profilen. | 16 sep 2025

Den fotbollsspelande ingenjören blev jurist

Krister Lindgren är ett välbekant ansikte för den som läser Energi & Miljö. Varje månad svarar han på entreprenadjuridiska frågor i tidningen. Men visste du att han före sin juristkarriär arbetade inom installationsbranschen och dessutom har spelat fotboll på elitnivå?

Den fotbollsspelande ingenjören blev jurist
Krister Lindgren har en bakgrund som elitfotbollsspelare i Brommapojkarna, som i dag ligger i Allsvenskan. Foto: Privat

I närmare 30 års tid har Krister Lindgren arbetat med entreprenadjuridiska frågor, först på AG Advokat och sedan fem år tillbaka på Hellströms advokatbyrå som en av tre delägare inom entreprenadrättsområdet. Att det blev juridik var helt och hållet en slump för den förre elitfotbollsspelaren från Bromma.

– Jag gick fyraårig teknisk linje elkraft på gymnasiet och jobbade sedan några år på en elfirma när min bror nyligen hade börjat studera juridik och fick in mig på det spåret. Det gick dessutom utmärkt att kombinera universitetsstudier med min fotbollskarriär, där jag spelade med Brommapojkarnas A-lag i den näst högsta divisionen, berättar Krister Lindgren.

Som entreprenadjurist är det bra att ha förmågan att sortera i information och ta fasta på rätt detaljer.

Han sökte och kom in på juristlinjen på Stockholms universitet, där han var klar 1996. Därefter väntade tingstjänstgöring vid tingsrätten i Karlshamn i Blekinge, dit familjen flyttade i slutet av 1990-talet. Efter avklarad tingstjänstgöring ville familjen hem till Stockholm igen och Krister fick då först jobb på Advokatfirman Silbersky en kortare period, men gick sedan snabbt vidare till advokatbyrån Andersson & Gustafsson (i dag AG Advokat), som var specialiserad inom just entreprenadjuridik.

– Jag sökte mig till dem av den anledningen, entreprenadjuridiken var ett spännande och kul område som tilltalade mig, säger han.

Att ha egen erfarenhet från branschen ser Krister Lindgren som en fördel; entreprenadjuridik handlar till stor del om att anpassa regler efter verklighet och då är det bra att kunna relatera sina egna erfarenheter till verkligheten.

– Entreprenadjuridiken grundas till stor del på standardbestämmelser, där det handlar mycket om tolkning och tillämpning och att lösa problem så att klienten kommer framåt. Jag har oftast företrätt entreprenörer, men det händer även att jag företräder beställaren, säger Krister Lindgren.

Han har under sina år i branschen hunnit se ABT-revideringar komma och gå, först AB92/ABT94 och nu AB04 och ABT06.

Krister Lindgren spelade med Brommapojkarnas A-lag i den näst högsta divisionen. Foto: Wikipedia

– Det blir spännande att se vad man landar in med de nya bestämmelserna AB25 och ABPU25. Det kommer dock att dröja innan de får genomslag och vi börjar få rättspraxis baserat på de bestämmelserna när de väl kommer, konstaterar han.

Oavsett allmänna bestämmelser handlar det vardagliga jobbet mycket om samma typ av tvistefrågor: vad ingår? Är det ÄTA? Har vi rätt till tidsförlängning? Vite?

– Frågorna återkommer, men svaren kan se väldigt olika ut i olika projekt och beror i mångt och mycket på hur det specifika avtalet ser ut, säger han.

Entreprenadjuridiken grundas till stor del på standardbestämmelser, där det handlar mycket om tolkning och tillämpning och att lösa problem så att klienten kommer framåt.

Med rådande lågkonjunktur tar en del tvister längre tid att lösa, beställarna håller i regel hårdare i plånböckerna och behöver mer bearbetning. Fler frågor handlar också om konkurser.

– Som entreprenadjurist är det bra att ha förmågan att sortera i information och ta fasta på rätt detaljer. Det är ofta ”raka puckar” och man behöver även vara bra på att ta människor.

När Krister Lindgren inte arbetar med att lösa entreprenadjuridiska tvister eller skriva frågespalt i Energi & Miljö sportar han gärna. Populära aktiviteter är padel, golf och löpning.

Fakta

Ingenjör och jurist

  • Namn: Krister Lindgren
  • Ålder: 57 år
  • Familj: Fru och fyra barn mellan 18 och 29 år
  • Yrke: Advokat
  • År i branschen: Närmare 30
  • Utbildning: Fyraårig teknisk elkraft, juristexamen från Stockholms universitet
Publicerad 16 september 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.