nibe-tävling. | 11 nov 2025

”Jag vill inte äga en värmepump – jag vill ha värme”

Dåliga appar, ingen kontroll över servicen och olönsamma affärsmodeller. Nibes tävling för KTH-studenter resulterade i en rad synpunkter på den konservativa värmepumpsbranschen.

”Jag vill inte äga en värmepump – jag vill ha värme”
Gruppen bakom ”Nibe Complete Heat” presenterade en idé som föll juryn i smaken. Foto: Eva-Maria Fasth

Värmepumpsjätten Nibe ordnar sedan flera år tillbaka tävlingar för tredjeårsstudenter på programmet industriell ekonomi med inriktning energisystem och hållbar utveckling på Kungliga tekniska högskolan (KTH). Syftet är att utveckla företagets produkter och tjänster.

Tävlingen gick av stapeln på hotell Anglais i Stockholm där studenterna presenterade sina förslag inför en namnkunnig jury bestående av bland andra Per Lundqvist, professor i energiteknik vid KTH och Martin Forsén, chef för internationella relationer på Nibe.

Studenterna var indelade i sex grupper som hade haft fyra dagar på sig att lösa frågor som hur ska värmepumpar bli smartare, värmepumpbranschen mer cirkulär och samtidigt vara affärsmässig.

Vinnaren blev gruppen ”Nibe Complete Heat”.

– Den nuvarande linjära affärsmodellen kommer inte kunna nå vissa EU-krav, eftersom det saknas incitament för förlängd livstid och underhåll. Samtidigt tappar företaget idag kontrollen av produkten, något som försvårar återanvändning och återvinning, sa Axel Schelander när han presenterade gruppens förslag.

Att inköp av en ny värmepump är en stor investering och därmed en tröskel för att få nya kunder råder det ingen tvekan om. Gruppen bakom ”Nibe Complete Heat” presenterade en idé som föll juryn i smaken.

– Vår lösning är att sälja en prenumeration på en värmepump istället för att sälja själva produkten, att sälja en tjänst istället för att sälja en produkt. Nibe skulle då få kontroll över värmepumpen under hela dess livstid och kan då också ta kontrollen över återvinning och återanvändning. Och risken minskar att de vänder sig till en konkurrent när det är dags att köpa en ny värmepump, eftersom de har blivit en del av Nibes prenumerationsmodell.

– Jag vill inte äga en värmepump, jag vill ha värme. Därför är prenumerationsidén så smart. Man vill bara att systemet ska fungera, sa Clara Giertz, även hon en del av den vinnande gruppen.

Övriga grupper hade bland annat synpunkter på Nibes app som har fått bottenbetyget 1,1 på Appstore.

En delad värmepumpslösning för grannar i villaområden, ”Green Nibe-hoods”, med en gemensam central för värmepump och solceller, föreslog en annan grupp.

När det var dags att utse vinnaren förklarade juryns ordförande Martin Forsén att tävlingen varit extremt jämn.

– Men gruppen ”Nibe Complete Heat” hade en spetsigare affärsmodell med ett sätt för Nibe att tjäna pengar på att förlänga livslängden på produkten. Det här kan vi jobba vidare med själva, sa han och tillade:

Martin Forsén, chef för internationella relationer på Nibe. Foto: Eva-Maria Fasth

– Ni är också väldigt ärliga som förklarar att folk inte vill köpa en värmepump, utan ett tryggt inomhusklimat med säkerhet över tid.

Den vinnande gruppen bestod av Axel Schelander, Clara Giertz, Linn Hellström, Emma Fernler och William Bilk.

Eva-Maria Fasth

Publicerad 11 november 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.