INNEMILJÖ | 26 aug 2015

Hon sover i köket för att klara kylan

I jakten på kilowattimmar kan innemiljön – och därmed hyresgästerna – bli förlorare. Energi & Miljö har besökt Solna, där bostadsföretaget Signalisten installerat FTX med tilluft vid golv i äldre fastigheter och fått ett antal missnöjda kunder. Marie-Louise von Sydow sover numera i köket, för att slippa drag. Det är det enda rummet i hennes lägenhet där en säng får plats och det inte finns tilluft.

– Det här har blivit min tillflykt, säger hon.

Hon flyttade in här i hyreshuset på Förvaltarvägen i Solna för fem år sedan. Då var huset frånluftsventilerat. 2012 installerades ett nytt FTX-system med tilluft vid golv utan att göra något större väsen av sig. Det gick bra att leva vidare som vanligt i lägenheten. Men vintern 2014-2015 blev det kallt och dragigt.

– Då kom de värsta problemen. Folk har protesterat. Men till slut säger de att de inte orkar längre. Det hjälper inte att täppa för ventilationen. Själv söker jag annat boende. Jag tycker om lägenheten och skulle gärna bo kvar, men jag orkar inte en vinter till, säger Marie-Louise von Sydow, vars lägenhet ligger illa till ur värmesynpunkt: längst upp i huset, i hörnläge.

Hon har haft flera kontakter med hyresvärden Signalisten, och på bordet i hennes före detta sovrum ligger protestlistor med flera A4-blad fulla med namnunderskrifter för ”en dräglig inomhusmiljö – vilket vi inte har i dag”.

Jag ser minst tre eldrivna kupévärmare i lägenheten, en står mitt framför en radiator.

Marie-Louise von Sydow hör till en grupp som enligt lagen har rätt till högre temperatur än genomsnittet, hon har passerat de sjuttio och är reumatiker. Men det har inte hjälpt hittills, och som det ska visa sig är hon långt ifrån ensam om detta.

Med på besöket finns Hans Westerberg från Indoor Energy Services. Han har jobbat i ventilationsbranschen i över 30 år, och med innemiljöfrågor i femton. Den här typen av besök gör han åtta till tio gånger i veckan, oftast hos bostadsrättsföreningar som har fått problem med drag, lukt eller kyla.

– Det vanligaste är att lägenhetsinnehavarna själva skapar problem med kallras och luktöverföring, säger Hans Westerberg.

– Det går i regel lättare att få ordning på sådant här i bostadsrättsföreningar, det handlar om att lägenhetsinnehavarna har en gemensamhetskväll där man informerar om hur ventilation och värme fungerar och att det är lätt att påverka sitt inomhusklimat negativt. Tyvärr är det är mycket svårare i hyresrätter, där fastighetsägarna oftast bara gör ett utskick med information som ingen förstår.

Hans Westerbergs analys är att grundproblemet på just Förvaltarvägen är de kalla radiatorerna, och placeringen av tilluften i lägenheten.

– Det verkar som om man tror att man kan värma med undertempererad luft, som dessutom blåser ut i golvnivå, säger han.

Energi & Miljö har ställt en lång rad frågor till Signalisten, bland annat om eldningssäsong och tilluftstemperatur, men Signalisten har genom sin vd Catarina Johansson Nyman avböjt att svara på frågorna. Hon skriver dock att Signalistens mål är att hålla 20 till 21 grader i lägenheterna och att man försöker åtgärda brister när hyresgäster hör av sig.

Det går alltså inte att säkert veta om tilluften är undertempererad eller ej, men att Marie-Louise von Sydow och ett antal av hennes grannar fryser sig igenom större delen av året råder det ingen tvekan om. Energi & Miljö har pratat med flera boende i huset och grannfastigheterna, och de äldre personerna i kvarteren är helt överens: det är kallt och dragigt. Hyresgästerna har försökt att täppa för tilluften, något som inte gynnar innemiljön. Problemet är komplext, och omfattar allt från information till drift och brukarbeteende.

På grund av Signalistens uteblivna svar, går det inte att dra några säkra slutsatser om vare sig fastighetsdriften eller ventilationssystemet i byggnaden. När de boende öppnar spjällen i köket för att laga mat, ökar i alla fall tilluften i rummen, enligt Marie-Louise von Sydow, vars berättelse ger en bild av ett ojämnt och ofta för högt luftflöde, som även påverkas av vädret.

– Om tilluften bara vore varmare, så kunde jag fördra draget. Men det blir en stor frustration över att inte kunna påverka. Tänk när det var nollgradigt och mörkt i november. Jag grinade nästan, säger hon.

En person som är väl insatt i systemuppbyggnaden är David Södergren, som deltog som konsult när Signalisten gjorde sina första installationer av liknande system i Bagartorpsringen i mitten av 2000-talet. De installationerna utvärderades noga, och fick höga betyg av de boende, som blev mycket nöjda med sin innemiljö. När han får höra om situationen på Förvaltarvägen blir han arg.

– Man ska inte blåsa på människor överhuvudtaget. Man ska välja placering av tilluftsdonen utifrån hur rummet ska användas. Jag valde att placera dem under sängen i sovrummen, inte i vardagsrummet. Vi drog inte ens någon kanal till vardagsrummet, säger han.

Installationerna på Bagartorpsringen är väl dokumenterade. Där placerades, precis som David Södergren säger, all tilluft i sovrummen. I Marie-Louise von Sydows hus finns tilluft även i vardagsrummet. På Bagartorpsringen utfördes kanalerna i lackad plåt. I den nu aktuella lägenheten är det plastkanaler.

Marie-Louise von Sydow hävdar att hon har hört det mesta, som förklaring till att Signalisten inte vill höja temperaturen.

– De hänvisar till att det är EU och Energimyndigheten som har bestämt att de måste spara energi, säger hon.

Det visar sig vara en vanlig uppfattning bland fastighetsägare, åtminstone enligt Folkhälsomyndighetens utredare Michael Ressner.

– Det kommer ständigt energisparkrav, som nu krav på energisparplaner, och det är många fastighetsägare som missuppfattat det och tror att det är de här kraven som styr. Jag har märkt en klar ökning av sådana här frågor, säger han.

Vilken typ av frågor?

– Just när det gäller temperaturen är det många boende som ringer mig och ber om hjälp. Det är en klar ökning. Fastighetsägare drar ned temperaturen, mäter mitt i rummet och tror att mätresultaten är jämförbara med lagkraven, som är uttryckta i operativ temperatur, säger han.

– I många självdragshus leder en temperatursänkning till att de boende stoppar igen ventilationsdonen.

Michael Ressner får också samtal från fastighetsägare, och menar att kunskapen om värmesystem och deras behov av underhåll är mycket låg.

– Ett värmesystem som är 30 till 50 år gammalt fungerar kanske inte längre som det ska. Det är vanligt att fastighetsägare missar det. Jag pratar väldigt mycket med fastighetsägare och drifttekniker som inte har en aning om hur väl deras värmesystem fungerar. Det i sin tur ger andra innemiljöproblem, som kallras eller ojämnheter i värmen i byggnader.

Han tycker att temperaturfrågan värderas alldeles för lågt.

– Energibesparing är ekonomi, så det är viktigt, men innemiljön glöms lätt bort. Men temperatur är inte bara en komfortfråga, inte bara ”något som folk tycker”. Kyla ger en stresspåverkan som gör att man blir extra infektionskänslig, säger han.

Att Marie-Louise von Sydow varit utsatt för stress råder det ingen tvekan om. Vem ersätter frivilligt sin matplats i köket med en säng? Frågan är om man ska behöva ha det så i Sverige år 2015.

Ja, risken finns. När jag pratar med Miljö- och byggnadsförvaltningen i Solna, visar det sig att kommunen givit upp allt hopp om att kunna få högre temperatur än 20 grader i Signalistens lägenheter. Enligt förvaltningen har man mellan fem och tio ärenden per år, då man åker ut till lägenheter och mäter temperaturen.

Har ni någon gång lyckats få upp temperaturen i en lägenhet?

– Nej. Inte sedan de byggde om med det här systemet. Ibland har de hjälpt till med något elelement, men då har de boende fått stå för elförbrukningen, säger Christina Hellman, enhetschef hälsoskyddstillsyn på Miljö- och Byggnadsförvaltningen, Solna stad.

Temperaturkraven regleras genom ett allmänt råd från Folkhälsomyndigheten. Rådet tolkar Miljöbalkens lagstiftning, och innehåller riktvärden för vanliga och känsliga personer. Det innehåller också rekommendation på maximalt tillåtna övertemperatur, och på vilket drag som är acceptabelt. Av rådet framgår klart och tydligt att 20 grader operativ temperatur är riktvärdet för känsliga grupper. Det står också att det rekommenderade värdet är 20 till 23 grader.

– Vi har kommit fram till att vi bara kan följa lagstiftningen. Det här med rekommenderade värden, det är luddigt för oss. Det är svårt att driva ärenden som ligger i gränszonen, säger Christina Hellman.

Hon framhåller att Miljöbalken också har bestämmelser om att en temperaturhöjning för en enskild boende ska vara tekniskt möjlig och ekonomiskt skälig.

– Vi har ett kommunalt fastighetsbolag som har haft många ärenden (reds anm: Signalisten). Deras argument är att de inte kan ha över 20 grader. De har system i de flesta av sina hus som inte kan ändra temperaturen för enskilda utan bara för alla. De erbjuder istället seniorboenden.

Finns det seniorboenden så att det räcker till alla?

– Nej, det gör det ju inte. Men de bygger fler.

Den hyresgäst som vänder sig till Solna stad har alltså ytterst liten chans att få högre inomhustemperatur. Förvaltningen har accepterat argumentet att det inte går att justera temperaturen i en enskild lägenhet. En av de boende som vänt sig till kommunen är Britt-Marie Wirenstål på Förvaltarvägen.

– De sade åt mig att skaffa läkarintyg, så det gjorde jag. Men kommunen tyckte ändå inte att det var någon idé, de sade att de inte skulle göra något utan att jag fick överklaga. Till slut går luften ur en, det är som att köra huvudet i väggen, säger hon.

Ulrika Brown är specialist på radiatorsystem på företaget Värmex. Hon gör ofta utredningar av dåligt fungerande värmesystem, och håller inte med om att det skulle vara tekniskt omöjligt att höja temperaturen i en enskild lägenhet.

– Om ett värmesystem fungerar som det ska, det vill säga att det är injusterat och att det inte finns brister i klimatskalet, ska det gå att höja temperaturen i en enskild lägenhet, säger hon.

Kan det bidra till problemet att det har varit en relativt varm vinter och kall vår?

– I gamla system där man sänkt systemtemperaturen kan temperaturen behöva hållas upp just när det är kring nollan ute. Plus fem till minus fem är de svåraste temperaturerna. Det handlar inte om att höja hela kurvan, utan bara om att justera upp framledningstemperaturen kring nollan.

Också Michael Ressner på Folkhälsomyndigheten blir förvånad när han hör hur resonemanget går i Solna.

– Det låter märkligt. Det finns väl alltid möjlighet att höja temperaturen, om inte annat kan bostadsbolaget sätta in en värmefläkt. Kostnaden för en värmefläkt kan inte anses orimlig, säger han.

Myndigheten har planer på att göra en översyn av hur det allmänna rådet om inomhustemperatur är formulerat.

– Det allmänna rådet har brister, det kan tydliggöras. Vi planerar att se över det här och revidera texten, men vi har inte gjort någon tidplan för det än, säger Michael Ressner.

På Förvaltarvägen i Solna fryser pensionärerna, åtminstone de som Energi & Miljö har pratat med. En del har skaffat värmefläktar, andra håller ut och vägrar att dra på sig högre elräkningar. Alla drömmer om att flytta. I en text på Signalistens hemsida skriver vd att stiftelsen, som en följd av kritik i en hyresgästenkät, kommer att satsa ”flera miljoner kronor extra” på olika åtgärder för att ”öka värmekomforten”.

Vad det innebär för Marie-Louise von Sydow och hennes grannar, återstår att se.

Text Ingar Lindholm, Energi & Miljö nr 7-8 2015, sidan 40-43

Rättelse: I den tryckta utgåvan av Energi & Miljö uppgavs tyvärr fel företagsnamn på Hans Westerberg. Han arbetar på Indoor Energy Services och inget annat. Energi & Miljö beklagar felet.

Fakta

FAKTA: Så säger lagen

  • Miljöbalken reglerar kraven på innemiljö i bostäder
  • Det finns ingen föreskrift på området, utan balken tolkas av Folkhälsomyndigheten i ett allmänt råd: FoHMFS 2014:17
  • Rådet ska enligt myndigheten läsas som ett krav och riktar sig till Miljö- och hälsoskyddsnämnderna i kommunerna, som är tillsynsmyndighet
  • Riktvärdet är 18 °C operativ temperatur respektive 20 °C operativ temperatur för känsliga personer
  • Yttemperaturen på golvet ska vara 16 respektive 18 °C
  • Indikerande värden för fortsatt utredning är lufttemperatur under 20 °C och golvtemperatur under 18 °C
  • I Folkhälsomyndighetens allmänna råd anges operativ temperatur, inte lufttemperatur. Operativ temperatur omfattar även strålningsvärme från till exempel väggar, och kan mätas med särskilda termometrar
  • Hos Folkhälsomyndigheten/Socialstyrelsen finns handboken ”Temperatur inomhus” som ska hjälpa fastighetsägare att agera på rätt sätt om det uppstår problem.

– Om tilluften bara vore varmare, så kunde jag fördra draget. Men det blir en stor frustration över att inte kunna påverka. Tänk när det var nollgradigt och mörkt i november. Jag grinade nästan

Publicerad 26 augusti 2015

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Tobias Berge  (bilden) är ny vd för Chalmers Industritekniks dotterbolag CIT Renergy. Han kommer från Sweco där han var regionchef för Hållbara byggnader och efterträder Per-Erik Nilsson som har blivit senior rådgivare i företaget.
  • Björn Wettervik är ny branschexpert vvs på Installatörsföretagen. Han kommer från Intec Uppsala där han var sektionschef vvs.
  • Thomas Jansson är ny filialchef för ventilation på Bravida i Uppsala. Han kommer från Caverion i samma stad där han var avdelningschef ventilation.
  • Andreas Helgesson är ny chef för affärsenheten Installation på Sweco och ingår i ledningsgruppen för division Buildings. Han kommer från WSP där han var regionchef för byggnader och fastigheter.
  • Tuba Cicek är ny filialchef i Uppsala på VVS-Montörerna. Hon var tidigare entreprenadchef på Umia i samma stad.
  • Robert Lövgren är ny försäljningsdirektör på Camfil Svenska AB. Han var tidigare försäljningschef. Johan Valfridsson är ny innesäljare i Kalmar. Han kommer från samma roll på Bevego.
  • Gunnar Linder är ny senior marknadschef inom Buildings, Industry & Architecture på Cowi. Han kommer från egen konsultverksamhet.
  • Fredrik Allthin är ny vd för Assemblin Caverion i Sverige. Han var tidigare vd för Assemblin el.
  • Jimmy Bodbacka är ny energi- och klimatrådgivare i Uppsala. Han kommer från Enköpings kommun där han var energiingenjör.
  • Johan Schildt är ny vd för Chtech, som han har grundat. Han kommer från Enwell där han var avdelningschef fastighet i Stockholm.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig ventilation på Comfort. Han kommer från Klarpris Sverige där han var partneransvarig.
  • Vilhelm Gustavsson är ny kalkylator för rörinfodring på Serwent i Västerås. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Eskilstuna, där han var vvs-konsult.
  • Fredrik Engström är ny chef för affärsområdet Värme & Kyla på Luleå Energi. Han kommer från Stegra där han var chef för globala tjänster och efterträder Magnus Johansson som har blivit projektchef för Framtidens energi.
  • Johan Arthursson är ny avdelningschef på Bravida vs i Karlskrona. Han var tidigare tillförordnad på posten och dessförinnan servicechef.
  • Frans Östlund är ny säljare i Umeå. Han kommer från Caverion där han var distriktschef.
  • Jimmie Blomqvist-Rosenberg är ny kontorsansvarig entreprenadchef hos GK Sverige i Norrköping. Han kommer från Region Sörmland där han var första linjechef för verksamhetsservice.
  • Samuel Backman är ny vvs-specialist för projektering på Fortifikationsverket i Eskilstuna. Han kommer från Ramboll i samma stad där han var vvs-konsult.
  • Robin Nilsson är ny säljare i Kramfors/Piteå på IV Produkt. Han kommer från Storfors plåt där han var arbetsledare.
  • Jesper Sollenstedt är ny projektledare på VS Contractor AB i Stockholm. Han kommer från Klimatrör där han var vs-kalkylator.
  • Bo Wahlund är ny vvs-konsult på Värmex. Han kommer från utbildning.
  • Jonas Larsson är ny vd för Bjerking. Han var tidigare vd för verksamheten som Sitowise driver i Sverige.
  • Ramona Moshfegh är ny vvs-ingenjör på Andersson & Hultmark. Hon kommer från Sitowise där hon var vvs-konstruktör.
  • Jimmy Hildinggren är ny vd för Rörmontering Kristianstad. Han kommer från Assemblin i samma stad där han var filialchef.
  • Lars-Johan Kleregård, Rickard Honkanen och Tommie Erlandsson är nya projektledare på IVAB Sprinklers filial i Örebro. Honkanen och Erlandsson kommer från Assemblin sprinkler där de var servicechef respektive projektledare.
  • Viktor Leuba är ny uppdragsansvarig på Forell vvs-ingenjörer i Nyköping. Han kommer från WSP i Eskilstuna där han var vvs-konsult.
  • Fredrik Pernmatt är ny produktionschef på Veitech och ansvarig för företagets satsning i Malmö/Lund/Helsingborg. Han kommer från Serneke Sverige där han var teknikchef.
  • Khalil Hassan är ny vvs- och sprinkleringenjör på Norconsult i Västerås. Han kommer från Bengt Dahlgren i Stockholm där han var sprinkleringenjör.
  • Erik Hedström är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Norrköping. Han kommer från Ramboll i Nyköping där han var handläggare vvs- och energiteknik. Johan Berg är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från WSP där han var handläggande vvs-konstruktör.
  • Claes Thor är ny säljare på Flexits distrikt syd. Han kommer från Acetec där han var utesäljare.
  • Lars Sjögren, Robin Hämälä och Robin Larsen är nya tekniska säljare på Mitsubishi Electric. Sjögren kommer från Engi där han var energikonsult, Hämälä från Francks kylindustri där han var projektledare och Larsen från Assemblin där han var kyltekniker. Christian Persson är ny teknisk support. Han kommer från samma roll på Samsung.
  • Andreas Johansson är ny avdelningsansvarig för ventilation på Instatech. Han kommer från LH Ventteknik där han var arbetsledare.
  • Stefan Gustafsson Ledell är ny forsknings- och utvecklingschef på Esbe. Han kommer från vd-posten på Cotec Labs.
  • Niklas Gustavsson är ny vvs-konsult på Wikström i Falkenberg. Han kommer från Vattenfall.
  • Juan Manuel Coria är ny handläggare för vvs på Afry i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var vvs-konsult.
  • Joacim Lindström är ny projektledare och säljare inom VA på Malthe Winje. Han kommer från Kungälvs kommun där han var enhetschef för VA-drift, VA-anläggningar och ledningsnät.
  • Martin Malmström är ny distriktssäljare för östra Skåne på Carpings. Han kommer från en säljroll på Oso Hotwater.
  • Tim Svensson blir företagsledare för Erlandsson & Berghs som bildas när Erlandssons VVS & Fastighetsservice och Berghs rörteknik fusioneras under våren. Han kommer från den egna verksamheten Rör-Janne Svensson som han fortsätter att driva parallellt.
   
  • Robert Aldrich (bilden) blir 3 mars ny vd för Ecoclime Group. Han kommer från Manager Columbus Sweden där han var Commercial strategic account.
  • Patrik Svelander är ny Skandinavienchef på Oras. Han kommer från Franke där han var nordisk försäljningschef.
  • Emil Carlsson är ny produktchef på Bosch Thermoteknik. Han var tidigare försäljningsingenjör där.
  • Peter Filipsson är ny energisystemarkitekt på Öresundskraft i Helsingborg. Han kommer från CIT Renergy där han var projektledare.
  • Viktor Niklasson är ny projektledare på Planproj i Linköping. Han kommer från samma roll på Victoriahem i Norrköping.
  • Svenåke Boman blir 2025 vd för GK Sverige. Han är för närvarande tillförordnad vd och tidigare regionchef för bolaget.
  • Peter Bodin är ny försäljningschef för avdelningen Ventilation-Retrofit på Ebm-Papst. Han kommer från en liknande roll på Ecoclime.
  • Anders Fagerkrantz är ny vd för Caverion i Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Joel Nyberg är ny vvs-konstruktör på Intec i Nässjö. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • David Nordström är ny vvs-konstruktör i Uppsala. Han kommer från Caverion där han var projektledare.
  • Dennis Hagel är ny gruppledare för Sprinkler i Uppsala. Han kommer från Afry där han var sprinklerprojektör.
  • Peter Lillbacka är ny projektledare på Engis i Stockholm. Han kommer från samma roll på Locum.
  • Sebastian Pålsson är ny energikonsult i Göteborg. Han kommer från Totalinstallation i samma stad där han var vvs-konsult.
  • Linda Olsson har återanställts som vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon kommer från Sweco.
  • Victor Jiglund är ny teknik- och kvalitetsansvarig på Indoor Energy i Uppsala. Han var tidigare konstruktör och projektledare i Linköping.
  • Lucas Leal Östlund är ny projektledare för energi och omställning på Erelko i Helsingborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad.
  • Josefin Dahlander är ny projektledare på Installationsbolaget Sprinkler GBG. Hon var tidigare installationssamordnare på Skanska i samma stad.
  • Jimmy Hildenborg är ny konstruktör på Sandbäcken Sprinkler Mitt. Han var tidigare projektör på Projpartner.
  • Robert Sjöbeck är ny filialchef på Assemblin Sprinkler i Malmö. Han var tidigare entreprenadchef för VS i samma stad.
  • Cristin Hahn är ny projektledare för sprinkler i Göteborg. Hon kommer från samma roll på Högbergs Rör i Borås.
  • Marie Ekström är ny kalkylator och vvs-ingenjör på AB Oscar Hanson i Halmstad. Hon kommer från Instotal där hon var kalkylator för ventilation.
  • Marcus Kvist är ny vvs-konsult på PE Teknik & Arkitektur i Malmö. Han kommer från samma roll på Erelko i samma stad.
  • Pritesh Mistry är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri i Borås.
  • Linda Pålsson är ny vd och koncernchef för Afry. Hon var tidigare vice vd och chef för energidivisionen.
  • Sebastian Tham är ny specialist för medicinska gaser. Han var tidigare vvs-ingenjör på Ramboll i Göteborg.
  • Martin Lindholm är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Norrköping. Han kommer från samma roll på Ramboll i Nyköping.
  • Victor Åberg är ny vvs-ingenjör på samma kontor. Han kommer från samma roll på Ramboll i Norrköping.
  • Herolind Olomani är ny vvs-ingenjör i Malmö. Han kommer från annan bransch men har tidigare varit verksam som vvs-projektör.
  • Lina Lindström är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team i Umeå. Hon kommer från utbildning.
  • Yasser Ghavamnejad är ny vvs-ingenjör på Sweco i Uppsala. Han kommer från samma roll på Scania Industrial Maintenance i Södertälje.
  • Rebecka Andersson är ny energiingenjör/vvs-konstruktör i Malmö. Hon kommer från utbildning.
  • Johan Enmalm är ny affärschef för Energi på Sitowise. Han var tidigare avdelningschef för Energi i Stockholm.
  • Osman Budak är ny vvs-konsult på A Klimat i Enköping. Han kommer från samma roll på PQR International.
  • Louise Pollak är ny vvs-konstruktör på PGB Group i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Ken Nordlund är ny vvs-montör/projektör på Effektiv Fastighetsteknik i Stockholm. Han kommer från PGB Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Fredrik Waldemarsson är ny injusterare på Ventilation Entreprenad, Veab, i Malmö. Han kommer från samma roll på WNAB.
   
  • Tim Otter (bilden) har anställts som försäljningschef på Bevent Rasch. Han kommer från Fläktgroup, där han var distriktschef för Väst.
  • Sebastian Englinde har startat det egna företaget Värme- och sanitetsexperterna i Göteborg. Han kommer från Bravida, där han var avdelningschef i samma stad.
  • Carl-Johan Johansson är ny nyckelkundsansvarig på Villeroy & Boch Gustavsberg. Han var tidigare regional försäljningschef för Syd/Väst.
  • Love Nilsson har börjat som vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö. Han kommer från Cowi, där han var uppdragsledare inom vvs.
  • Johan Sundström är ny projektsäljare på Beulco Armatur. Han kommer från Assemblin, där han var ledande vvs-montör i Stockholm.
  • Erik Magnusson har tillträtt som projektchef på Caverion i Linköping. Han kommer från Coor, där han var sektionschef för projektledning.
  • Klas Norrstig är ny energiingenjör på Caverion i Linköping. Han kommer också från Coor.
  • Sargon Chanko är ny vd för SLS Kyla Värme Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Turnmill Group.
  • Joachim Solstrand har anställts som teknisk marknadsförare på Swegon. Han kommer från Systemair, där han var teknisk säljare.
  • Mats Adolfsson är ny regionansvarig för Syd på Bad & Värme. Han kommer från Oras, där han var säljare.
  • Håkan Dagerborn har börjat som projektledare på TPH Kleaa Ventilation & Projektering i Stockholm. Han kommer senast från en annan bransch och har tidigare varit egenföretagare inom vvs.
  • Martin Rundqvist är ny kontorschef på Aktea i Göteborg. Han var tidigare energikonsult där.
  • Alma Engman har anställts som vvs-projektör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark. Hon kommer direkt från utbildning.
  • Alexander Nennedal är ny installationsledare på Fram Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Veitech, där han var projektledare för VA.
  • Christoffer Järkeborn är ny vd och koncernchef för Nimlas Group. Han fortsätter även i samma roll för Sandbäckens, som är en del av Nimlas.
  • Andreaz Wennerström är ny vd/filialchef på Botkyrka VVS & Fastighetsservice. Han kommer från Abab Sverige, där han var regionchef.
  • Nils Grunditz är ny Sverigechef för Enerz. Han kommer från vd-posten på Bengt Dahlgren Greenergy.
  • Sanna Vesterberg har börjat som innesäljare vvs på Bra Gross i Norrköping. Hon kommer från Origo Group, där hon var projektadministratör.
  • Jonas Åhman är ny operativ chef på VVS Rental Scandinavien. Han kommer från Comfortzone, där han var teknisk chef.
  • Björn Dezitter är ny energiingenjör på Assemblin i Göteborg. Han kommer från Huurre Sweden.
  • Fredrik Färjh har startat det egna företaget Färjhstarka AB i Bjärred. Han kommer från Geberit Sverige, där han var försäljningschef OEM.
  • Marcus Sandlund är ny vd för Systemair Sverige. Han kommer från Caverion, där han var kommersiell direktör.
  • Katerina Kasian har anställts som energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Yara Marine Technologies, där hon var processingenjör.
  • Diana Mesropyan är också ny energiingenjör på WSP i Göteborg. Hon kommer från Afry i samma stad.
  • Marcus Persson är ansvarig för etableringen av Värmex nya kontor i Uppsala. Han är teamledare och vvs-konsult på företaget.
  • Helen Carlström har blivit ansvarig för forskning och utveckling på Qvantum. Hon kommer från Eon, där hon ansvarade för försäljning och tillväxt på nya marknader för Ectogrid.
  • Stefano Poppi är ny produktledningsansvarig på Qvantum. Han kommer från Nibe, där han var global produktchef.
  • Karzan Ashrafi är ny vvs-konstruktör på Tecnoresolut i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Jimmy Telin har blivit affärsområdeschef för projekt på Svensk Ventilationsservice. Han var tidigare planeringschef på företaget.
 
  • Niklas Grönlund (bilden) är ny vvs-ingenjör på Bengt Dahlgren i Karlstad. Han kommer från samma roll på företagets kontor i Göteborg. Kenneth Kotowski är ny VA-projektör i Stockholm. Han kommer från samma roll på Sweco.
  • Magnus Hansson är ny servicechef på Systemair Sverige. Han kommer från Bravida där han var filialchef för service, ventilation, automation, kyla och energi i Örebro.
  • Anders Collberg är ny vd för Alig ventilation i Mariestad. Han kommer från Fläktgroup där han var service- och eftermarknadsansvarig och efterträdde Mikael Ohlsson som har gått i pension.
  • Anders Bergvall är ny region ansvarig för Currentum sydväst, Göteborg. Han kommer från vd-posten i Installationsbolaget i GBG.
  • Mikael Gripenstam är ny energi- och teknikspecialist på Victoriahem i Stockholm. Han kommer från Indoor Energy där han var teamledare energi.
  • Per-Olof Nilsson är ny affärsutvecklare på Veitech. Han kommer från Bravida där han var teknik- och marknadschef för region vvs Stockholm. Fredrika Skoglund är ny projektledare. Hon kommer från Veidekke Sverige där hon var arbetsledare produktion i Göteborg.
  • Wikström i Göteborg har rekryterat tre nya vvs-projektörer: Lucas Andersson kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur. Patrik Kwiatkowski kommer från samma roll på Concoord. Malin Nordh kommer från utbildning. Mohammed Hadrous är ny energiingenjör. Han kommer från utbildning.
  • Ibrahim Al-bwab är ny energiingenjör på Scea i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Robin Säker blir 1 januari ny sektionschef VA & Dagvatten på Afry. Han kommer från Bengt Dahlgren där han är gruppchef VA & Dagvatten i Stockholm. Daniel Ögren är ny gruppchef i Alingsås. Han var tidigare uppdragsledare för multidisciplinära projekt där. Jacob Lundin är ny vvs-konsult i Göteborg. Han kommer från samma roll på Concoord.
  • Stefan Ellmin är ny vice vd för FVB Sverige. Han är energiingenjör och har arbetat i bolaget sedan 1999. Han fortsätter också att vara regionchef för FVB Nord och kontorschef i Sundsvall.
  • Fredrik Djure är ny vvs-ingenjör och uppdragsansvarig handläggare, på Savtec i Stockholm. Han kommer från WSP Real Estate där han var fastighetsrådgivare.
  • Yalda Ghoreishi är ny vvs-konstruktör på P O Andersson konstruktionsbyrå i Solna. Hon kommer från Bravida i Stockholm där hon var installationsingenjör.
  • William Topallaj är ny affärsutvecklare/ regional produktchef ventilation på Klima-Therm i Malmö. Han kommer från Komfovent där han var regionchef Syd.
  • Martin Eriksson är ny vvs-konstruktör på Projpartner i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Bertil Wickander är ny energitekniker på Ferla i Nacka. Han kommer från Kylgruppen där han var projektledare. Philip Rudén är ny energicontroller på Energiförvaltning. Han kommer från FMV där han var utvecklingsingenjör. Engelyous Bebawy är ny energicontroller inom samma affärsområde. Han kommer från Lassila & Tikanoja där han var drifttekniker/energioptimerare.
  • Lars Göransson är ny regional försäljningschef för Norrland på Atrea med placering i Östersund. Han kommer från Swegon där han var distriktschef för Jämtland.
  • Jan Petersson är ny vvs-specialist på Statens fastighetsverk i Göteborg. Han kommer från Sitowise där han var vvs-ingenjör.
  • Milad Amsih är ny filialchef på Assemblin ventilation, Stockholm kyla. Han var tidigare servicechef på Caverion i Stockholm.
  • Tim Johansson är ny teknisk projektsäljare på Armatec kyla. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Pontus Lindell är ny distriktsansvarig säljare för region syd och Stockholm på Calectro. Han kommer från Acetec där han har varit distriktssäljare.
  • Peter Norrman är ny distriktssäljare Västergötland & Dalsland på Carpings. Han kommer från vd-posten på Rör-Anders i Vänersborg.
  • John Björklin är ny vvs-uppdragsledare på Fresh Air i Uppsala. Han kommer från samma roll på PE Teknik & arkitektur.
  • Daniel Lanz är ny chef för avdelningen Underhåll och lokalanpassning på Higab i Göteborg. Han kommer från Västfastigheter och en roll som fastighetschef.
  • Jakob Andersson är ny specialistsäljare chillers på Ahlsell. Han kommer från Stulz där han arbetat som säljare av datakylaggregat.
  • Fredrik Forsberg är ny arbetsledare Ventilation/OVK på Örebrosotarn. Han kommer från Ventpartner i Närke där han var servicechef.
  • Christian Lilja är ny serviceprojektledare ventilation/klimat på Caverion i Malmö. Han var tidigare kyltekniker där.
  • Magnus Ramström är ny filialchef vs på Assemblin i Stockholm. Han kommer från VVS Montage i Bålsta där han var arbetschef entreprenad.
  • Petri Suomäki är ny projektledare/energiingenjör på Brion i Borås. Han kommer från Bengt Dahlgren.
  • Mohamed Omar är ny verksamhetsspecialist energi på Region Skåne. Han var tidigare teknisk förvaltare där.
  • Maria Nylander har utsetts till medlem i Bjerkings ledningsgrupp. Hon är sedan tidigare hållbarhetsstrateg på företaget.
  • Johannes Hedman är ny regionansvarig säljare öst hos Wavin Sweden. Han kommer från Assemblin VS Västerås, där han var filialchef.
  • Simon Pihl är ny vvs-handläggare på Vinnergi i Malmö. Han kommer från samma roll på PQR Malmö.
  • Joakim Zeybrandt är ny projektledare ventilation på Kungälvs rörläggeri. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var byggledare.
  • Robert Selberg är ny filialchef för Radiator VVS i Hudiksvall. Han kommer från Botkyrka VVS & Fastighetsservice, där han var vd.
  • Meis Qattan är ny vvs-konstruktör på Scania Maintenance Group QPK i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Emil Reuterham är ny vd för Stockholm Luftkompetens. Han var tidigare vice vd.
  • Clas Crafoord Olsson är ny vd för Tollco. Han var tidigare marknadschef där.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.