”Lagring är inte ett komplement, det är en förutsättning”
En ny rapport från Afry pekar ut energilagring som en nyckel till ett stabilt och hållbart elsystem. Med hjälp av batterier och vattenkraft kan antalet timmar med höga elpriser halveras till år 2035 – och de värsta pristopparna dämpas med över 70 procent. Linda Pålsson, vd och koncernchef på Afry vill bidra till ett samtal om vad som krävs för att skapa framtidens energimarknad.
Sverige står inför kraftigt ökad elanvändning när industrin, transportsektorn och nya samhällsfunktioner elektrifieras. Samtidigt är utbyggnaden av ny elproduktion, särskilt kärnkraft, tidskrävande. Det gör behovet av flexibel kapacitet – som energilagring – än mer akut.
Afrys nya beräkningar visar att satsningar på lagring kan skapa ett mer resilient energisystem. Rapporten bygger på elmarknadsmodellen BID3, som simulerar timvisa prisnivåer för olika kraftslag.
– Trots potentialen saknar Sverige i dag ett tydligt investeringsramverk för energilagring. Med rapporten vill vi bidra till ett samtal om vad som krävs för att skapa framtidens energimarknad: där lagring inte ses som ett komplement, utan som en förutsättning för att Sverige ska nå netto noll, säger Linda Pålsson, vd och koncernchef på Afry.
Flera europeiska länder har redan kommit längre, enligt rapporten, där Storbritannien, Österrike och Italien lyfts fram som föregångare med ambitiösa program och marknadsmodeller.
– Siffrorna är tydliga. Utbyggd lagringskapacitet sänker kostnader och ökar förutsebarheten för hushåll och företag och gör investeringar i förnybar el mer attraktiva. Det stärker vår försörjningstrygghet och minskar importberoendet i en tid av geopolitisk osäkerhet, säger Henrik Tegnér, Affärs-, kommunikations- och hållbarhetschef på Afry.
Rapporten finns att läsa här.
Källa: Afry