Tvättstugetips på Energirådgivarnas kongress

Allt från tvättstugor till miljonprogrammet avhandlades på Energirådgivarnas kongress i Jönköping.  En viss frustration över regelverket och politiken kunde spåras bland deltagarna.

Roland Jonsson, HSB, visade resultat från energimätningar i tvättstugor utförda på de mest svårtillgängliga platser – till exempel inuti själva tvättmaskinen – när han talade på Energirådgivarnas kongress i Jönköping. Undersökningarna, som bland annat utförts med värmekamera, visade på stora effektiviseringsmöjligheter framför allt inom styrområdet.
– Torkrum är ofta dåligt isolerade och timerstyrs. Man skulle kunna halvera energianvändningen bara genom att fuktstyra istället, sade han.

Varning för ludd
Han varnade också för förenklade jämförelser mellan olika sätt att tvätta och torka tvätt. Framför allt bör man tänka på luftgenomströmningen i tvättstugan och kontrollera temperaturen i rummet. Att montera en värmeåtervinning på frånluften är svårt, eftersom det följer med så mycket ludd ut.
– Luddet är det största problemet. Det sätter igen utblåsen vilket ökar energianvändningen, sade Roland Jonsson.
Han hade också studerat olika tvättmaskiner, och slutsatsen blev att man först ska mäta sin gamla tvättmaskin ordentligt innan man beslutar om att eventuellt byta ut den. Det kan också vara av intresse att ta reda på hur ens hyresgäster utnyttjar tvättstugan.
– Tjugo procent av hyresgästerna tvättar inte alls, medan tio procent proffstvättar, sade Roland Jonsson och förklarade att de tio procenten kan antas tvätta åt andra, på uppdrag.

Effektivisera på rätt sätt
Catarina Warfvinge, miljöchef på Bengt Dahlgren, pratade om energieffektivisering på rätt sätt.
– Nu har vi ett starkt fokus på energieffektivisering, och det är mycket annat som hänger med i det som inte får bli fel. Vid oljekrisen blev det panik. Man tätade, tilläggsisolerade, värmde med el, byggde med mindre fönster och satte in FTX-ventilation. Konsekvenserna blev dålig luft, fuktproblem, förfulning, ökad elanvändning, sämre komfort och utebliven besparing, sade hon.
Dålig kunskap om drift och underhåll var FTX-ventilationens svaga punkt. I dagsläget är det istället bristen på FTX som är problemet.
– Vi har byggt in oss i ett elände, det finns hur många hus som helst som saknar värmeåtervinning, sade Catarina Warfvinge.

Analysera först
Hon poängterade vikten av en ordentlig analys innan man sätter igång ett energieffektiviseringsprojekt. Till exempel måste skötseln av ett FTX-aggregat tas med i lönsamhetskalkylen. Att räkna ut hur mycket energianvändningen kommer att minska är inte heller det enklaste.
– Det är lurigt att räkna ut hur mycket energi man spar. Åtgärderna motverkar varandra till viss del. Kostnadsberäkningar är också lurigt, liksom lönsamhetsmetoden. Pay-off-metoden är vilseledande för stora åtgärder. Man kan få vilka svar man vill! sade Catarina Warfvinge, och slog ett slag för miljöklassningssystem som tar med även innemiljön i beräkningen.

Ingar Lindholm, Energi & Miljö nr 10/11 sid 68-69
”Kommunerna följer inte lagen”
Boverkets representant Björn Mattsson fick många kritiska frågor från Energirådgivarna, bland annat om OVK och energideklarationer.

Att grilla Boverket visade sig vara populärt bland Energirådgivarna. Björn Mattsson, Boverket, som bland annat jobbat med Betsi och energideklarationer på myndigheten, fick först chansen att tala om energieffektiviseringsåtgärder. Han förklarade att eftersom 50 procent av alla fasader inte kan isoleras av olika skäl, är det värmeåtervinning och fönsterbyte som har störst potential. Frågor om nära-noll-nivån hänvisade han till Näringsdepartementet, som arbetar med frågan.
Mari-Louise Persson, energirådgivare i Uppsala, undrade varför det är så mycket fokus på vilka hus som inte behöver följa de nya ombyggnadsreglerna.
– Ja, det är fler än du som tycker det. Man får se det här regelverket som en början, som kommer att revideras, sade Björn Mattsson.
Kommunerna följer inte upp vare sig energideklarationer eller OVK. Har inte Boverket tillsyn över det? undrade en röst ur publiken.
– När det gäller tillsyn över energideklarationerna diskuteras det nu och det ska hamna på Boverket istället för på kommunerna. För OVK diskuteras ett centralt register, sade Björn Mattsson.
– Kommunerna följer inte lagen, det kan man inte säga att de gör. Jag tror att det kommer att bli en tillsynsavgift av något slag.

IL

  • Fakta Energirådgivarnas kongress
    Arrangemang: Kongress för Föreningen Sveriges Energirådgivare
    Plats: Elmia, Jönköping
    Tid: 20-21 september
    Antal anmälda deltagare: 54
    Innehåll: Föreläsningar och diskussioner om energieffektivisering. Första dagen talade bland andra Mattias Westher, Poseidon, Roland Jonsson, HSB och Hans Nilsson, ordförande i Energirådgivarna. Andra dagen ordnades bland annat en framtidsspaning.
Publicerad 4 november 2011

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.