Lennart lägger locket på för fler wc-renoveringar
En engagerad lärare i ämnet energi på gymnasiet ledde in Lennart Berg på vvs-spåret. Parallellt med ett yrkesliv som vvs-konsult har han ägnat sig åt att renovera sanitetsporslin. Under åren har han renoverat upp emot 150 wc-stolar och lika många tvättställ, men i samband med flytt kommer det eventuellt att bli slut med det.
TEXT: ANN-LOUISE LARSSON
Efter maskinteknisk linje på gymnasiet i början av 1970-talet läste Lennart Berg en påbyggnadsutbildning inom vvs och påbörjade efter det en lång yrkeskarriär som vvs-konsult. Under 80- och 90-talet undervisade han vid ingenjörsutbildningar både på gymnasie- och högskolenivå som timanställd lärare.
När den första Plan- och bygglagen kom i mitten av 90-talet behövde entreprenörerna ha kvalitets- och miljöledningssystem. Lennart Berg utarbetade material för detta som var anpassade för rör- och liftbehandlingsentreprenörer. Materialet såldes över hela landet, både i tryckta och digitala versioner.
Arbeten med medicinska gasanläggningar har jag varit verksam inom i ungefär 25 år.
Efter några år i konsultledet valde Lennart Berg i slutet av 1980-talet att göra några år som tjänsteman hos en rörentreprenör i Sandviken.
– Då lade de ner filialen jag jobbade på i Sandviken och för att försörja mig startade jag eget som vvs-konsult igen och höll på med det i nio år som enmansföretagare, berättar han.
Efter ett antal år kände han sig trött på att arbeta ensam och samtidigt hade konjunkturen vänt och det fanns fler öppningar på arbetsmarknaden.
– Jag fick en förfrågan som jag tyckte lät lockande och började 2001 som konsult hos Sycon, som sedermera blev Grontmij för att 2017 köpas upp av Sweco. Där blev jag kvar fram till pensioneringen, säger han.
Porslinet jag renoverar kommer främst från tre tillverkare i Norden: Gustavsberg, Ido och Ifö.
Parallellt har han i mer än 30 år renoverat sanitetsporslin i det egna företaget VVS-PRO – ett hantverk som kräver både tålamod och kunskap.
– Jag hade aldrig jobbat handgripligen med vvs-material när jag fick en förfrågan i mitten på 90-talet från Sveriges första byggnadsvårdsbutik i Gysinge om att bli deras vvs-partner. Jag tackade motvilligt ja och på den vägen är det, berättar Lennart Berg. Detta är inget som jag i dag ångrar.
Under åren har han renoverat närmare 150 wc-stolar och lika många handfat – de äldsta så gamla som 100 år.
– Det är svårt att tidsbestämma exakt, men troligtvis från 1920- eller 1930-talet. Det var modeller med högspolande cisterner som man hade fram till ungefär mitten på 1930-talet, säger Lennart Berg.
Det senaste projektet har handlat om wc-stolar och handfat till en villa i Saltsjöbaden i Stockholm från 1902.
– I den beställningen ingick även en mycket speciell badkarsblandare med inbyggd sprittermometer för att kunna avläsa lämplig vattentemperatur.
En utmaning med att renovera gamla sanitetsprodukter är tillgången på reservdelar. Ofta har Lennart Berg kombinerat tjänsteresor med att åka runt och köpa in begagnade produkter runt om i landet och med tiden har han även byggt upp ett eget reservdelslager.
– På senare tid har jag köpt en del utomlands, framför allt från Finland och England. Porslinet jag renoverar kommer främst från tre tillverkare i Norden: Gustavsberg, Ido och Ifö.
På grund av sjukdom i familjen kan vi inte längre bo kvar. Det är med stor sorg som jag kommer behöva lägga ner.
För tillfället har han plockat ihop sin verkstad, lager och material och flyttat allt till ett hyrt förråd eftersom familjen är på väg att flytta från huset i Gävle där han haft sin verkstad. Framtiden för fortsatta sanitetsporslinsrenoveringar är osäker.
– På grund av sjukdom i familjen kan vi inte längre bo kvar. Det är med stor sorg som jag kommer behöva lägga ner, säger han.
Lennart Berg, som uppnått pensionsålder för några år sedan, tar fortfarande emellanåt på sig konsultuppdrag. För tillfället är han involverad i ett projekt på Östersunds sjukhus med medicinska gaser – ett specialområde som han är en av få i Sverige som har kunskap om.
– Jag har hållit utbildningar i medicinska gaser i åtminstone hälften av Sveriges regioner och utför säkerhetsbesiktningar inom området. Arbeten med medicinska gasanläggningar har jag varit verksam inom i ungefär 25 år.
Håller igång på gymmet
- Namn: Lennart Berg
- Ålder: 72 år
- Familj: Frun Ann-Marie och dottern Linnea, bosatt i Oslo
- Bor: Gävle
- Fritidsintressen: Fritidsboendet i Delsbo, Hälsingland – ett före detta småbruk byggt på 1860-talet. Tränar samt arbetar som volontär på Friskis & Svettis.