Hon ska få fler att välja ventilationsbranschen
Hon är utbildad jurist, har gjort karriär inom politiken och ligger bakom det brandgula pensionskuvertet – men ville egentligen bli byggnadsantikvarie. Nu ska Amelie von Zweigbergk istället öka intresset för plåt- och ventilationsyrkena genom sin nya roll som vd för Plåt- och ventbyrån.
TEXT: ANN-LOUISE LARSSON
Det här har varit Amelie von Zweigbergks dröm sedan 2009 när hon besökte World skills för första gången och fick se Sverige ta VM-silver i plåtslageri.
– Sedan den dagen har jag varit fängslad av plåtyrket, säger hon.
Hon har ägnat en betydande del av sitt yrkesliv åt yrkesskolor, först som statlig utredare, senare genom ett konsultuppdrag åt Järnvägscollege. Nu ska hon utveckla Plåt- och ventbyråns yrkesutbildningar för plåtslagare och ventilationsmontörer – en yrkesskola som hon genom åren i alla sammanhang lyft fram som ett praktexempel på en välfungerande yrkesskola. Plåt- och ventbyrån samägs av Plåt & Ventföretagen och Byggnads.
I mars i år tillträdde hon som ny vd och ser fram emot att öka dialogen med politiken, att få politikerna att förstå branschens behov och att ge ventilationsmontörsyrket lite extra kärlek.
Om jag hade gjort mitt yrkesval i dag hade det med stor sannolikhet blivit ett kreativt hantverksyrke.
– Jämfört med plåtslagaryrket, som har en lång historia bakåt, är ventilationsmontör ett betydligt nyare yrke där det saknas vissa grundstenar kring vad som krävs för att få ordna en yrkesutbildning exempelvis, säger hon.
Många svenskar känner inte ens till att yrket finns, menar hon, och det finns mycket kvar att göra bland både unga och vuxna yrkesväxlare, män som kvinnor, för att fler ska få upp ögonen för plåt- och ventilationsyrken. Lockbetena för att få fler till branschen är bland annat trygga fasta anställningar med bra löner och schyssta villkor.
– Om jag hade gjort mitt yrkesval i dag hade det med stor sannolikhet blivit ett kreativt hantverksyrke. När jag började plugga sökte jag först och kom in på byggnadsantikvarieutbildningen, men mina föräldrar avrådde mig och menade att det inte skulle finnas jobb. Därför blev jag jurist och så har jag ägnat mig åt byggnadsvård på fritiden istället.
Jag känner att jag hittat helt rätt på Plåt- och ventbyrån. Helst hade jag velat tillbringa varje dag på skolan i Katrineholm.
Efter juristexamen började Amelie arbeta i riksdagen, först som informationsansvarig för riksdagsgruppen och därefter som pressekreterare åt dåvarande Folkpartiets partiledare Bengt Westerberg. Hon har även varit politiskt sakkunnig, statssekreterare och stabschef inom olika departement men har även drivit eget företag och arbetat åt Svenskt näringsliv.
– Jag känner att jag hittat helt rätt på Plåt- och ventbyrån. Helst hade jag velat tillbringa varje dag på skolan i Katrineholm. Här får jag nytta av mina erfarenheter inom politiken, yrkesutbildningar och branschorganisationer men också alla kontakter jag har samlat på mig, säger hon.
Amelie trivs med att jobba med händerna och vill gärna lära sig mer om plåt- och ventyrkena. Hon ägnade semestern i somras åt att snickra ihop hönshus och har nyligen byggt ett marsvinshus av bambu och bockad plåt till kompisen polismästare Carin Götblad. När hon inte snickrar ägnar hon sig gärna åt familjens två mopsar Solveig och Eivor, 3 och 5 år gamla.
Hon älskar skruvdragare
- Namn: Amelie von Zweigbergk
- Ålder: 59 år
- Yrke: ny vd för Plåt- och ventbyrån
- Fritidsintressen: Bygga! Älskar skruvdragare