Moderniserat. | 10 sep 2025

”Specialskyddsrummen är en viktig del av skyddet av befolkningen”

Det första av Stockholms moderniserade specialskyddsrum står nu färdigt. Igeldammsgaraget på Kungsholmen har genomgått en omfattande upprustning och kan vid behov ge skydd åt 1 200 personer de kommande 30 åren, meddelar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Viktigt, konstaterar Henrik Larsson, verksamhetschef för befolkningsskydd på MSB.

”Specialskyddsrummen är en viktig del av skyddet av befolkningen”
Henrik Larsson, verksamhetschef för befolkningsskydd på MSB.

Skyddsrummen utgör en central del av Sveriges befolkningsskydd. Under 2025 har MSB satsat 100 miljoner kronor på kontroller, tillsyn och moderniseringar av skyddsrum runt om i landet. Särskilt fokus ligger på de så kallade specialskyddsrummen – stora anläggningar som kan rymma tusentals människor och kräver driftpersonal i händelse av aktivering.

I Stockholm har tre skyddsrum valts ut för modernisering i första skedet. Igeldammsgaraget, som i fredstid fungerar som parkeringsgarage, är det första att bli klart. Anläggningen omfattar cirka 1 130 kvadratmeter.

Under 2025 har MSB satsat 100 miljoner kronor på kontroller, tillsyn och moderniseringar av skyddsrum runt om i landet. Foto: MSB

– Specialskyddsrummen är en viktig del av skyddet av befolkningen eftersom de ligger i våra största städer och har många platser. Arbetet med moderniseringen har påbörjats på 30 av landets 80 specialskyddsrum, förstudier och åtgärdsförslag finns för 20 av dessa, säger Henrik Larsson, verksamhetschef för befolkningsskydd på MSB.

MSB har satt som mål att under året genomföra 2 000 nya kontrollbesök, 10 000 tillsyner och filterbyten i skyddsrummen för att säkerställa skydd mot kemiska och radiologiska stridsmedel.

Källa: MSB

Publicerad 10 september 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) blir 30 augusti ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.