Utmaning. | 14 nov 2024

Hur smälter isen i minihusen?

För första gången någonsin kommer studenter från fem svenska universitet att delta i den internationella tävlingen Ice Box Challenge, där de tävlar om att bygga det mest hållbara och energieffektiva minihuset.

Hur smälter isen i minihusen?
Vid tävlingens avslutande öppnas minihusen för att mäta hur mycket av isen som har smält i respektive hus. Resultatet visualiserar på ett tydligt sätt hur olika byggstandarder påverkar energiförbrukning och hållbarhet. Foto: Pixabay

Ice Box Challenge är ett globalt initiativ som har arrangerats i över 17 storstäder världen över under de senaste 18 åren och syftar till att öka medvetenheten kring hållbart byggande och energieffektivitet.

Tävlingen, som integrerar fem av FN:s globala hållbarhetsmål, går ut på att två isblock på ett ton vardera förvaras i varsitt specialbyggt minihus under en månads tid. Ett av husen byggs enligt de nationella energistandarderna, medan det andra är ett hållbart, energieffektivt och cirkulärt byggt hus med lägsta möjliga klimatpåverkan.

För första gången någonsin kommer studenter från fem olika svenska universitet att delta i den internationella tävlingen Ice Box Challenge, där de tävlar om att bygga det mest hållbara och energieffektiva minihuset. Illustration: Ice Box

Vid tävlingens avslutande öppnas minihusen för att mäta hur mycket av isen som har smält i respektive hus. Resultatet visualiserar på ett tydligt sätt hur olika byggstandarder påverkar energianvändning och hållbarhet.

Årets tävling i Sverige är särskilt spännande eftersom arkitektur- och ingenjörstudenter från fem svenska universitet kommer att vara ansvariga för designen och konstruktionen av de totalt tio olika Ice Boxes. Det ger studenterna en unik möjlighet att tillämpa sina kunskaper inom hållbart byggande och energieffektivitet i praktiken, samtidigt som de tävlar om att skapa det mest energieffektiva huset.

De tävlande universiteten är belägna i olika klimatzoner från Växjö, Stockholm, Borlänge, Östersund upp till Luleå.

Minihusen kommer att placeras centralt i de fem universitetsstäder, där de kommer att vara tillgängliga för allmänheten under tävlingens gång. Den avslutande ceremonin och mätningen av isblocken kommer att hållas den 6 juni 2025, där resultatet från de tio minihusen kommer att offentliggöras. Varje av de fem städer står som värd för sina boxar.

Highlight blir den huvudceremonin i Stockholm där bland annat en internationell jury kommer att utse den vinnande studentgruppen.

Källa: Ice Box Challenge in Sweden

Publicerad 14 november 2024

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.