Jubilar | 31 okt 2024

Trångt i köket när Måltidens hus fick en ansiktslyftning

Måltidens hus i Grythyttan är en spektakulär byggnad som fraktades från världs­utställningen i Spanien till sin nuvarande plats i Grythyttan 1994. I samband med fastighetens 30-årsjubileum stod en omfattande renovering klar, som bland annat omfattat nytt utbildningskök och solcellsinstallation.

Trångt i köket när Måltidens hus fick en ansiktslyftning
Måltidens hus i Grythyttan uppfördes från början som Sveriges bidrag till världsutställningen i Sevilla 1992. Foto: Ann-Louise Larsson

På Restauranghögskolan i Grythyttan utbildas kockar, sommelierer och måltidskreatörer. Det ställs höga krav på den tekniska utrustningen i utbildnings­köken, som både ska vara av hög kvalitet och säkerställa en god arbetsmiljö för studenter och personal. Vid årsskiftet påbörjades en omfattande renovering av utbildnings­köket i byggnadens källarvåning och strax efter termins­starten i höstas stod köket klart att tas i bruk.

Peter Hjalmarsson, projektledare, Kapena Consulting. Foto: Ann-Louise Larsson

– Bakgrunden är ett vattenläckage i det tidigare köket. Det är ett högt vattentryck runt huset och i ett tidigare skede dränerades det om. Nu var det dags att åtgärda invändigt, förklarar projektledare Peter Hjalmarsson, Kapena Consulting.

Utbildningsköket är ett storkök, indelat i repetitiva moduler där studenterna kan träna på olika arbetsmoment i ett storkök samtidigt.

– En av de största utmaningarna i det här projektet har varit det begränsade utrymmet, som till viss del har fått styra utrustningsvalet. Vi har både låg takhöjd i själva köket i källaren och begränsad yta i fläktrummet på vinden där vi skulle placera de nya aggregaten, fortsätter Peter Hjalmarsson.

Mycket krut har därför lagts på projektering med BIM-modellering för kollisionskont­roll, men knapphändiga bygg- och konstruktionsritningar har krävt mycket problemlösning på plats under arbetets gång.

– Bland annat upptäckte vi under projektets gång att takkonstruktionen inte skulle hålla för utomhusaggregatet som vi hade tänkt. Det gjorde att vi fick göra en ny konstruktion med ett ramverk av stålbalkar på pelare som går ner i fläktrummet, berättar Peter Hjalmarsson.

En ramverkskonstruktion med pelare ner till fläktrummet har byggts till fläktaggregatet eftersom takkonstruktionen inte skulle hålla för vikten. Foto: Ann-Louise Larsson

Fläktlösningen är ett till-/frånluftssystem med återvinning som säkerställer frisk luft in och matos ut med ett aggregat i fläktrummet, ett utomhusaggregat på taket och återanvänd kanalisation från det gamla systemet. Med helt separerade luftflöden kan varken bakterier eller lukt överföras mellan från- och tilluften.

Fakta

Måltidens hus

  • Under världsutställningen 1992 i Sevilla stod det som i dag är Måltidens hus som representant för Sverige. Paviljongen har innertak av konstnären Gösta Wessel. Formationen av taket är tänkt som ett Medel­havspalats som möter den svenska ladan
  • Måltidens hus byggdes 1993 och stod klart för invigning 1994
  • Krögaren Carl-Jan Granqvist var ansvarig för uppbyggnaden av Måltidens hus  och Restauranghögskolan
  • Fastigheten ägs av Akademiska hus och används som utbildningslokaler av Restauranghögskolan/Örebro universitet

– Tidigare satt det ett till-/frånluftssystem med kombihuv med väldig låg återvinningsgrad och betydligt lägre luftflöden än de krav som ställs på ett modernt system. Vi har ökat luftflödet från 1 700 liter till 3 700 liter och har nu en återvinningskapacitet på 182 kW och en årlig temperaturverkningsgrad på 71,5 procent, säger Peter Hjalmarsson.

En takintegrerad köksventilation har valts med anledning av den låga takhöjden. Foto: Ann-Louise Larsson

Med anledning av den låga takhöjden i källaren, cirka 260 centimeter, har man valt en takintegrerad köksventilation från ETS Nord istället för fläktkåpor.

– Största utmaningen utöver platsbrist har varit tidspressen. Det har varit intensivt arbete mellan januari och augusti i år, säger Peter Hjalmarsson.

Köket har blivit något större än tidigare, då ett utrymme som fungerat som omklädningsrum tagits i anspråk. Den totala köksytan är cirka
5 gånger 70 meter. Utbildning har pågått i huset parallellt med köksrenoveringen. Studenterna har då fått samsas i byggnadens övriga kök.

Sven Eriksson, drifttekniker, Akademiska hus. Foto: Ann-Louise Larsson

Sven Eriksson är drifttekniker på Akademiska hus och tillbringar två dagar i veckan på Måltidens hus.

– Jag är väldigt nöjd med hur det fungerar. Tack vare att allt är uppkopplat kan vi övervaka och styra mycket på distans, eftersom vi inte har personal här dagligen, säger han.

I samband med köksrenoveringen gjordes även en solcellsinstallation. Eftersom huvudbyggnadens takyta behövdes till ventilationsagg­regat fick solpanelerna placeras på paviljongen som ramar in byggnaden.

– Eftersom det är en spektakulär byggnad hade vi höga krav på att installationen skulle smälta in i arkitekturen och inte fick vara synlig från marken. Totalt har vi installerat 224 paneler i öst-västlig riktning på 93 kW som producerar 84 000 kWh per år, berättar Johnny Ström, produktionschef på EAS – El & Automations service AB.

– För våra installatörer var det ett speciellt tak att jobba på och det tog en stund för dem att vänja sig vid känslan, fortsätter han.

Anläggningen är nu besiktigad och i full drift. Nästa steg är att renovera köket till den tidigare publika restaurangen.

– Vi har konsulter ute som har tittat på vad som behöver göras. Målet är att det ska bli en restaurang igen och intresse finns, säger Sven Eriksson.

Publicerad 31 oktober 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.