Specialfastigheter: ”Viktigt steg för att minska energianvändningen och klimatpåverkan”
Ecoclime installerar nu sitt system Evertherm på anstalten Österåker norr om Stockholm. Tekniken gör det möjligt att återvinna upp till 95 procent av energin i spillvattnet och återföra den till fastigheten som värme och varmvatten. Emilia Hagberg, hållbarhetschef på Specialfastigheter menar att det är ett viktigt steg.
Satsningen sker i samarbete med fastighetsägaren Specialfastigheter, som ser installationen som ett viktigt steg i bolagets hållbarhetsarbete.
– Specialfastigheter har som mål att ha nettonollutsläpp 2045. Vid många av våra anstaltsfastigheter finns tvätterier där det går åt mycket vatten. Genom att återvinna spillvattenvärmen tar vi ett viktigt steg för att minska energianvändningen och klimatpåverkan i vårt fastighetsbestånd, säger Emilia Hagberg, hållbarhetschef på Specialfastigheter.
Evertherm, som bygger på svenskutvecklad teknik, är konstruerat för lång livslängd och minimalt underhåll. För Ecoclime är installationen vid Österåker ett exempel på hur systemet kan användas i krävande fastigheter.
– Anstalten Österåker är ett bra exempel på en samhällsfastighet där kraven på säkerhet, drift, tillgänglighet och hållbarhet är extra höga. Med Evertherm får Specialfastigheter en beprövad teknik som möjliggör rejäla energibesparingar och långsiktigt värdeskapande, oavsett om det gäller ROT-projekt eller nyproduktion, säger Patrik Smede, segmentsansvarig ROT på Ecoclime.
Investeringen är en del i Specialfastigheters strategi för klimatsmart och resurseffektiv förvaltning.
Källa: Ecoclime