Mats Östlund. | 14 mar 2025

Skillnad på förordning – och annan förordning

Inom EU har vi sedan knappt ett år en ny förordning omfattande f-gaser, fluorerade växthusgaser. Samtidigt har Sverige en egen f-gasförordning. Många undrar hur dessa regelverk förhåller sig till varandra. Mats Östlund på Emder förlag reder ut allt som behövs vetas om regelverken.

Skillnad på förordning – och annan förordning
Mats Östlund är expert inom energi och vvs och svarar på läsarnas frågor i Energi & Miljö och på energi-miljo.se.

FRÅGA: Hur förhåller sig EU:s f-gasförordning till Sveriges förordning?

SVAR: Förordningen EU 2024/573 om fluorerade växthusgaser (F-Gas Regulation), som trädde i kraft i mars 2024, är en bindande rättsakt som alla EU-länder ska tillämpa i sin helhet.

Den blir en del av den nationella lagstiftningen genom sitt ikraftträdande.

I Sverige gäller samtidigt den nationella förordningen SFS 2016:1128 om fluorerade växthusgaser. Ett medlemsland kan alltså ha en nationell förordning, men om någon del i den strider mot en gällande EU-förordning är det EU-förordningen som gäller.

I den svenska f-gasförordningen finns särkrav, men de bygger på EU-förordningen.

Naturvårdsverket har haft i uppdrag av regeringen att analysera den reviderade EU-förordningen.

Naturvårdsverket har haft i uppdrag av regeringen att analysera den reviderade EU-förordningen och föreslå nödvändiga ändringar i den svenska förordningen.

Regeringen har skickat ut Naturvårdsverkets förslag på remiss till branschen och sista dag att svara var 14 februari 2025.

Regeringen anger att den nya förordningen bör träda i kraft senast 1 juni 2025. Till dess finns vägledning på Naturvårdsverkets webbplats för hur regler i EU:s och Sveriges förordningar ska hanteras.

Direktiv och förordning
En fråga i detta sammanhang, och som många också undrar över, är detta med EU-direktiv och EU-förordning.

Förordningar:
Lagar som gäller för alla medlemsländer. De blir en del av landets nationella lagstiftning och kan verkställas genom de nationella domstolarna i varje medlemsstat från det att de träder i kraft.

Direktiv:
Anger de mål som medlemsländerna måste nå, men länderna får själva bestämma på vilket sätt. EU-länderna måste anta nationella lagar för att genomföra direktivet och meddela kommissionen vilka lagar de har antagit.

Allt om f-gas
Ett bra tips till alla som berörs av kyla, kylutrustning och köldmedier är att följa webbplatsen Allt om f-gas, som skapades redan 2014 av Svenska kyl- och värmepumpföreningen.

Den är ett bra stöd för kyl- och värmepumpsbranschen.
Se: alltomfgas.se

Här kan man söka information och kunskap om fluorerade växthusgaser och om vilka regler som gäller för vem och när de träder i kraft.

Regeringen anger att den nya förordningen bör träda i kraft senast 1 juni 2025. Till dess finns vägledning på Naturvårdsverkets webbplats för hur regler i EU:s och Sveriges förordningar ska hanteras.

Den kan även vara ett stöd i planeringsarbetet för nyinstallationer och vid utbyten av kyl- och värmepumpsutrustning, för att undvika onödiga kostsamma driftstopp och få långsiktigt fungerande och energieffektiva anläggningar.

Sammanfattning av EU:s nya f-gasförordning på Allt om f-gas:

• Snabbare utfasning och fler köldmedier berörs
• Påfyllnadsförbuden vid service och underhåll utökas
• Mer omfattande produktförbud
• Nya certifieringskrav införs

Delen ”Lagstiftning och annan information” ger en sammanställning av juridiska styrmedel och branschkunskap, med fördjupning via länkar.

Här finns också information om köldmediers utveckling, hur kvotsystemet fungerar, om påfyllnadsförbudet samt certifiering.

En bra informationsplats är klustret Varmt & kallt inom kyl- och värmepumpsteknik: varmtochkallt.se

Det gäller också Area, den europeiska entreprenörsorganisationen som samlar 25 branschföreningar inom kyl- och värmepumpsteknik, med olika publikationer. Där finns exempelvis en bra f-gasguide på svenska: www.area-eur.be

Mats Östlund
Expert inom energi och vvs

Publicerad 14 mars 2025

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.