Första Svanenhuset – med liten marginal

Ett Svanenmärkt hus ger uppmärksamhet för den som bygger det. Så har det i alla fall varit för Veidekke som blev först i Norden med ett Svanenmärkt flerbostadshus. Fast försprånget var bara två dagar.

svanenhusfotoil.jpg

Flerbostadshuset, som ägs av en bostadsrättsförening, finns i Stockholmsförorten Västertorp. Foto Ingar Lindholm

När Veidekke invigde bygget av en ny fastighet i Västertorp i södra Stockholm 29 augusti, var civil- och bostadsministern Stefan Attefall på plats och log i kapp med solen som också råkade lysa den dagen. Licensen, alltså rättigheten att använda Svanensymbolen, delades också ut vid en offentlig ceremoni tidigare under året, under konferensen Sveriges Energiting i Stockholm. Avsikten med att använda den välkända Svanenmärkningen är att skapa uppmärksamhet kring företagets miljösatsning. Och det har lyckats bra, konstaterar Robin Krantz, projektutvecklare hos Veidekke. – Vi har fått många positiva reaktioner på det här, både i branschen och från privatpersoner, berättar Robin Krantz.

Ska vara dubbelt så bra För att få Svanenmärkning ska en hel dokumentsamling med krav uppfyllas. Men de sammanfaller delvis med generellt miljötänkande. Veidekke kunde till exempel införa Svanenmärkningen efter att bygget startat, eftersom huset konstruerats för att klara företagets egna miljökrav enligt konceptet Tellhus. Där är målet är att bygga hus som är dubbelt så bra som den svenska byggnormen kräver. Energikravet är hårdare än för Svanen, där det räcker att vara 25 procent bättre än vad Boverket kräver. Det gör att huset i Västertorp redan uppfyllde Svanens krav på isolering med råge, till exempel. I Tellhus ställs också krav på vilken sorts energi som används till uppvärmning. Den får inte vara fossil, men inte heller komma från el. Det gör att värmepumpar, som godtas i Svanen, är uteslutna från Veidekkes miljöhus. Istället är det fjärrvärme som gäller. Det gäller alltså att hitta platser att bygga där det finns ett fjärrvärmenät. – Men man kan också tänka sig annan klimatneutral uppvärmning. En samfällighet kan ju till exempel dela på en biobränsleeldad panna, säger Robin Krantz.

Ozongeneratorer mot lukt Huset i Västertorp har också bättre värmeåtervinning för ventilationsflödet än vad som krävs för Svanenmärkningen. Det har FTX-ventilation, med dubbla roterande värmeväxlare och en temperaturåtervinningsgrad på 90 procent. Den lukt som kan uppstå med den lösningen tas bort i Västertorp med hjälp av ozongeneratorer.

Huset i Västertorp är också försett med lägenhetsvis mätning av värmeanvändningen. Detta är inte något absolut krav för att bli Svanenmärkt, utan det handlar bara om att det ger extra poäng i den övergripande bedömningen där det gäller att få en viss minimipoäng för att godkännas. Man kan alltså kompensera bristen på värmemätning genom att vara bra på annat. Även el och varmvatten mäts lägenhetsvis.

I andra fall innebär Svanenmärkningen en skärpning av kraven, jämfört med Veidekkes ursprungliga bygge. Svanen har fler krav på inomhusmiljön, bland annat ska fuktproblem undvikas. Det finns till exempel krav på fukthalten i det material som tas in i huset. Vatteninstallationerna måste också uppfylla branschstandard Säker vatten, vilket innebär en skärpning jämfört med vad Boverket kräver. Dessutom finns det listor på material och kemikalier som ska undvikas.

Stor extrakostnad I dagsläget ger satsningen på miljömärkning inga omedelbara inkomster eftersom köparna inte ens är beredda att betala för hela merkostnaden. De 1,5 miljoner kronor som Svanenmärkningen av huset i Västertorp kostade får Veidekke stå för. När kontraktet tecknades så fanns ingen märkning med i kalkylerna och köparen, en bostadsrättsförening, kunde alltså inte belastas med den kostnaden, utan betalade de 65 miljoner kronor såsom man kommit överens om innan Svanen fördes på tal. Men på lång sikt ska det löna sig och Veidekke har flera nya Svanenhus på gång. Framöver är tanken att allt ska vara Svanenmärkt. Kalkylen bakom satsningen utgår från koncernens storlek och vad det betyder i konkurrensen med andra företag. Hela den norska koncernen hade en omsättning förra året på 19 miljarder svenska kronor, av vilket 3,6 miljarder kom från det svenska dotterbolaget. Verksamheten omfattar entreprenad och projektledning. Det gör att företaget inte tillhör branschens bjässar. – Vi har svårt att konkurrera med de riktigt stora, så vi måste sticka ut från mängden, säger Robin Krantz. Med miljömärkningen går det förhoppningsvis lättare att få kommunerna att låta företaget bygga på attraktiv mark, till exempel. Ett annat argument inför bostadsrättsföreningar och andra köpare där driftkostnaden är intressant, är att kostnaden för uppvärmning blir lägre i Svanenhusen. Merkostnaden ska dock minska ner mot hälften inför nästa satsning hoppas Robin Krantz. Någon gång i framtiden är han också övertygad om att lägenhetsköpare kan tänkas betala extra för miljöanpassningen, precis så som många redan gör för andra produkter. – När folk väljer boende som de väljer bilar och tvättmedel då kan vi ta betalt på ett bättre sätt, konstaterar Robin Krantz.

Av Kerstin Lundell, Energi & Miljö nr 10/2011 sid 22-23

  • Fakta Fler följer efter Bara två dagar efter att Veidekke invigt sitt hus i östra Sverige, invigdes det första Svanenmärkta hyreshuset i västra Sverige, i Göteborg. Beställare var Familjebostäder som också har också skaffat sig en Svanenlicens. Nästa år kommer Skanskas första märkta hus att stå färdiga, det blir flera hyreshus i Söderköping. Flerbostadshusen är för övrigt inte först ut med Svanenmärkning för hus, märkningen finns för villor sedan tidigare. Andra exempel på breda miljömärkningar/certifieringar är Miljöbyggnad, Leed och Breeam.
  • Fakta Komplex märkning Att Svanenmärka hus är en betydligt mer sammansatt process än att göra det för tvättmedel eller papper. Men det är inte värre än att den kan sammanfattas i 51 krav som i sin tur samlas i fem kapitel, där energi är ett och materialval är ett annat. – Det brukar vara så att det som är bra för den yttre miljön är också är bra för miljön inomhus, säger Christina Sundqvist, handläggare för miljömärkningen.
Publicerad 4 november 2011

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.