Teknik och forskning | 2 maj 2024

Investeringsanalys av GeoFTX-system

Att förvärma ventilationsluften med ett GeoFTX-system är ett sätt att undvika frostbildning i värmeväxlare. Tidigare undersökningar har visat att lösningen gör det möjligt att spara både energi, effekt och pengar. Filip Johansson undersökte i sitt examensarbete från Kungliga tekniska högskolan (KTH) om det var ekonomiskt hållbart att förvärma ventilationsluften så pass mycket att effektbehovet för eftervärme helt eliminerades.

Investeringsanalys av GeoFTX-system
Figur 1: GeoFTX-system. Evaluating the cooling potential of a geothermal-assisted ventilation system for multi family dwellings in the Scandinavian climate Building and Environment, 204 (108114) https://doi.org/10.1016/j.buildenv.2021.108114) Källa: Wang, C, Wang, Q, Nourozi, B, Pieskä, H, Ploskic, A (2021)

Vid till- och frånluftsventilation med värmeåtervinning, FTX, används frånluften till att värma den kalla inkommande uteluften. Det sker med hjälp av en värmeväxlare. Plattvärmeväxlare är vanliga i flerbostadshus. De har fördelen att de kan byggas täta och hindrar på så sätt att luftföroreningar och lukter överförs från frånluften till tilluften.

På vintern kan det dock uppstå driftproblem då frånluften i bostadshus har ett relativt högt fukt­innehåll. Vid tillräckligt låg utetemperatur finns det risk för frostbildning, när den kalla inkommande uteluften kyler ned den fuktiga utgående frånluften under dess daggpunkt. När detta sker måste värmeväxlaren avfrostas, vilket sker genom att delar av uteluften leds förbi värmeväxlaren, direkt till eftervärmningsbatteriet. Det leder till sänkt värmeåtervinningsgrad. Ventilationsluften måste då istället eftervärmas för att nå rätt temperatur, vilket leder till att värmeeffektbehovet ökar.

Filip Johansson.

Denna ökning sker främst under köldtoppar, när fjärrvärmenätet redan är som mest belastat och efterfrågan på värme­effekt redan är som störst. För stor efterfrågan på värmeeffekt leder till problem, bland annat för att fjärrvärmebolagen använder fossila bränslen för att täcka behovet. Med växande städer, och fler fas­tigheter som ansluter till fjärrvärmenätet är det troligt att problemet växer i framtiden.

Genom att förvärma uteluften går det att undvika frostbildning i värmeväxlaren. I ett GeoFTX-system cirkuleras en vätska, köldbärare, från ett borrhål till ett förvärmningsbatteri som installerats före ventilationsvärmeväxlaren (se figur 1). Temperaturen i borrhålet är, under vintern, högre än uteluftstemperaturen och kan därför utnyttjas för förvärmning av den inkommande ventilationsluften. Tekniken är effektiv för att motverka frostbildning och det går att spara både värmeenergi och värmeeffekt. Kempe och Jonsson kunde till exempel, i en undersökning från 2015, visa på en besparing på 4,5–5,6 W/kvm och
5–8 kWh/kvm och år [1].

Ett GeoFTX-system som förvärmer så mycket att ventilationsluften skulle uppnå acceptabel termisk komfort efter värmeåtervinning, även under årets kallaste dagar, skulle helt eliminera effektbehovet för eftervärme. Det skulle leda till den största minskningen i effektuttag från fjärrvärmenätet. En förändring i prissättning från fjärrvärmebolagen, där effekt har blivit en större del av den totala kostnaden, har lett till att de ekonomiska förutsättningarna för en sådan investering också har förändrats. Ett GeoFTX-system som är dimensionerat för att helt eliminera effektbehovet för eftervärme kräver en större grundinvestering, men det går också att göra en större kostnadsbesparing på sikt. Examensarbetet tittade på hur ekonomiskt hållbar en sådan löning var.

Fakta

Referenser

[1] Kempe, P, Jonsson, R (2015). Nybyggt flerbostadshus med förvärmning med borrhålsvatten – HSB-FTX geoenergi utan värmepump. (ER 2015:06). Bebo

[2] Berggård, J (2018). Företagsekonomi – från begrepp till beslut. Sjunde upplagan. Stockholm: Sanoma utbildning

[3] Björk, E, Acuna, J, Granryd, E, Mogensen,
P, Nowacki, J, Palm, B, Weber, K (2013). Bergvärme på djupet: Boken för dig som vill veta mer om bergvärmepumpar. Stockholm: Kungliga tekniska högskolan

[4] Kempe, P (2017). Utvärdera HSB-FTX för flerbostadshus – funktion, energi- och effektbesparing. (ER 2017:03). Eskilstuna: Energimyndigheten

Olika metoder används för att undersöka en investerings lönsamhet. Hyresvärdar och bostadsrättsföreningar, vilka antogs vara de vanligaste köparna av GeoFTX-system, kan stå inför diverse olika investeringsalternativ för att öka energieffektivitet och sänka kostnaden i sina byggnader. Dessa investeringar kommer troligtvis att variera i ekonomisk livslängd. I examensarbetet användes därför internräntemetoden då den anses vara bäst lämpad för att jämföra investeringsalternativ med olika ekonomisk livslängd [2]. Internräntemetoden går ut på att räkna fram en ränta som kan jämföras med kalkylräntan vilken är den önskade årliga avkastningen på en investering.

Om internräntan är högre än kalkylräntan anses det vara en lönsam investering. För att beräkna internränta används grundinvesteringskostnad (G), kassaflöde (c) och ekonomisk livslängd (n). Kassaflöde är det kapital som en investering genererar eller sparar under en given tidsperiod, ofta ett år. Den ekonomiska livslängden är hur länge investeringen förväntas vara i drift. En förutsättning för internräntemetoden är att kassaflödet antas kunna återinvesteras till internräntan.

Den ekonomiska livslängden för borrhålet antogs vara 60 år, [3]. Beräkningarna baserades på dimensionerande vinter­utetemperaturer från Göteborg och Stockholm. Luftflödet som användes motsvarade ungefär ventilerad bostadsyta, enligt BBR:s nuvarande rekommendationer. Som värmeåtervinningsgrad för ventilationsvärmeväxlaren användes 85 procent och 25 procent vid avfrostning. Den höga värmeåtervinningsgraden gjorde att kostnadsbesparingar som kom av minskad energianvändning försummades, istället koncentrereades arbetet helt på kostnadsbesparingar som uppstod på grund av minskat effektbehov.

Effektbehovet för eftervärmning i ett FTX-system utan geotermisk förvärmning beräknades, därefter vilken borrhålslängd som krävs för att behovet för eftervärme ska elimineras. Efter det beräknades vilken effekt som krävs för att driva ett sådant GeoFTX-system. Differensen mellan effektbehovet för eftervärme och effekten för att driva GeoFTX-systemet multipliceras sedan med fjärrvärmebolagens rörliga kostnad för effekt (kr/kW). Detta gav ett kassaflöde. Därefter beräknades grundinvesteringskostnaden och slutligen internräntan.

Resultat:

Beräkningsresultaten för internräntan redovisas i figur 2. Kassaflödet, pengarna som kunde sparas varje år, var cirka 28 000 kronor i Stockholm och cirka 24 000 kronor i Göteborg. Skillnaden beror på olika dimensionerande utetemperatur vintertid. Vad som är en bra internränta är inte någon exakt vetenskap. Vad som är en lönsam investering står i relation till vilka andra investeringsmöjligheter som finns vilket gör att det är olika från fall till fall. Det bör tilläggas att systemen på båda orterna betalade sig själva efter cirka en fjärdedel av den ekonomiska livslängden, därefter blev alla inbetalningar vinst.

Figur 2: Internränta för Göteborg och Stockholm.

Många faktorer påverkade resultatet. En lägre värmeåtervinningsgrad än de
85 procent som antogs i arbetet hade krävt en längre borrhålslängd för att effektbehovet för eftervärme fortfarande skulle elimineras. Det hade i sin tur lett till en högre grundinvesteringskostnad. På samma sätt hade en högre värmeåtervinningsgrad än de 25 procent som användes vid avfrostning lett till ett lägre kassaflöde och en lägre internränta. Det är också viktigt att komma ihåg att värmeåtervinningsgrad hos en ventilationsvärmeväxlare varierar under driften.

Att förvärma luften så mycket att effektbehovet för eftervärme helt elimineras kräver ett relativt djupt borrhål som i sin tur leder till hög grundinvesteringskostnad. Ett kortare borrhål som inte eliminerar effektbehovet för eftervärme men som ändå är dimensionerat för att undvika frostbildning i värmeväxlaren skulle med största sannolikhet ge en högre internränta. I Kempes och Jonssons undersökning från 2015 eliminerades inte eftervärmningsbehovet. Där var extrakostnaden för ett GeoFTX-system 400 000 kronor  och kassaflödet 42 000 kronor. Om internräntan beräknas på samma sätt skulle den bli 8,8 procent.

Examensarbetet tittade endast på ett GeoFTX-system under vinterdriften men tekniken har även visat sig fungera väl för att kyla ventilationsluft under sommaren [4]. I dagsläget finns det dock inte någon utvecklad och accepterad affärsmodell för att ta betalt för geotermisk komfortkyla i bostäder men med sannolikt fortsatt stigande utetemperaturer i Sverige och globalt är det troligt att efterfrågan växer vilket gör att det inte är osannolikt att det i framtiden kommer finnas en affärsmodell även för detta.

Artikelförfattare: Filip Johansson, arbetsledare, GSB Entreprenad och projektledning AB.

Publicerad 2 maj 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Lisa Tiger (bilden) är ny energispecialist på Nordic Energy Audit i Linköping. Hon kommer från utbildning.
  • John Lindblom blir ny affärschef för Service på Systemair Sverige och medlem av ledningsgruppen. Han kommer från en liknande roll på Swegon.
  • Mathias Andersson är ny affärsutvecklingschef på Systemair Sverige. Han kommer från Stappert där han var ansvarig för affärsutveckling och försäljning.
  • Oskar Lenner är ny teknisk säljare i Umeå på Systemair Sverige. Han kommer från Belimo där han var regional försäljningschef Norr.
  • Daniel Ellison är ny vd och koncernchef för Comfort. Han kommer från vd-posten på Hasopor.
  • Jens Persson är ny försäljningsdirektör för Laufen Sverige. Han kommer från Vieser där han var försäljningschef i Skandinavien.
  • Jonas Pettersson är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem. Han kommer från Aktea Energy i Göteborg där han var energikonsult.
  • Anastasia Andersson är ny utvecklare av försäljningsprocesser och produktägare på Swegon. Hon var tidigare teknisk marknadsförare.
  • Mikael Lind är ny senior vvs-ingenjör på WSP i Karlskrona. Han kommer från EMG Energimontagegruppen där han var regionchef Blekinge/Småland/Öst.
  • Mattias Carlsson är ny verksamhetschef för Airteam Thorszelius i Uppsala där han tidigare var projektchef. Han efterträder grundaren Mats Thorszelius, som stannar kvar inom Airteamkoncernen i en rådgivande roll.
  • Tobias Sandmark är ny affärsutvecklare/vvs-konstruktör på Rejlers i Ljusdal. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Stefan Nilsson har startat det egna bolaget Celikon i Malmö där han arbetar som oberoende teknikkonsult inom fastighetsautomation och energioptimering. Han kommer från Bastec där han var produktchef.
  • Kristian Alfredsson är ny sakkunnig vvs-ingenjör på Talk Project i Malmö. Han kommer från AB Rörläggaren där han var affärsansvarig.
  • Emil Wallander är ny TSS- och produktansvarig säljare Automation på KSB Sverige. Han kommer närmast från Xylem där han var säljstödsansvarig vvs.
  • Peter Hagren är ny filialchef på Assemblin VS i Göteborg. Han kommer närmast från egen verksamhet.
  • Erik Thörn är ny direktör för specifikationsförsäljningen hos Saint-Gobain Sweden. Han kommer från Svedbergs där han var försäljningschef.
  • Bertil Eirell är ny vvs-ingenjör på Hydro inom Afry Energy. Han hade tidigare en liknande roll på Afrys kontor i Östersund.
  • Oskar Trönnhagen är ny teamledare vvs i Hälsingland. Han var tidigare vvs-ingenjör i Hudiksvall.
  • Anders Lithén är ny regionchef Nedre Norrland på Ahlsell Sverige. Han var tidigare regional försäljningschef där.
  • Mattias Larsson är ny säljare Automation på Malthe Winje Automation. Han kommer från Regin i Stockholm där han var försäljningsingenjör.
  • Eric Mattiasson är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgrens kontor i Visby. Han arbetade tidigare på företagets Göteborgskontor.
  • Robin Söderberg är ny junior vvs-ingenjör i Göteborg på Bengt Dahlgren. Han kommer från utbildning.
  • Tobias Almström är ny teknisk förvaltare vvs på Västfastigheter i Skövde. Han var tidigare teknikspecialist industrimedia på Volvo Group.
  • Daniel Onttonen är ny ovk-besikningsman på OVK-service Syd. Han kommer från Skorstenseliten där han var hantverkare.
  • Dennis Ikonomidis är ny vvs-projektör på Facil Consult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Carl-Johan Rydman har startat det egna bolaget Energiplan Väst. Han kommer från Elektrokyl Energiteknik i Borås där han var energiprojektör.
  • Elio Joe Saade är ny vvs-ingenjör på Wikström i Kinna. Han kommer från utbildning.
  • André Göransson är ny servicechef Ventilation i Göteborg och Halland på Bravida. Han kommer från LH Ventteknik där han var servicechef.
  • Kristofer Adolfsson är ny regionchef konstruktion syd på Radiator VVS. Han kommer från Teknik & Projekt i Växjö där han var vvs-konsult.
  • Joakim Laurentz är ny ansvarig för varumärket Midea på Klima-Therm. Han kommer från Solar Sverige där han var kategorichef HWS/VVS.
  • Jonas Ingelsson är ny vvs-ingenjör på Rejlers i Gävle. Han kommer från samma roll på Afry.
  • Enis Gashi är ny serviceledare ventilation & kyla på Kylservice i Halmstad.
  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.