Kärnkraft | 8 sep 2016

Svenska reaktorer faller för åldersstrecket

Denna artikel är från nedlagda tidningen Energimagasinet.

Svenska reaktorer  faller för åldersstrecket

Den svenska kärnkraften avvecklas inte i förtid. Energimagasinets genomgång visar att reaktorerna i Sverige har varit i bruk längre än i övriga världen.

 

De svenska reaktorer som nu stängs 2013-2020 avvecklas inte ”i förtid”. De är i genomsnitt 43 år gamla /…/ Förväntad livslängd är 33 år för alla reaktorer.

De svenska reaktorer som nu stängs 2013-2020 avvecklas inte ”i förtid”. De är i genomsnitt 43 år gamla, om Ringhals 2 återstartar i december efter dryga två års stopp, och Ringhals 1 körs som planerat.

Energimagasinet har gått igenom alla världens reaktorer som togs i drift 1979 eller tidigare. Förväntad livslängd är 33 år för alla reaktorer, och 37 år om man bara räknar större lättvattenreaktorer.

De svenska reaktorerna är betydligt äldre än det, visar Energimagasinets genomgång.

När reaktorer blir äldre drabbas de av en ökande mängd korrosion, vibrationer, termisk utmattning, försprödning från neutronstrålning med mera. I grova drag är det samma problematik som för en gammal bil. 

Hur länge det är meningsfullt att hålla igång en bil beror på hur gammal bilen är, hur många mil den gått, hur den har skötts och hur mycket delar som bytts ut – och inte minst vad som finns istället i form av bättre bilar eller till och med andra fordon.

När fyra äldre svenska reaktorer stängs 2013-2020 så anger ägarna ekonomiska skäl, men ett ekonomiskt skäl är nya säkerhetskrav efter Fukushima-katastrofen. Man kan alltså lika gärna säga att de stängs för att de inte klarar säkerhetskraven.

Det finns oftast ingen bestämd teknisk livslängd för reaktorer, annat än för de som har stängts på grund av olycka. Det finns heller ingen tydlig ekonomisk livslängd, eftersom ekonomin beror på allt från priset på uran och priset på el till politiskt ställda krav på hur avfallet ska hanteras.

Men även om orsakerna är svåra att slå fast så finns det statistiska metoder att räkna fram förväntad livslängd som median:

En reaktors livslängd kan lätt bestämmas om den redan är stängd. Då räknar man antalet år från första elproduktion till sista elproduktion. Det går att få fram ur IAEA:s databas PRIS. För ytterligare ett antal reaktorer finns ett slutdatum bestämt. De finns ofta att hämta hos kärnkraftsorganisationen world-nuclear.org. Men det är ett rörligt mål.

Det händer att ett planerat slutdatum skjuts upp. Det har skett i Storbritannien, Belgien och Ryssland. 

Det är ännu vanligare att en reaktor stängs med kort eller ingen förvarning. På Oskarshamn 2 pågick 2014-2015 ett stort moderniseringsprojekt som skulle förlänga livslängden till 60 år, till 2034. Men hösten 2015 bestämdes att den inte skulle återstarta alls, vilket betydde att livslängden plötsligt sänktes till 39 år.

Det finns ett särskilt stort frågetecken för Japan. Bara två reaktorer av tidigare 54 är nu i drift, mer än fem år efter katastrofen 2011. Här har antagits att äldre reaktorer som ännu inte ansökt om återstart inte heller kommer att återstarta.

I en del fall har reaktorer varit avställda lång tid. Browns Ferry-1 i USA var stängd i 1986-2006 vilket betyder 21 års mindre slitage och därmed lika många år lägre effektiv ålder. 

Text: Fredrik Lundberg

Fakta

Alla reaktorer som tog i drift 1968 eller tidigare är stängda. Men för senare årgångar är en del stängda, men för reaktorer som inte har ett bestämt slutdatum kan man bara gissa.  Då går det inte att räkna ut en genomsnittsålder, men om tillräckligt många är stängda kan man få fram en medianlivslängd, dvs den ålder där hälften är kvar och den andra hälften stängda.

För alla reaktorer som startats 1979 eller tidigare är medianlivslängden i världen 32,5 år.

Nu kan man tro att de allra äldsta reaktorerna höll kortare tid, men så är det inte. Världens första kärnkraftverk, Obninsk i nuvarande Ryssland startade 1954 gick sedan i 48 år, vilket fortfarande är rekord. Calder Hall-reaktorerna i England som startade 1956-59 och gick sedan i 44-47 år.

Däremot kan det invändas att äldre reaktortyper, en del av dem experimentella och de flesta mycket små med dagens mått, inte säger så mycket om livslängden för modernare reaktorer.

Om man rensar bort alla små och udda reaktortyper och bara ser till lättvattenreaktorer av de slag som nu finns i Sverige så är medianlivslängden i världen 37 år.

Det är svårt att se tydliga mönster i livslängd för olika reaktortyper, med undantag för det som kallas Fjärde generationens kärnkraft. Natriumkylda bridreaktorer har en medianlivslängd av endast 9,5 år och heliumkylda högtemperaturreaktorer 11 år.

Annars kan man se att det är väldigt varierande livslängd för både gas-grafitreaktorer och tungvattenreaktorer.

Men det ser ut att finnas en tredje faktor utom själva åren och slitaget som styr pensioneringsdatum, nämligen att en reaktortyp blir ”omodern”. Den första generationen av brittiska och franska gas-grafit-reaktorer är alla stängda. Den nyare typen av gas-grafitreaktorer i Storbritannien finns kvar, men slutade utvecklas på 1970-talet. Det finns fortfarande grafit-vattenreaktorer av samma typ som Tjernobyl, men den senaste togs i drift 1990. 

Tungvattenreaktorn håller på att dö ut, utom möjligen i Indien. Av lättvattenreaktorerna ser även kokarreaktorn ut att tyna bort då ingen sådan reaktor börjat byggas sedan millennieskiftet. Tryckvattenreaktorn ser nu ut att vara den enda överlevaren, och med tillverkare i Kina, Ryssland, Sydkorea, Japan och Frankrike.

Tendensen till renodling kan man också se i Sverige. Vi har nu fyra generationer kokarreaktorer och två generationer tryckvattenreaktorer, dvs 6 olika typer av10 reaktorer. Efter stängningarna fram till 2020 återstår 3 typer.

För en del reaktorer som använder tungt vatten eller grafit som moderator är det inte alltid meningsfullt att ens tala om livslängd, eftersom de är uppbyggda mer modulärt där man kan byta delar tills reaktorn är i princip ny.

För reaktorer med en trycktank, som alla de svenska, går det däremot inte att byta tank när den är slutkörd av neutronstrålning eller vibrationer. Men få, om ens någon, reaktor har stängts av det skälet.

Filer:

nuclearpowerreactorage.xlsx

Publicerad 8 september 2016

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.