LEGIONELLA | 21 dec 2022

Idrottshallar i Uppsala drabbade av legionella

Miljöförvaltningen i Uppsala har tagit prover på 14 idrottshallar för att undersöka risken för tillväxt av legionellabakterier. Provtagningen är en del av ett tillsynsprojekt och har inte föranletts av sjukdomsfall.

Idrottshallar i Uppsala drabbade av legionella
Omklädningsrum på Studenternas IP i Uppsala drabbades av legionella. Foto: Michael Erhardsson/mostphotos

I sex av idrottshallarna har legionella påvisats.

Heike Kaden, miljöförvaltningen, Uppsala. Foto: Privat

– Vad vi känner till har ingen person blivit sjuk i de idrottshallar där vi har tagit prover, säger Heike Kaden, inspektör på miljöförvaltningen.

– I samråd med fastighetsägaren följer vi upp åtgärder och uppföljande provtagning. Viktigt är också att hitta orsaken till att legionella har kunnat växa till för att förhindra att den kommer igen.

I de hallar där legionella påvisats har fastighetsägarna och verksamhetsutövarna vidtagit åtgärder för att minska risken för spridning. Duscharna är avstängda tills de är sanerade och nya prover visar att åtgärderna har gett önskad effekt. Det går bra att använda vattnet för annat bruk som att tvätta händerna och för matlagning.

Legionella smittar vid inandning av vattenaerosol som innehåller bakterierna vid till exempel duschning. Smitta kan också ske vid inandning av jord, till exempel vid hantering av trädgårdsjordpåsar.

Fakta

Minska risken för legionella

  • Kallvattnet ska vara kallt och varmvattnet ska hållas tillräckligt varmt
  • Minst 50 grader i varmvattenledningarna
  • Minst 60 grader i varmvattenberedare
  • Spola ledningarna regelbundet och undvik stillastående vatten
  • Byt duschslang och duschmunstycke regelbundet
  • Öppna jordpåsar utomhus och undvik inandning av damm från påsarna

Källa: Uppsala kommun

Publicerad 21 december 2022

På nytt jobb

Jakob de Ron har anställts som energikonsult på FVB Sverige AB, Stockholm. Han kommer från Property Partner.
Sebastian Franzke har anställts som teknisk säljare på projektservice hos Jeven AB, Gävle. Han kommer från Gävle kommun.
Rhode Östling har utsetts till gruppledare för vvs i Skåne hos Norconsult AB, Malmö. Hon kommer från WSP.
Christian Sjöström har anställts som drift-/servicetekniker hos Swegon Sverige i Malmö. Han kommer från Coor.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.