Energioptimering | 21 sep 2023

Lunds stift bjuder in till ”pannrumssafari”

Lunds stift bjuder in sina fastighetsskötare och fastighetsförvaltare i de tillhörande församlingarna till "pannrumssafari". Det är en utbildning i energioptimering med uppmaningen att "våga skruva"

Lunds stift bjuder in till ”pannrumssafari”
Lunds stift utbildar i energioptimering för att kunna sänka energikostnaderna och nå målet om klimatneutralitet i enlighet med Svenska kyrkans färdplan för klimatet. Foto: Sofia Lindstrand

Utbildningen syftar till att öka kompetensen kring de egna värme- och ventilationsanläggningarna. Målet med kompetensutvecklingen är att kunna sänka energikostnaderna och nå målet om klimatneutralitet i enlighet med Svenska kyrkans Färdplan för klimatet.

Andreas Månsson är en av tre stiftsingenjörer i Lunds stift. Foto: Jens C Hilner.

– Att göra skillnad för klimatet behöver inte alltid innebära kostsamma investeringar i nya avancerade värme- och ventilationssystem. Med den här utbildningen vill vi visa att man kan göra energibesparingar enbart genom att köra sina befintliga system på rätt sätt och med klok styrning. Lite som att inte alltid köra bil i treans växel, utan använda hela växellådan, säger Andreas Månsson, stiftsingenjör.

Utbildningen genomförs i två delar. Det första steget är en heldagsutbildning med både teoretisk och praktisk kunskap kring drift- och energieffektivisering kopplat till värme- och ventilationssystem. Det andra steget är ett platsbesök där utbildning görs på plats i församlingens egna värme- och ventilationsanläggningar.

– Vi har satt skarpa mål i Svenska kyrkans Färdplan för klimatet när det gäller minskad energianvändning, och det viktigaste arbetet för att nå de målen görs i församlingarna. Att fastighetsförvaltare och fastighetsskötare har rätt kompetens är en nyckelfaktor i klimatarbetet, säger Mimmi Bissmont, miljö- och klimatstrateg vid Lunds stift.

 

Källa: Svenska kyrkan

Publicerad 21 september 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.