ENERGIÅTERVINNING | 17 sep

Värmeväxlare för smutsig luft

Enjay har utvecklat en större variant av värmeväxlaren Lepido för energiåtervinning i smutsig frånluft.

Värmeväxlare för smutsig luft
Pågående installation av värmeväxlaren på en anläggning för livsmedel. Foto: Enjay

Tidigare modeller av Lepido var främst anpassade för montering/återvinning i imkanaler på restauranger och storkök med ett luftflöde på 0,7–3,0 m3/s. De nya modellerna, som kan användas till återvinning i smutsig processluft inom industrin, klarar flöden upp till 7,0 m3/s.

Växlarna kan även monteras parallellt för att hantera större flöden. Prioriterade områden för denna nya produktlinje är industriprocesser där frånluften blir för smutsig för att traditionell utrustning ska kunna användas, exempelvis livsmedelproduktion, tvätterier och spannmålstorkar.

  • Luftflödesintervall: 0,7–7,0 m3/s
  • Höjd: 600–2 200 mm
  • Bredd: 1 150 mm
  • Hölje: Rostfritt stål <1,0mm
  • Brandklass: E60

Källa: enjay.com

Publicerad 17 september 2023

På nytt jobb

Jakob de Ron har anställts som energikonsult på FVB Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Property Partner.
Sebastian Franzke har anställts som teknisk säljare på projektservice hos Jeven AB, Gävle. Han kommer från Gävle kommun.
Rhode Östling har utsetts till gruppledare för vvs i Skåne hos Norconsult AB, Malmö. Hon kommer från WSP.
Christian Sjöström har anställts som drift-/servicetekniker hos Swegon Sverige i Malmö. Han kommer från Coor.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.