SJUKHUSJOBB | 8 aug 2020

Sjukhusbygge åt Region Sörmland

Instalco har fått uppdrag av NCC och att utföra el- och VS-installationer vid utbyggnaden av tre sjukhus i Södermanland. Uppdraget ska utföras i samverkansentreprenad där Sprinklerbolaget är med.
Förutom Sprinklerbolaget är Instalcobolagen Rörgruppen, Ohmegi, El & Säkerhet, JN El, och LG Contracting med i projektet.
NCC utför på uppdrag av Region Sörmland ett av de största byggprojekten i länet någonsin. Projektet genererar många arbetstillfällen och skapar tillväxt i regionen.
Region Sörmland bygger för framtidens vård.
–  Instalco har med sina bolag mycket stor erfarenhet av avancerade och tekniska installationer vid sjukhusbyggen. Vi har planerat för detta uppdrag under en lång tid och är stolta över att få utföra uppdraget i samverkan med NCC som vi arbetat tillsammans med länge, säger Göran Johnsson, vd på Rörgruppen och ansvarig i Instalco för sjukhusprojektet i Södermanland.
NCC och Region Sörmland har tidigare kommit överens om att renovera och bygga ut de tre sjukhusen Mälarsjukhuset i Eskilstuna, Kullbergska sjukhuset i Katrineholm och Nyköping lasarett. Projektet går under det gemensamma namnet Framtidens sjukhus.
Nu har Instalco genom de sex dotterbolagen fått uppdraget att utföra samtliga installationer av el och VS i de tre sjukhusen. Rörgruppen och Ohmegi har ett långt samarbete sedan tidigare, bland annat vid utbyggnaden av Södersjukhuset i Stockholm.
Genom uppdraget förstärker Instalco sin position som den ledande sjukhusbyggaren i Sverige inom el och VS.
Vid sjukhuset i Eskilstuna som är det största projektet kommer vissa gamla lokaler att rivas, andra moderniseras och nya lokaler att byggas. Nybyggnation och modernisering kommer även att ske vid sjukhusen i Katrineholm och Nyköping.
Att bygga och renovera sjukhus är en hållbar investering. De nya toppmoderna sjukvårdslokalerna får betydligt lägre energiförbrukning, bättre driftsekonomi och bättre miljö för anställda och patienter.
Instalco har inlett installationsarbetet och uppdraget beräknas vara helt klart 2026.
 

Källa: INSTALCO

Publicerad 8 augusti 2020

På nytt jobb

Pål Warolin har utsetts till ny vd på Uniwater AB, Göteborg. Han kommer från annan bransch.
 Peter Nyberg har anställts som energistrateg på Specialfastigheter Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Aktea.
Leo Olsson har anställts som energingenjör hos Aktea AB, Stockholm. Han kommer från TUC. Jules Hanley har anställts som energiingenjör i Malmö. Hon kommer från Lunds tekniska högskola. Riccardo Maggioni har anställts som energispecialist i Göteborg. Han kommer från KYH.
Jonas Brandstedt har anställts som projektledare på Ventpartner i Västmanland AB, Västerås.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.