Solentreprenör fick alternativt Nobelpris

Huang Ming fick Right Livelyhoods hedersutmärkelse för sitt arbete med att tillverka och sprida solfångare, framförallt i Kina. Han anser att byggbranschen har mycket att lära av naturen.

– Vi kan lära oss av isbjörnar, sade Huang Ming, grundare av Himin Energy,  när han mötte pressen i Stockholm där han var för att ta emot Right Livelyhoods hedersutmärkelse, ”det alternativa Nobelpriset”.
Isbjörnar är bra förebilder när det gäller att utnyttja solen bättre. De har genomskinliga strån i pälsen som släpper igenom solstrålar. Under pälsen är skinnet svart och bra på att lagra och omvandla solljus till näring. I djurvärlden finns många exempel på system som kan omvandla solljus till nyttigheter. Nu behöver hus konstrueras enligt liknande principer.

Från olja till sol
Han kallas Kung Sol i Kina och pläderar framförallt för bättre utnyttjande av solen. Tidigare var han oljebranschen. Men när hans dotter föddes hoppade han av en lukrativ karriär och satsade på alternativ energi. Nu har satsningen visat sig framgångsrik även ekonomiskt, företaget säljer solfångare och solpaneler i hela världen och har fler än tusen anställda. Men utvecklingen har bara startat och mycket mer måste göras för att klimatfrågan ska närma sig en lösning.
– Branschen är konservativ men nu behövs en ny filosofi, nya tankar, ja en ny civilisation, sade Huang Ming.

Dags för ett genombrott
Huang Ming menar att det borde vara dags för alla företag på den globala marknaden att sätta igång på allvar. Med ett pris på solenergi som redan ligger på motsvarande en krona per kilowattimme på sommaren, är det dags för ett ekonomiskt genombrott för tekniken anser han. Marknaden måste vakna upp inför de nya affärsmöjligheterna.
– Det här är mycket bättre än Iphone, förklarade han.

Kerstin Lundell, Energi & Miljö nr 1/12 sid 12

  • Fakta Right Livelyhood Award
    Priset instiftades av journalisten Jakob von Uexkull år 1980. Han ville se ett alternativ till Nobelpriset som han tyckte premierade synsätt som företräds av industriländerna alltför mycket och negligerade ekologisk balans, mänskliga rättigheter och andlig utveckling .  Årets prissumma var 150 000 euro.
     
Publicerad 23 januari 2012

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.