Lindab nysatsar i Uppsala
Lindab har slagit upp portarna till en nybyggd proffsbutik inom plåt- och ventilationsprodukter i Uppsala.

– Uppsala är Sveriges fjärde största stad och vi på Lindab vill fortsätta att växa tillsammans med staden och våra kunder. Nu öppnar vi en ny proffsbutik i en nybyggd lokal i ett attraktivt område som kommer att göra det ännu enklare för våra kunder att besöka oss, dessutom kan vi erbjuda ett bredare utbud av produkter i en större och modernare lokal anpassad efter våra kunders behov, säger John Gauffin, vd för Lindab Sverige AB.
Lindab haft försäljning av plåt- och ventilationsprodukter i Uppsala sedan 1988. Nu tar företaget nästa steg i med en nybyggd lokal i företagsområdet Östra Fyrislund.
– Den nya lokalen skapar en bättre upplevelse för både våra kunder och medarbetare. Det är en större proffsbutik, ett mer välsorterat lager och fräschare lokaler, säger Camilla Jennlinger, regionchef på Lindab.
Lokalen är 2420 kvadratmeter stor och kommer att rymma butik, kontor, lager och även lokal produktion av ventilationskanaler. Företaget investerar även i fossilfria transporter för ett minskat klimatavtryck.
– Med lokal produktion av ventilationskanaler förbättrar vi leveranstiderna för våra kunder i hela regionen och skapar en större flexibilitet i hela vårt erbjudande. Samtidigt som vi aktivt arbetar för ett bättre klimat genom färre långa transporter av skrymmande ventilationskanaler. Därtill kommer vi att satsa på fossilfria transporter som ett ytterligare led i vårt hållbarhetsarbete, säger John Gauffin, vd Lindab Sverige AB.
Källa: Lindab