Östhammar blev Årets värmepumpskommun

I Östhammar satsar man kraftfullt på värmepumpar. Östhammars kommun utsågs har utsetts till Årets Värmepumpkommun 2009 av branschorganisationen Svep.

Satsningen på värmepumpar ger Östhammarshem årliga besparingar på flera miljoner kronor och dessutom stora positiva effekter på miljön när den sista oljepannan snart skrotas.

– Vi genomför en långsiktig och målmedveten satsning på värmepumpar. Vi har utvärderat olika alternativ och funnit att detta är absolut bäst för både bolaget och våra hyresgäster Vi är stolta över att vår satsning nu uppmärksammas med denna utmärkelse, säger Bengt Nordström, VD för det kommunala bostadsbolaget Östhammarshem.

– Det är en stark och mycket föredömlig satsning på¨energieffektivisering som görs av Östhammars kommun och Östhammarshem. De är verkligen värda denna utmärkelse, säger Martin Forsén, VD för Svep, Svenska Värmepumpföreningen.

Priset delas i år ut för femte gången. Utmärkelsen symboliseras av ett diplom som inom kort överlämnas.

Östhammarshem har 2000 lägenheter och 55 kommersiella lokaler. I 30 procent av fastigheterna har oljepannorna fasats ut, och de värms nu med bergvärme. Men Östhammarshem nöjer sig inte med det. I år kommer de sista fastigheterna som värms med olja att byta till miljövänliga och kostnadseffektiva bergvärmepumpar. I takt med att värmepumparna kommer på plats ökar de årliga besparingarna, som nu är uppe i cirka 3 mkr om året. Pengar som kan användas för att utveckla bostadsbolaget ytterligare. Och ännu bättre blir det.

Energi- och klimatfrågor prioriteras i Östhammar, och klimatfrågan står högt på agendan Ur klimathänseende är det viktigt att komma bort från fossil energianvändning och dessutom finns det ofta ekonomiska vinster vid övergång till förnybara energikällor som värmepumpar.

Källa: SVEP

Publicerad 31 mars 2010

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.