AMBITIÖST | 20 jun 2022

Effektiv ventilation i Solnas nya Haga norra

Haga norra är en helt ny stadsdel som växer fram i Stockholm. GK är med och utvecklar ventilation för framtidens behov av hållbarhet och energieffektivitet.

Effektiv ventilation  i Solnas nya Haga norra
Haga norra är en ny hållbar stadsdel som växer fram i Stockholm. Foto: GK

– Det känns kul att vara med och bygga en helt ny stadsdel i Stockholm. Det är ett stort projekt som också är ambitiöst ur hållbarhetssynpunkt. När det kommer till kontor är ventilationen väldigt viktig för inomhusklimatet. Det påverkar i förlängningen trivseln och produktiviteten för de anställda, säger Martin Vujicic, regionchef för region öst på GK.

Martin Vujicic, regionchef för Region öst på GK. Foto: GK

Haga norra är en helt ny stadsdel, angränsande till Hagaparken och Arenastaden i Solna. Hållbarhet är ledordet i projektet och alla hus miljö­certifieras för att minska klimatpåverkan. Egenproducerad el från solceller på taken kombineras med el från vindkraft och bergvärme. GK deltar i projektet med ansvar för ventilationen till bland annat kontor, restauranger, garage och gym.

Smart teknik är en viktig del i Haga norra. Ventilationen kommer att vara behovsstyrd för att inte ventilera mer än nödvändigt, och på det sättet spara energi.

Mycket av husen i Haga norra byggs av återvunnet material. Det som är nytt ska vara av hög kvalitet för att hålla länge. Smarta lösningar som utökad dagvattenhantering och gröna sedumtak ska bidra till att stadsdelen bättre kan hantera kraftiga skyfall. Totalt ryms 27 000 kvadratmeter kontors­yta i Kvarter 1, den del av stadsdelen som byggs just nu och planeras vara färdig för inflyttning 2024.

För att spara plats har ventilationsaggregaten platsbyggts. Det har frigjort omkring 700 kvadratmeter kontorsyta i kvarteret. Den behovsstyrda ventilationen minskar mängden energi som krävs för att driva fram luften och för att värma eller kyla luften till rätt rumstemperatur.

Publicerad 20 juni 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.