Politik. | 8 jun 2022

Ministermöte om energieffektivisering

Imorgon, torsdag, samlas ett antal ministrar i Internationella energirådet för årlig konferens, däribland Sveriges energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar. Temat för konferensen är energieffektivisering.

Ministermöte om energieffektivisering
Khashayar Farmanbar, energi- och digitaliseringsminister, Infrastrukturdepartementet

I år kommer de deltagande ministrarna att inleda konferensen med att besöka en livsmedelsbutik och den eldrivna färjan Ellen Ferry – två exempel på energieffektivisering inom detaljhandel och inom transportsektorn.

Besöken ska också fungera som underlag för vidare diskussioner om energieffektivisering under dagen.

Efter konferensen kommer energi- och digitaliseringsministern att besöka Örsteds Horns Rev 2, en stor havsbaserad vindkraftpark bestående av 91 turbiner 30 kilometer utanför Esbjerg.

Örstedt är en global utvecklare av havsbaserad vindkraft och har två projekt i utveckling i Sverige; Skåne havsvindspark och Gotlands havsvindspark.

Ministrarna möts i Sönderborg i Danmark.

Källa: Regeringskansliet

Publicerad 8 juni 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.