Solenergi | 25 aug 2023

Storskalig solpark planeras på Gotland

Fortum undersöker möjligheterna för en storskalig solpark på Gotland. Beräknad installerad effekt skulle bli cirka 90 MW och blir Fortums första storskaliga solkraftsprojekt i Sverige.

Storskalig solpark planeras på Gotland
Fortum vill bygga storskalig solpark på Gotland. Foto: Fortum

– Solkraft har en viktig roll i den gröna omställningen och bidrar till stor klimatnytta. Vi ser betydande potential för solkraft i Norden och det är mycket glädjande att vi nu inlett vårt första storskaliga solkraftsprojekt i Sverige, säger Toni Kekkinen, chef för Fortums sol- och vindkraftsverksamhet.

Tilltänkt område ligger i närheten av Havdhem på södra Gotland. Tillståndsprocessen för en solpark i Sverige tar mellan 1–3 år och efter ett möjligt investeringsbeslut väntas byggnationen ta cirka ett år. Men det kan dröja ytterligare några år att ta solparken i drift på grund av den elnätsutbyggnad som krävs för att kunna ansluta solparken till regionnätet.

Fortum undersöker möjligheterna till en storskalig solpark i Havdhem på södra Gotland. Området omfattar 95 hektar och beräknas ha en installerad kapacitet på cirka 90 MW.

– På Fortum finns vi med genom hela värdekedjan, från projektering, byggnation och genom solparkens livstid på cirka 35–40 år. Vi ser fram emot ett gott och långsiktigt samarbete med lokalbefolkning och andra lokala aktörer, säger Frida Moberg, projektutvecklare på Fortum.

Källa: Fortum

Publicerad 25 augusti 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.