Compact Living | 24 jan 2023

En lägenhet kommer lastad!

Fyra färdiga lägenheter lämnade hamnen i Landskrona under gårdagen för att köras hela vägen upp till Funäsdalen. För bra energistandard är de utrustade med FTX-system.

En lägenhet kommer lastad!
Morgondoppets 35 kvadratmeter stor "kub" innehåller en färdig lägenhet. Kök, förvaring och helkaklat badrum. Nu väntar 90 mils färd från Landskrona till Funäsdalen. Foto: Emrahus

Bakom projektet står Morgondoppet. Morgondoppet är ett systerbolag till Emrahus, som bygger ett LSS-boende i Funäsdalen. Morgondoppet utvecklar i vanliga fall radhuskvarter med hög arkitektonisk nivå på vattennära tomter.

Företaget styrs dock, precis som Emrahus, med lika delar hjärta och hjärna. När företagets vd Robin Berkhuizen läste att två platser på ett äldreboende i Funäsdalen fått stängas för att personalen inte hittade någonstans att bo tog han genast kontakt med kommunen.

– Jag kände att så kan vi inte ha det, speciellt när vi bygger en gruppbostad där. Tänk om liknande problem uppstår för personalen som ska jobba där? Jag erbjöd mig att använda en del av Morgondoppets tomt för att bygga ett nytt hyreshus med små lägenheter anpassade efter en typisk omsorgsarbetares ekonomi och livssituation, berättar han.

Kommunen hyr huset av Morgondoppet. Huset och lägenheterna är ritade för att erbjuda en bra livskvalitet till lågt pris och med en begränsad klimatpåverkan.

– Man kan säga att lägenheterna är designade efter konceptet ”compact living”. Det är en liten boyta, med en smart planlösning och omsorgsfullt valda material. På så sätt får man en fin lägenhet utan att hyresnivån sticker i väg. Sen är huset utrustat med ett FTX-system vilket ger en bra energistandard och grundläggningen består av albabalkar för att dra ner på mängden betong, säger Robin Berkhuizen.

Idag står en tom grund på den centralt belägna tomten, men när lägenheterna kommer fram kommer det gå undan. Dagen efter leverans ska takstolar, råspont och takpapper på plats. Efter ett fåtal timmar kommer ett nästan färdigt hyreshus stå på tomten. Lägenheterna är redo för inflyttning den 1 april.

Men först väntar en färd på 90 mil genom landet.

Källa: Emrahus

Publicerad 24 januari 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.