VETENSKAPLIG KOMMENTAR | 24 okt 2018

VETENSKAPLIG KOMMENTAR: Dålig luft kan ge ADHD och sämre impulskontroll

VETENSKAPLIG KOMMENTAR: Dålig luft kan ge ADHD och sämre impulskontroll
Foto: Jennie Lindberg

Sämre impulskontroll och ADHD. Det kan bli resultatet för barn som under fosterstadiet bor i hem med sämre inomhusluft. Magnus Olofsson, distriktsläkare och medicine doktor, ger en vetenskaplig kommentar på artikeln ”Air pollution exposure during fetal life, brain morphology, and cognitive function in school-age children” i Biological Psychiatry.

Under våren 2018 har tidskrifterna Forskning och framsteg och Modern psykologi publicerat kortfattade referat om sambandet mellan föroreningar i luften och beteendestörningar hos barn, däribland Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). Faktauppgifterna till referaten är hämtade från den vetenskapliga artikeln ”Air pollution exposure during fetal life, brain morphology, and cognitive function in school-age children”, som är publicerad i tidskriften Biological Psychiatry. Bakgrunden till artikeln är att föroreningar i luften har många negativa effekter på människokroppen, framförallt genom risken att utlösa eller försämra sjukdomar i andningsvägarna. Det har emellertid också kommit fram uppgifter om att föroreningar i luften kan leda till inflammationsprocesser i hjärnan, som i sin tur kan försämra hjärnans funktion.

Artikeln i Biological Psychiatry bygger på material från den holländska biobanken ”Generation R Study”, som till sin uppbyggnad har vissa likheter med den svenska biobanken ”Alla barn i sydöstra Sverige, ABIS”. Den holländska biobanken har dock ett större fokus på graviditeten och tiden före barnets födelse. I ”Generation R Study” är det egentligen mödrarna som först har blivit rekryterade som studiedeltagare, följt av barnen. Material som hämtas från biobanker är ofta oöverskådligt stora, eftersom biobanker kan innehålla data från flera tusen studiedeltagare, där man som regel registrerar många olika faktauppgifter om var och en. Följaktligen omfattar artikeln i Biological Psychiatry inte hela biobanken, utan endast en andel av resultaten. Denna underavdelning, där studiedeltagarna består av barn som har hunnit bli mellan sex och tio år gamla, har utvidgats genom att låta barnen genomgå en magnetkameraundersökning av hjärnan.

Bland de cirka 1 000 magnetkameraundersökningarna har man noterat att en andel av barnen har ett tunnare barkskikt på vissa ställen i hjärnan. Genom att kombinera resultaten från magnetkameraundersökningarna med (1) uppgifter om luftföroreningar i det område där mamman varit bosatt under graviditeten och (2) resultat från kognitiva tester som har utförts i anslutning till magnetkameraundersökningarna, har man sedan byggt upp sin analys. Analysen visade att det finns ett statistiskt samband mellan exponering för luftföroreningar före födelsen och ett tunnare barkskikt på vissa ställen i hjärnan, men att kopplingen i sin tur mellan ett tunnare barkskikt och tecken till bristfällig impulskontroll baserat på kognitiva tester inte är lika starkt. Man kan därför säga att man fått en indikation om sambandet, men att styrkan i sambandet ännu är oklar.

Studien utgår från ett starkt makroperspektiv, där man, på basen av en stor mängd undersökningar och bakgrundsdata, har kunnat visa ett trovärdigt samband och samtidigt kunnat kompensera för ett stort antal tänkbara störfaktorer, som till exempel genomsnittlig inkomst, utbildningsnivå och tobaksrökning hos mödrarna. Å andra sidan innehåller de insamlade faktauppgifterna endast ekologiska uppgifter om exponeringen och endast utfallsdata från friska försökspersoner. Inom läran om sjukdomarnas utbredning bland människor (epidemiologi) innebär ”ekologisk” inte detsamma som ”miljövänlig”. En ekologisk studie innebär att man har hämtat uppgifterna om exponeringen (till exempel ”tobaksrök” alternativt ”inte tobaksrök”) och utfallet (till exempel ”astma” alternativt ”inte astma”) från nästan samma, men inte nödvändigtvis exakt samma, studiedeltagare.

Ett vanligt sätt att genomföra ekologiska studier är att man kombinerar uppgifterna om exponeringen och uppgifterna om utfallet från två olika undersökningar eller två olika datakällor. Man måste förstås komma ihåg att uppgifter om luftföroreningar är mycket svåra att inhämta för exakt de studiedeltagare som senare undersöks med avseende på utfallet. När det gäller luftföroreningar, blir man som regel hänvisad till uppgifter som beskriver de genomsnittliga nivåerna av olika föroreningar inom mindre precist avgränsade geografiska områden än en viss tomt eller ett visst bostadskvarter. Vidare innebär begreppet ”friska försökspersoner” inte detsamma som ”personer som är helt fria från sjukdom”. I ett epidemiologiskt sammanhang innebär begreppet att undersökarnas intresse för studiedeltagarna är baserat på andra karaktäristika än vetskapen om studiedeltagarnas sjukdomar. I fallet med ”Generation R Study” har barnen blivit föremål för undersökarnas intresse oavsett om de senare kom att bli diagnostiserade med sjukdomen ADHD eller inte, och också oavsett om de senare kom att ta någon behandling mot tillståndet.

Publicerad 24 oktober 2018

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.