Sommar året om räddar böckerna

Bevarandet av det skrivna kulturarvet ställer stora krav på ventilationen hos Kungliga Biblioteket. Fuktnivån måste vara den rätta för skrifternas skull och för människorna måste temperaturen vara behaglig.

När solen så sakteliga sjunker över de gulnande träden utanför Kungliga Biblioteket visar Ulf Tengmo och Lars Bohlin runt i lokaler där det skrivna kulturarvet ska bevaras ännu bättre än i dag.
– Innemiljön ska vara som en sommardag, förklarar Ulf Tengmo.

Han är projektchef hos Ramböll med ansvar för ombyggnaden av biblioteket, som ska ge 30 nya arbetsplatser och se till att såväl böcker som människor ska må så bra som möjligt i huset genom förbättrad klimatisering. Uppdraget kommer från Statens fastighetsverk som förvaltar byggnaden.

Huset är byggt för att förvara böcker av vilka de första fördes in i huset 1878. För dem är fukthalten avgörande. De får inte torka sönder.  Det betyder en luftfuktighet som under en lagom sommardag utomhus, alltså mellan 40 och 50 procent, att jämföra med de 15 procent som ibland råder i uppvärmda kontor på vintern. Det här är Lars Bohlins specialitet. Han arbetar hos TQI och är ventilationsprojektör.

Han berättar att de befintliga luftbehandlingsaggregaten inte byggs om den här gången. Befuktningen är av evoparativ typ, det vill säga att den torra varma tilluften passerar över bevattnat specialmaterial  tills den når rätt fuktnivå.
– Vi har spetsbefuktning med ångspjut  i miljöerna med de allra sköraste verken, som i bokbinderi, och repro, där böckerna repareras, berättar Lars Bohlin.
Där finns även avfuktning, så att fuktnivån inte råkar bli för hög. Innan den nya installationen simulerades klimatet så att helheten verkligen skulle bli rätt.
För människorna ska det helst också kännas som sommar. Men här gör luftfuktigheten ingen större skillnad. Däremot är temperaturen viktig. Efter den senaste stora ombyggnaden som pågick under hela fem år, mellan 1990 och 1995 har det blivit många klagomål.
– Man har tyckt att det varit både för varmt och för kallt. Efter den här ombyggnaden ska temperaturvariationen bli mindre, säger Ulf Tengmo.

K-märkt utsida
Ett problem är de stora och höga fönstren. De är vackra och i skymningen ger de en nästan magisk stämning i rummen. Men de släpper också in mycket solljus och är svåra att skärma av. Det går inte att använda markiser, eftersom sådana inte går att placera på den värdefulla ljusgula fasaden i nyrenässans från 1800-talets slut. Glasen i ytterfönstren är ojämna, vilket skvallrar om att här har man inte bytt fönsterglas i onödan sedan huset byggdes.  Utsidan är så k-märkt den kan bli.
På insidan av fasaden är det fritt fram för förändring, i alla fall på de övre våningsplanen. Innerfönstren kommer därför att bytas ut mot sådana med bättre U-värde. Dessutom kommer de att få gardiner. Innerbågarna är placerade så att utrymmet inuti fönstret ska bli stort nog för att ge plats åt gardinerna.
Ett av de nya innerfönstren finns redan på plats, men någon gardin syns inte. Den finns en våning ner. Fönstren är så höga att vid den stora ombyggnaden på 1990-talet införde man ett extra våningsplan så att fönstret numera sträcker sig över två våningar.  Gardinen hissas nedifrån på grund av att fönsterbågen är rundad upptill och gardinen därför inte kan fästas där på ett tillräckligt diskret sätt.

Tilluftsbafflar för kyla
De allra varmaste dagarna räcker det inte med att skärma av ljuset och därför har huset också fått tilluftsbafflar för kyla. De placeras i innertaket.  Tidigare skulle kylan levereras via deplacerande don. Men det räckte inte. Dessutom ledde den lösningen till drag, tyckte de som satt alltför nära donen.
– Allt eftersom man förtätar i ett kontor hamnar skrivborden närmare och närmare donen och till slut uppstår då klagomålen på drag, säger Lars Bohlin.
Efter den här ombyggnaden kommer donen att finnas uppe i taket. Trots att ett extra våningsplan har klämts in, är taket rejält högt och donen hamnar ett par meter över huvudet på dem som vistas på kontorsvåningarna.
Tilluftsintaget finns på bibliotekets tak, där det också finns plattvärmeväxlare sedan tidigare. Kylbafflarna försörjs med fjärrkyla. Här sker inga förändringar.
Den största förändringen sker på plan sju och åtta där det mesta har tagits bort. Rummen som öppnar sig sträcker sig från norr till söder med utsikt mot Humlegårdens träd åt ena hållet och innerstadens sekelskiftesfasader åt det andra. Mellan fönstren finns pelare av gjutjärn som håller uppe våningsplanen. De allra flesta av de 280 personer som kan ha en arbetsplats här efter ombyggnaden kommer att sitta i kontorslandskap. I ett hörn ska det även bli ett kök med utrymme för att både äta och umgås. Det kräver förstås extra god ventilation.

Brandsäkert
Några väggar finns dock kvar. Huset är indelat i ett antal brandzoner. Börjar det brinna på ett ställe så ska branden inte sprida sig till resten av huset med sina värdefulla föremål som är svåra att flytta. En av husets dyrgripar, Djävulsbibeln eller Codex Gigas, är från 1200-talet och har bara flyttats tre gånger sedan den rövades till Sverige från Tjeckien på 1600-talet. 
I kanalerna finns brandspjäll så att branden inte kan sprida sig den vägen. I fläktrummet finns ett rökgasspjäll som släpper ut brandröken till omgivningen. Spjällen testas var 48:e timme. För att ytterligare öka brandsäkerheten har fastighetsverket sett till att byta ut alla branddetektorer under det senaste året.
– Det får bara inte börja brinna här, säger Ulf Tengmo.
Värdet på föremålen är så stort att det inte ens finns sprinkler i huset, annat än i entrén, eftersom sådana, enligt Ulf Tengmo, riskerar att förstöra det tryckta kulturarvet.
De sista solstrålarna letar sig in genom fönstren och färgar stadens tinnar och torn i rosa och varmgult när vi tar bygghissen ner från plan åtta. De vanliga hissarna inuti huset går inte att använda för den som vill in till byggarbetsplatsen. Den vanliga verksamheten pågår för fullt på de nedre våningarna och måste skyddas från dammet och bullret.
I läsesalen prasslar det och man kan ana doft av bokdamm. Däremot syns ingenting av de omfattande installationer som ska borga för att det råder sommarklimat här inne. Den befuktade luften strömmar in i det pampiga rummet med sina utsmyckningar från fläktkonvektorer som dolts bakom bokhyllorna.
I forskarsalen, där kraven på klimatanläggningen är ännu större, eftersom böckerna som förvaras där är ännu mer värdefulla, lyser de gröna läslamporna som om tiden stått stilla. Att det finns ångspjut som ser till att böckerna inte torkar när värmesystemet slås på går inte att ana sig till.
De allra dyrbaraste föremålen förvaras i bergrum under huset. Den enorma Djävulsbibeln som lär vara Europas största bevarade handskrift visas inte längre för allmänheten utan vilar i ett klimatsäkert magasin efter den senaste utflykten till Prag. Den delen av biblioteket berörs inte av renoveringen.
Utanför huset finns mer prosaiska baracker där Ramböll har ett tillfälligt kontor som får vara kvar tills projektet blir färdigt våren 2013 och det börjar bli dags att dra upp gardinerna som skydd mot sommarsolen.

Kerstin Lundell, Energi & Miljö, sid 26-29.
 

  • FAKTA Ombyggnaden av KB
    Kungliga biblioteket har förvaltat det skrivna kulturarvet sedan år 1661. 1878 flyttade det in i den nuvarande byggnaden. Förra ombyggnaden 1990 till 1995 var mycket omfattande och då fick huset bland annat ett annex.Den här gången handlar det om att få in fler arbetsplatser och förbättra klimatet. Budgeten är på 95 miljoner kronor. Ett tiotal miljoner går till bättre ventilation. Då ingår även åtgärder i annexet, ett projekt som inte påbörjats och inte beskrivs här. Statens fastighetsverk förvaltar byggnaden. Uppdraget att bygga om delas på
    Projektledning Ramböll Sverige AB
    Arkitekt Murman Arkitekter AB
    Konstruktör Ramböll Sverige AB
    Vent-, vsprojektör TQI Consult VVS AB
    Elprojektör Sweco Systems AB
    Brandprojektör Brandkonsulten Kjell Fallqvist AB
    Antikvarie Stockholms Byggnadsantikvarier AB
    Generalentreprenör Heving & Hägglund AB
    Luftbehandlingsentreprenad  Ventilator AB
    Rörentreprenör Carl Hansson Rör & Värme AB
    Elentreprenör El Linjen AB
Publicerad 13 december 2011

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Johnny Petré (bilden) har blivit ordinarie vd för Installatörsföretagen. Han var tidigare tillförordnad på posten och har varit ordförande för organisationen under de senaste åren.
  • Robin Örtegren är ny ansvarig/delägare i nystartade Rörinstallationer i Väst i Göteborg. Han kommer från Tingstad Rörinstallation i samma stad där han var servicechef.
  • Andreas Kihlström är ny försäljningsdirektör på Hilti Sverige. Han kommer från Swegon där han var direktör för strategiska projekt och affärsutveckling.
  • Joakim Jarl är ny teknisk projektledare vvs på Afry i Göteborg. Han kommer från Wikström där han var handläggare vvs-projektering.
  • Martin Lugnberg är ny vd för Comfortzone. Han kommer från samma roll på Evidente.
  • Anders Wiberg är ny grundare/vd av Tänk energi i Hudiksvall. Han kommer från Creanova där han var energi- och vvs-konsult.
  • Kristina Mjörnell är ny vd och ägare till Mjörnell Konsult i Göteborg. Hon kommer från Rise där hon var affärs- och forskningschef inom bygg och fastighet.
  • Joakim Hellberg är ny teknisk projektsäljare på Halton Foodservice. Han kommer från Bioteria Technologies där han var teknisk säljare.
  • Mikael Frost är ny vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Han kommer från Vcon VVS-konsult där han var konstruktör.
  • Lukas Svensson är ny inomhusmiljöspecialist på Genano med placering i Jönköping. Han är sedan tidigare regional försäljningschef i södra och västra Sverige.
  • Linus Sjölund är ny vvs-konsult på Ståhlkloo i Mora. Han kommer från samma roll på Värmex i Stockholm.
  • Jonas Carlsson är ny avdelningschef ventilation på Bravida i Göteborg. Han kommer från Umia i samma stad där han var senior projektledare.
  • Alexander Ljunggren är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Notos Consult.
  • Lisa Hellström är ny konstruktör på Vcon VVS-konsult i Mölndal. Hon kommer från utbildning.
  • Anders Carlsson har utsetts till chef för inköp och försörjningskedja inom Ahlsellkoncernen och tillträder i januari 2026. Han kommer från SKF där han var chef för keramiska hybridlager. Jesper Svedberg är ny inköpschef för Ahlsell Sverige. Han var tidigare chef för klimatdivisionen.
  • Sanna Lingman är ny projektör på Incoord i Stockholm. She kommer från utbildning.
  • Magnus Stjärnqvist är ny försäljningschef i region Syd på Camfil. He kommer från Bravida där han var försäljningschef för region Malmö.
  • Nicklas Hellström är ny vd för Cr VVS i Norrtälje. Han kommer från Credentia där han var vvs-ansvarig.
  • Johan Nilsson är ny vvs-ingenjör på P2 Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Projektteknik i Linköping.
  • Joakim Rosenqvist är ny filialchef i Helsingborg på Radiator VVS. Han kommer från Bravida Prenad där han var avdelningschef vs i Helsingborg.
  • Martin Bengtsson är ny gruppchef vvs & energi på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad. Alexander Johansson är ny gruppchef/uppdragsledare styr och övervakning i Karlstad. Han kommer från Sweco där han var uppdragsledare styr och övervakning. Liv Lindahl är ny styr- och övervakningskonsult i Karlstad. Hon kommer från Sweco där hon var konstruktör. Richard Lundh är ny vvs-konstruktör i Västerås. Han kommer från Projpartner i samma stad där han var projektledare. Magnus Lindqvist är ny teknikkonsult i Eskilstuna. Han kommer från Schneider Electric där han var driftsättare. Dennis Håkansson är ny konsult och certifierad besiktningsman vvs på Intec. Han kommer från Bengt Dahlgren i Helsingborg där han var vvs-konsult. Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör i Stockholm. Han kommer från utbildning. Malte Lindström är ny energikonsult i Malmö. Han kommer från utbildning. Emil Eskeby är ny energiingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Thomas Collin är ny affärsutvecklare för sanitetslösningar på Roth Sverige. Han kommer från Grohe där han var projektchef för Väst.
  • Jens Frodin är ny enhetschef på Desorbera Ventilation. Han kommer från Desorbera Byggnadsfysik där han var ovk-besiktningsman.
  • Anton Kristell är ny vvs-ingenjör på Sweco. Han kommer från samma roll på Cowi i Malmö.
  • Emil Gustavsson är ny vvs-projektör på VRA i Solna. Han kommer från utbildning.
  • Carl Henric Nordh är ny verksamhetsansvarig energi på HSB Stockholm. Han kommer från Värmex där han var avdelningschef.
  • Karl-Henrik Rognefjord är ny marknads- och försäljningschef på Intec Project Solutions i Malmö. Han kommer från Afry Industrial Buildings där han var försäljnings- och marknadschef. Mille Svensson är ny marknadsområdeschef digitalisering i Malmö. Han kommer från Afry i samma stad där han var sektionschef.
  • Viktor Michel är ny projektledare på Ventpartner i Örebro och Karlskoga. Han kommer från utbildning.
  • Melissa Demirci är ny vvs-konsult på Ramboll i Stockholm. Hon kommer från samma roll på Afry i Örebro.
  • Janne Holmberg är ny vvs-konstruktör på Structor Installationsteknik i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Amin Ahmed är ny biträdande vvs-konstruktör på Efkab i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Tomas Rönnberg är ny avdelningschef på Assemblin Ventilation/Kyla i region Norrland. Han kommer från Indoor Energy där han var avdelningschef i Luleå/Skellefteå. Jonathan Karlsson är ny servicechef i Luleå. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Skellefteå.
  • Mattias Hall är ny tekniksamordnare i Umeå på Region Västerbotten. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Hugo Zetterberg är ny konstruktör på VVS-konstruktioner R Nyström i Bollnäs. Han kommer närmast från utbildning.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer närmast från utbildning.
  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.