Markkanal gjorde effektiva hus effektivare

Markförlagda tilluftskanaler kan ge bra energitillskott, och god energieffektivitet kan uppnås enkelt. Det är två av slutsatserna från en studie av lågenergihus i Umeåområdet.Sex hus har studerats under ett till två år av forskare vid Umeå universitet. Bland annat har luftomsättning, temperatur och köpt energi har mätts upp. Studien visar att det går att bygga effektiva standardhus.
– Många tror att det krävs många speciallösningar för att nå så här långt i energieffektivitet, men det är inte så. De flesta av de här husen är standardhus med lite mer isolering och bättre täthet. Det är uppföljningen av tätheten som är viktig, säger Christer Johansson, projektledare, Esam AB, och en av forskarna bakom studien.

En intressant detalj är mätresultaten för markförlagda tilluftskanaler, som finns vid två hus. Kanalerna förvärmer tilluften på vintern. Av de två kanalerna som ingick i studien var den längre, på 36 meter, den som fungerade bäst. Den ersatte helt behovet av eftervärmning av tilluften och forskarna beräknade tillskottet till 1 386 kWh värmeenergi. Vid temperaturer på -25 °C fick ventilationsaggregatet luft som höll +2 °C från kanalen.
– Markkanalen bidrar mycket i relation till investeringskostnaden, men det är viktigt att komma ihåg att den måste rensas regelbundet, säger Christer Johansson.

Den arkitektoniska utformningen är också viktig för energieffektiviteten. Den allra effektivaste villan i studien, Villa Falk, tjänade på att rumsvolymerna var stora. Där sänkte ägarna tilluftsflödet till 0,2 omsättningar per timme vilket.

Hur har ni kontrollerat luftkvaliteten inomhus?
– Det har vi inte gjort. Projektet var väldigt inriktat på att mäta energi och fukt i konstruktionen och vi klarade inte kostnadsmässigt att få med luftkvaliteten. För en fortsättning krävs medfinansiering och i det här fallet är ingen intresserad, säger Christer Johansson.
De fyra villornas energianvändning enligt BBR varierade från 59,7 till 91,8 kWh/kvm,år och flerbostadshusen använde 68 respektive 75,5 kWh/kvm,år.

Ingar Lindholm, Energi & Miljö nr 2/2013 sidan 10

 

Publicerad 22 februari 2013

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.