Tema: geoenergi | 2 sep 2024

Så blev Sverige en stormakt inom geoenergi

När vvs-tidningen Energi & Miljö trycktes första gången hade den första markvärmepumpen, patenterad av turbiningenjören Heinrich Zoelly, redan 17 år på nacken. Men det blev ingen omedelbar succé för geoenergi som uppvärmningsform. Åtskilliga decennier passerade, till 1970-talets oljekriser, innan utvecklingen av geoenergi började ta fart i världen.

Så blev Sverige en stormakt  inom geoenergi
Sverige var ett mycket aktivt land inom utvecklingen av geoenergi under 1980- och 90-talen, tack vare ett tydligt statligt forskningsstöd. Illustration: Istockphoto

Det allra första borrhålslagret i Sverige byggdes av Ove Platell till hans villa i Sigtuna 1978. Det bestod av 42 solvärmda borrhål. I början av 1980-talet växte ett intresse för undermarkslager med höga temperaturer fram i spåren av oljekriserna. Bergrumslager för säsongslagring av solvärme och industriell spillvärme i fjärrvärmenäten byggdes i Avesta, Oxelösund och Uppsala, och 1982 byggdes världens första storskaliga högtemperaturborrhålslager vid Luleå tekniska universitet. Lagret, som var i drift 1983–1990, lagrade industriell spillvärme från SSAB och bestod av 120 borrhål i berg.

Trots att tekniken fungerade bra har hittills bara två ytterligare högtemperaturborrhålslager tagits i drift i Sverige – ett solvärmelager för ett radhusområde i Danderyd vid millennieskiftet och ett säsongslager för industriell värme i Emmaboda tio år senare. De senaste åren, sedan utfasning av fossila bränslen och ökad konkurrens om biomassa förändrat spelplanen, har dock flera fjärrvärmebolag visat intresse för storskaliga högtempererade säsongslager under mark, både borrhålslager och bergrumslager.

Jag hoppades förstås att geoenergi skulle slå igenom och bli en konventionell energilösning, och för småhus infriades de förhoppningarna redan efter några få år

Sverige var ett mycket aktivt land inom utvecklingen av geoenergi under 1980- och 90-talen, tack vare ett tydligt statligt forskningsstöd. Per Eskilsons och Göran Hellströms doktorsavhandlingar från 1987 och 1991 med matematiska modeller för geoenergi banade vägen för den globala utvecklingen inom teknikområdet. Två andra viktiga händelser var utvecklingen av den slutna u-rörskollektorn i polyeten under 1980-talet och Nuteks teknikupphandlingstävling för markvärmepumpar för småhus i mitten av 1990-talet.

Artikelförfattare Signhild Gehlin, Svenskt geoenergicentrum. Foto: Svenskt geoenergicentrum

Tävlingen lade grunden till den svenska värmepumpsindustrin och dess snabba utveckling. Sedan 1995 har över en halv miljon geoenergianläggningar installerats i svenska byggnader, framför allt i småhus där bergvärmepumpar ersatt el- och oljepannor. I dag värms vart fjärde svenskt småhus med geoenergi. Sedan millennieskiftet byggs det även allt fler och allt större geoenergianläggningar för större fastigheter, både för bostäder och lokaler. Lokalbyggnader behöver i de flesta fall både värme och kyla och där utgör geoenergi en elegant och resurs­effektiv klimatlösning, eftersom marken blir en källa till lokal och förnybar värme och kyla i samma system, och behovet av extern energitillförsel minimeras.

När jag började min bana inom geoenergiområdet vid Luleå tekniska universitet i slutet av 1990-talet var geoenergi fortfarande en ovanlig teknik för värme och kyla i byggnader. Knappt 50 000 geoenergianläggningar hade då installerats i Sverige. Jag hoppades förstås att geoenergi skulle slå igenom och bli en konventionell energilösning, och för småhus infriades de förhoppningarna redan efter några få år.

För större fastigheter dröjde det ytterligare ett decennium. Mellan 1995 och 2005 mer än femdubblades antalet geoenergianläggningar i Sverige, och på 30 år har antalet anläggningar 15-faldigats. Sverige är ett föregångsland inom geoenergi och är världens tredje största geoenergiland, efter Kina och USA.

I skrivande stund genomlever geoenergibranschen i Sverige såväl som i Europa något av ett stålbad

Under pandemiåren upplevde geoenergibranschen en skakig tid med logistikproblem och komponentbrist, men trots lågkonjunktur, inflation och höga räntor följde två år av rekordtillväxt under 2022 och 2023. EU:s initiativ för att fasa ut fossila bränslen och rysk gas, och nyligen uttalade stöd för värmepumpande teknik och geoenergi som nyckeltekniker i omställningen, bäddade för en snabb fortsatt marknadsutveckling. Kanske var de kortsiktiga förväntningarna lite väl högt ställda, och förhoppningarna på EU:s handlingskraft och snabbhet något optimistiska.

I skrivande stund genomlever geoenergibranschen i Sverige såväl som i Europa något av ett stålbad, med vikande efterfrågan under början av 2024 i spåren av byggbranschens nedgång. Det finns dock skäl att anta att nedgången är temporär.

Det kommande decenniet kommer att bli mycket spännande för geoenergibranschen. Utfasningen av fossila bränslen och elektrifieringen av energisystemet måste och kommer att fortsätta, och det förutsätter värmepumpande teknik, energilagring i stor och liten skala och nyttjande av alla tillgängliga förnybara energikällor.

Geoenergi kombineras med fördel med solvärme och solel, och har också stor potential att funge­ra balanserande och som förnybar energikälla i termiska nätverk av olika skala och temperaturnivå. Det finns tecken på att den svenska fjärrvärmebranschens inställning till geoenergi och värmepumpar mjuknar i takt med att fjärrvärmenäten anpassas till framtidens krav och behov.

Utan alla geoenergianläggningar som troget, tyst och osynligt förser hundratusentals byggnader med lokal och förnybar värme och kyla, skulle det svenska energisystemet behöva tillföras cirka 22 TWh energi från någon annan energikälla. Det är värt att påpeka att medan Sveriges uppvärmda byggnadsyta ökat med 23 procent de senaste 20 åren, har den köpta energin för uppvärmningen under samma period minskat med en femtedel och elanvändningen för byggnadsuppvärmning har legat konstant. Det kan vi tacka Sveriges 1,7 miljoner värmepumpar för, och hälften av den förtjänsten står geoenergi för.

I den officiella energistatistiken finns den förnybara värmen och kylan från mark, luft och vatten tyvärr inte medräknad. Bara elanvändningen till värmepumparna syns i statistiken. När Energi & Miljö firar sin hundrade årgång, ett halvsekel efter Platells borrhålslager i Sigtuna byggdes, hoppas jag att det förnybara bidraget från geoenergi och andra värmepumpstekniker finns med i den officiella svenska energistatistiken, för det är ju verkligen något att vara stolt över som nation.

Artikelförfattare: Signhild Gehlin, Svenskt Geoenergicentrum

Publicerad 2 september 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.