Oro för ryskt sabotage
Sex av tio svenskar oroar sig för att en främmande makt, som Ryssland, kan påverka Sveriges elförsörjning. Samtidigt vill en majoritet se ett krav på certifiering av elmontörer som arbetar med elnätet. Det visar en ny undersökning från fackförbundet Elektrikerna.

Enligt Säkerhetspolisen (Säpo) har Ryssland eskalerat sina påverkansoperationer mot Sverige, och myndigheten varnar för en ökad risk för sabotage mot elnätet. För att kartlägga svenskarnas syn på hotbilden har Elektrikerna låtit undersökningsföretaget Verian/Sifo genomföra en studie om allmänhetens oro.
Undersökningen visar att 61 procent av svenskarna känner oro för att en främmande makt kan störa Sveriges elförsörjning. Bland dessa uppger 16 procent att de är mycket oroliga.

En central fråga i debatten är bristen på formella krav för elmontörer som arbetar med samhällskritisk infrastruktur. Idag finns inga krav på certifiering för dem som arbetar med elnätet, vilket oroar både fackförbundet Elektrikerna och en stor del av allmänheten.
Enligt undersökningen anser 80 procent av svenskarna att ett sådant certifieringskrav bör införas.
– Vi kan inte fortsätta låta vem som helst jobba med samhällskritisk infrastruktur som elnätet, särskilt nu med kabelbrott i Östersjön och andra ryska hybridattacker. Det måste åtgärdas med ett certifieringssystem för elmontörer, säger Petter Johansson, energipolitisk ansvarig på Elektrikerna.
Idag utförs arbeten på det svenska elnätet av ett stort antal underentreprenörer i långa kedjor, där en stor del av arbetskraften saknar certifiering och ofta hämtas in från utlandet. Kritiker menar att detta utgör en säkerhetsrisk och att Sverige behöver ett striktare regelverk för att skydda elnätet mot potentiella hot.
Undersökningen
- Undersökningen genomfördes av Verian/Sifo på uppdrag av Svenska Elektrikerförbundet (Elektrikerna) och baseras på 1 060 intervjuer.
- Urvalet är representativt för den svenska allmänheten i åldrarna 18 till 79 år.
- Intervjuerna genomfördes online mellan den 8 och 19 november 2024.
Källa: Elektrikerna