Investering. | 10 apr 2025

Swegon investerar strategiskt

”Swegon investerar i innovativt test- och besökscenter i Arvika för att stärka global konkurrenskraft.” Så löd det tydliga budskapet när inomhusklimatspecialisten idag presenterade planerna på en omfattande satsning i Arvika. Det nya test- och besökscentret, som ska stå klart sommaren 2026, ska bli ett nav för innovation, kunddialog och utbildning – och ett steg i att ytterligare stärka företagets position på den globala marknaden.

Swegon investerar strategiskt
Målet är att stärka både kompetens och förståelse kring inomhusklimat – ett område som får allt större betydelse i takt med ökad medvetenhet om miljö, hälsa och hållbarhet. Foto: Swegon

Centret ska erbjuda en interaktiv miljö där besökare får möjlighet att uppleva och lära sig mer om Swegons system för inomhusklimat. Med både test- och labbdelar samt en tydlig satsning på visualisering och praktiska demonstrationer, blir det en plats där det annars osynliga klimatet blir greppbart.

– Det här är en satsning som tydligt visar på vårt långsiktiga engagemang för innovation, kvalitet och kundnytta, säger Robert Andersson, VP Business Area Room Units på Swegon. Vi ser fram emot att välkomna kunder, partners och forskare till vårt nya testcenter i Arvika!

Robert Andersson, VP Business Area Room Units på Swegon. Foto: Swegon

Det planerade centret kommer att innehålla bland annat:

  • Avancerade ljud- och akustiktester för olika rumsprodukter.
  • Fullskaletester där kunder kan uppleva effekter, drag och temperatur i verklig miljö.
  • Integration av digitala tjänster och visualiseringsverktyg som visar hur Swegons lösningar bidrar till energieffektivitet och komfort.
Centret ska erbjuda en interaktiv miljö där besökare får möjlighet att uppleva och lära sig mer om Swegons system för inomhusklimat. Foto: Swegon

Ett särskilt fullskalerum kommer att möjliggöra kundanpassade tester och tätare samarbete i utformningen av HVAC-installationer. Dessutom planeras utbildningar, workshops och forskningssamarbeten i samverkan med akademiska partners. Målet är att stärka både kompetens och förståelse kring inomhusklimat – ett område som får allt större betydelse i takt med ökad medvetenhet om miljö, hälsa och hållbarhet.

Med satsningen i Arvika hoppas Swegon inte bara på att stärka sitt erbjudande, utan också på att fördjupa relationerna med nyckelkunder och affärspartners, samt bidra till ny kunskap genom exempelvis forskningsartiklar och utbildningsmaterial.

Källa: Swegon

Publicerad 10 april 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) blir 30 augusti ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.