ENERGIFRÅGAN | 24 nov 2022

Solenergi från rymden – en lösning för jorden?

Solenergi från rymden – kan det vara lösningen på jordens energiproblem? Den europeiska rymdorganisationen (Esa) undersöker nu den möjligheten. I november tar Esas medlemsländer beslut om de ska finansiera arbetet.

Solenergi från rymden – en lösning för jorden?
Solpaneler i rymden kan vara lösningen på energiproblemen. Foto: Andreas Treuer/ESA

Esas projekt med solenergi från rymden kallas Solaris. Tanken är att satelliter med solpaneler ska kretsa i geostationära banor runt jorden. Det vill säga, så långt ut att de snurrar runt jorden i samma hastighet som planeten har runt sin egen axel. På så sätt kan satelliten hela tiden befinna sig på samma plats på himlen sett från oss nere på jorden.

Energin som fångas upp på marken ska skickas till jorden med hjälp av mikrovågor till mottagarstationer, där de omvandlas till elektricitet och matas in i det lokala nätet för bostads- eller industribruk.

De höga uppskjutningskostnaderna har tidigare gjort att solenergisatelliter inte ansetts ekonomiskt försvarbara. Men förutsättningarna har ändrats. En enda satellit av den planerade storleken skulle, enligt Esa, ge energi motsvarande ett kärnkraftverk, som kan försörja mer än en miljon hushåll.

Det skulle krävas mer än sex miljoner solpaneler på jordens yta för att generera samma mängd energi.

Fakta

Solaris

  • Solenergisatelliterna och mottagarstationerna måste vara oerhört stora för att kunna leverera ekonomiskt lönsamma nivåer av solenergi
  • En enda solenergisatellit i omloppsbana skulle behöva vara över en kilometer tvärs över
  • Det krävs många uppskjutningar för att montera en solenergisatellit på många tusen ton
Publicerad 24 november 2022

På nytt jobb

Jakob de Ron har anställts som energikonsult på FVB Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Property Partner.
Sebastian Franzke har anställts som teknisk säljare på projektservice hos Jeven AB, Gävle. Han kommer från Gävle kommun.
Rhode Östling har utsetts till gruppledare för vvs i Skåne hos Norconsult AB, Malmö. Hon kommer från WSP.
Christian Sjöström har anställts som drift-/servicetekniker hos Swegon Sverige i Malmö. Han kommer från Coor.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.