Kan man göra en hållbar framtid till standard?

I EU finns ett förslag till att med hjälp av standarder öka innovations-kapaciteten. Tittar man närmare på förslaget så finner man att de talar om att påverka

  • Industri-policy för uthållighet.
  • Marknadsledarskap
  • Offentlig upphandling och
  • Integration av ICT i industri och förvaltning.

Ibland talar man om standardiserings som ett samarbete för att kunna konkurrera (collaborate to compete). Det skall också inrättas ett Europa-institut för Innovation och Teknologi och processen för att finna en lokaliseringsort har börjat. Är Sverige för sent ute?

Publicerad 20 mars 2008

På nytt jobb

Pål Warolin har utsetts till ny vd på Uniwater AB, Göteborg. Han kommer från annan bransch.
 Peter Nyberg har anställts som energistrateg på Specialfastigheter Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Aktea.
Leo Olsson har anställts som energingenjör hos Aktea AB, Stockholm. Han kommer från TUC. Jules Hanley har anställts som energiingenjör i Malmö. Hon kommer från Lunds tekniska högskola. Riccardo Maggioni har anställts som energispecialist i Göteborg. Han kommer från KYH.
Jonas Brandstedt har anställts som projektledare på Ventpartner i Västmanland AB, Västerås.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.