliga kunder som bor i villor som värms med eluppvärmt vatten och/eller värmepump.
– Det här är en pilotstudie och något av en pionjärinsats. Idén är sund i teorin och vi tror att den har potential att sänka såväl energiförbrukning som kostnad för våra kunder. Vår förhoppning är att den håller också i praktiken och i så fall kan det bli aktuellt med fälttester i större skala under 2011, säger Magnus Sjövik, marknadschef för Lunds Energi.
Källa: Lund Energi