Lund blev årets värmepumpkommun

Lunds Kommun har utsetts till Årets Värmepumpkommun 2012,av branschorganisationen Svenska Värmepumpföreningen, SVEP.

Det är 7:e året i rad som SVEP delar ut priset.

–  Lunds kommun har under lång tid varit en föregångskommun för värmepumpbranschen och vi är glada att kunna ge dem priset Årets Värmepump kommun 2012, säger Martin Forsén, VD Svenska Värmepumpföreningen.

Lund tilldelas priset med motiveringen:
”Lunds Kommun tilldelas priset som Årets Värmepumpkommun 2012 för sitt genom åren starka engagemang för att främja användandet av värmepumpar och geotermianläggningar i kommunen. Redan 1983 investerade kommunen i en geotermianläggning som än idag förser kommunens fjärrvärmenät med 25 % av dess värme. Ett projekt som visade sig mycket lönsamt. Kommunen har fortsatt sina investeringar i värmepumpande teknik bland annat när de vid ombyggnaden av Högevallsbadet valde en grundvattenvärmepump för anläggningens värmebehov. Den senaste glädjande nyheten är att kommunen valt att anlägga en geotermianläggning för att värma och kyla Lunds nya kommunhus kristallen som skall stå klart 2014.”

–  Vi på kommunen är hedrade av att få ta emot priset Årets Värmepumpkommun. Extra roligt är det att det är branschen själva som uppmärksammat vårt arbete att energieffektivisera i kommunen, säger Mats Helmfrid (M), Kommunstyrelsens ordförande. Med de värmepumpar som idag redan finns i kommunens fjärrvärmenät och fastighetsbestånd gör vi stora besparingar, både ekonomiskt och miljömässigt och det kommer att bli ytterligare besparingar när Kristallen är färdigställt.

Källa: SVEP

Publicerad 4 januari 2013

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

Marcus Sandlund tillträder som ny vd för Systemair Sverige AB 13 januari 2025. Han har haft ledande roller som Kommersiell direktör på Caverion Sverige AB och vd för Ecoclime Group AB.
Jonny Andreasson är ny projektledare och programmerare fastighetsautomation på Klimat och VVS-teknik i Värmland. Han kommer från Akademiska hus där han var teknikspecialist vvs.
Kent Lundström är vvs-konsult på den nystartade egna verksamheten Lundström S-Konsult i Stockholm. Han kommer från Stockholmsmässan där han var vvs-ansvarig och arbetsledare.
Tomas Mellbom är ny försäljningsingenjör på Samsung Aircon Nordics. Han kommer från Panasonic där han var produktchef för kommersiella system i Norden och Baltikum.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.