Press istället för svets

Press istället för svets

PRESS Nu lanseras Megapress pressverktyg för tjockväggiga rör.

Rördelarna i värme och kylsystem och i industriella applikationer blir ofta svetsade. Det är både tidskrävande och omständligt, samtidigt som det föreligger en brandrisk.

Presstekniken har tills nu inte kunnat användas på tjockväggiga rör, beroende på att toleransen på ytterdiametern på dessa rör varierar för mycket och därför inte uppfyller normen för DIN EN 10220/10255 och DIN EN ISO 6708.

Med det nya Megapresssystemet finns nu en användbar lösning. En särskild EPDM-packning är integrerad i stålkroppen, som är utförd i materialet 1.0308 och ytskikt av zink-nickel för att förhindra korrossion. Ytskiktet säkrar hållbarhet, täthet och och friktionsfri koppling på alla ytor av svarta, galvaniserade, målade och epoxybehandlade rör.

Presskopplingarna kan användas till värme och kylsystem och till industriapplikationer upp till 16 bar och 110 °C.

Publicerad 24 november 2014

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.