Klimatpåverkan. | 15 jan 2025

IVL: ”Bevara och renovera skolor är bra – och det ger stora besparingar!”

Att bevara byggnaders stomme kan leda till en minskning av klimatpåverkan med 60 procent och avfallsmängderna med nästan 80 procent jämfört med att riva och bygga nytt. Detta framgår av en studie utförd av IVL Svenska miljöinstitutet i Halland, där man undersökt ombyggnation av skolor och jämfört olika alternativ.

IVL: ”Bevara och renovera skolor är bra – och det ger stora besparingar!”
Johanna Andersson, expert på cirkulärt byggande och projektledare på IVL. Foto: IVL

– Det här visar vilken outnyttjad potential som finns på det här området. Studien har tittat på Halland men resultaten är relevanta även i andra områden. Genom att förlänga livslängden för de byggnader vi redan har och återbruka mer kan vi göra stora besparingar, både sett till utsläppsminskningar, ökad resurseffektivitet och kostnader, säger Johanna Andersson, expert på cirkulärt byggande och projektledare på IVL.

Skolan Tranan, en av de byggnader på Peder Skrivares gymnasieskola i Varberg som har inventerats i studien. Foto: Kajsa Urge

I Halland investeras årligen mellan 1,1 och 3,5 miljarder kronor i projekt som är relevanta för återbruk inom bygg- och fastighetssektorn. För att undersöka möjligheterna för storskaligt återbruk har IVL tillsammans med Bruka Halland analyserat två skolor som står inför rivning eller ombyggnation. Fyra olika scenarier har utvärderats – från total rivning till mindre renovering – och studien har även kartlagt vilka material som kan återbrukas samt vilka miljömässiga och avfallsmässiga fördelar detta skulle innebära.

Genom att förlänga livslängden för de byggnader vi redan har och återbruka mer kan vi göra stora besparingar, både sett till utsläppsminskningar, ökad resurseffektivitet och kostnader

Resultaten visar att det är både ekonomiskt och miljömässigt fördelaktigt att bevara och renovera byggnader istället för att bygga nytt. Genom att behålla stommen i samband med en ombyggnation kan klimatpåverkan minska med 60 procent och avfallet reduceras med 76 procent jämfört med rivning och nybyggnation. Om byggmaterial dessutom återbrukas förstärks de positiva miljöeffekterna ytterligare.

En framtida strategi där skolbyggnader både bevaras och byggmaterial återbrukas skulle kunna resultera i en potentiell årlig klimatbesparing på 5 100 ton koldioxidekvivalenter.

– Det motsvarar cirka sju procent av den totala årliga klimatpåverkan från byggaktiviteter i regionen. Så om bevarande och återbruk skulle tillämpas på samtliga skolor i Halland framöver ger det en märkbar effekt, säger Johanna Andersson.

Studien pekar också på möjligheterna att både utveckla kompetensen och öka omfattningen av återbruk och cirkularitet i Halland.

Källa: IVL

Publicerad 15 januari 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.