Luftföroreningar. | 14 dec 2024

Läge avgörande för barnen

Var och hur förskolor är placerade i städerna är en avgörande faktor för hur mycket skadliga luftföroreningar förskolebarnen utsätts för. Även små skillnader i läge inom samma område kan öka exponeringen för luftföroreningar med så mycket som 25 procent visar ny forskning.

Läge avgörande för barnen
Ågot Watne, forskare i luftmiljö vid IVL Svenska miljöinstitutet. Foto: Ulrik Fallström

Luftföroreningar påverkar hälsan negativt, och barn är särskilt sårbara då deras luftvägar är känsligare än vuxnas. Det handlar främst om ökad risk för luftvägs­infektioner och astma, samt försämring av lungornas tillväxt. 4 procent av 1–4-åringarna och 7 procent av 5–9-åringarna i Sverige lever i dag med astma.

IVL Svenska miljöinstitutet och arbets- och miljömedicin vid Göteborgs universitet har tillsammans med Göteborgs stad mätt luftkvalitet på förskolor i Göteborg. Mätningarna har gjorts på 17 platser runt elva förskolor under ett års tid.

Det går att skapa bättre miljö för barnen, men då krävs det att placeringen av förskolor och skolor prioriteras högre i stadsplaneringen.

Resultatet visar att förskolornas läge har stor påverkan på hur mycket luftföroreningar barnen utsätt för. Även små skillnader i läge inom samma område kan ha stor effekt på luften. Hälso­konsekvenserna av dessa skillnader bedömdes i studien som relativt låga för varje enskilt barn, men på befolknings­nivå är den ökade sjukdoms­bördan inte försumbar.

– I studien såg vi att en förskola som låg nära trafikerade vägar hade upp till 25 procent högre koncentrationer av luftföroreningar jämfört med en närliggande förskola som låg mer skyddat i samma stadsdel. Det kan i vissa fall handla om mindre än 100 meter som skiljer i läge och ändå orsakar en så pass stor ökning av luftföroreningar, säger Ågot Watne, forskare i luftmiljö vid IVL Svenska miljöinstitutet.

Luftföroreningar påverkar hälsan negativt, och barn är särskilt sårbara då deras luftvägar är känsligare än vuxnas. Foto: IVL

Resultaten från forsknings­studien visar att det finns det stora möjligheter att förbättra luftkvaliteten på förskolor genom att ta hänsyn till deras placering. Allra störst potential att förbättra luftkvaliteten finns i områden med hög risk för förhöjda förorenings­nivåer, det vill säga där behovet av att minska barnens exponering är störst.

Mätningarna bekräftar att trafiken är den viktigaste källan till luftföroreningar på stadens förskole­gårdar. Skillnaden i luftkvalitet är också kopplad till om det finns andra hus som blockerar förorenad luft från att komma in på förskole­gårdarna.

– Det går att skapa bättre miljö för barnen, men då krävs det att placeringen av förskolor och skolor prioriteras högre i stadsplaneringen. Känsliga verksamheter bör, så långt det går, placeras på avstånd från trafiken och andra källor till luftföroreningar. I områden med förhöjda förorenings­halter kan man placera känsliga aktiviteter i skyddade gårdsmiljöer för att minimera hur mycket luftföroreningar barnen utsätts för, säger Ågot Watne.

Läs rapporten: Läge, läge, läge – en studie av faktorer som påverkar luftkvaliteten på svenska förskolegårdar

Källa: IVL

Publicerad 14 december 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.